Intretinerea albinelor (sfaturi batranesti)

Creat de Bătrânul, Februarie 25, 2011, 08:42:55 PM

« precedentul - următorul »

N A MARIN

Citat din: Batrinul din Iulie 25, 2011, 11:44:12 AM
Citat din: pharaonu75 din Iulie 25, 2011, 10:53:59 AM
Batrane, ti-am editat postarea si ti-am adaugat niste stelute... avem pe forum unele persoane care rosesc mai ceva ca o domnisoara daca citesc ceea ce ai scris putin mai sus! =)) =))
Scuze .... Mai adaug o propozitie poate se mai rusineaza cineva : Nu platiti avans pentru stupi la Tg. Secuiesc !!! Este posibil ca in acest caz sa va primiti marfa cu mare mare intirziere! Sa nu spuneti ca nu v-am atras atentia. :rusine: :rusine: :rusine: :rusine: :mad:

Bai nene,
M-a pus dracu sa comand si io la ''pomu ludat'' .
In febroarie.
Kituri-li au sosit in iunie.
Rami-li ,au sosit in iulie.
Comanda era de dadant blat 1/1 de 11 rame .
A venit de 10 si 1/2 rame la cuib.
Si sa vezi fante ,crapaturi,gauri ... ce n-a vazut buda-pesta.
Bai nene, batrane, s-alde ailalti....
Stiti bancu cu RATA... ?
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

Bătrânul


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Batrane, da' bine mai arati in poze!
Doamna sa aibe mare grija, ca poate scapi la pustoaice!!! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bee_lover

Peter Janos in varsta de 61 de ani nascut la Bixad, de-a lungul anilor a excelat in mai multe domenii inainte sa se apuce de apicultura.  Gazda spune ca in apicultura sunt mult mai multe oportunitati decat cate sunt exploatate in Haromszek cat si in toata tara. Domnul Peter Janos s-a indreptat catre apicultura in urma unui accident care l-a lasat ciung. Interesant este faptul ca pana sa se decida nici nu se apropia de albine dar dupa ce s-a hotarat si-a cumparat 30 de familii de albine. Nu-si putea inchipui viata fara lucru si analizand situatia in care era a decis sa se apuce de apicultura. Inceputul nu a fost unul tipic deoarece se recomanda ca la inceput sa se faca 1-2 ani de practica langa un stupar cu experienta si sa se inceapa cu mai putine familii de albine pentru a nu fi asa mare pierderea. Incapatanarea si-o explica prin faptul ca dansul este un om de afaceri. Dupa parerea dansului aceasta arie nu este destul exploatata, multi someri si tineri ar putea sa traiasca din apicultura. Albina se descurca singura, singurul lucru impotriva caruia nu se poate apara este acarianul varroa adus din India si impotriva caruia trebuie apicultorul sa o apere. La albine mereu este cate ceva de facut dar sunt si castiguri de pe urma ei. Cuvantul cheie al unei apiculturi profitabile este pastoralul, a mai adaugat domnul Peter. Dupa ce a analizat forumurile de apicultura atat cele din Romania cat si cele din afara a ajuns sa creeze un stup personalizat care deja se comercializeaza si s-a dovedit un succes la targul din Blaj. Dupa proiectant, secretul reusitei consta in pretul avantajos cat si in faptul ca clientul poate sa asambleze stupul precum un puzzle. Domnul Peter l-a ademenit alaturi de el pe domnul Gergely Lorant,patronul firmei Nors srl, astfel se construiesc zilnic 100 de stupi. E nevoie de aceasta nisa deoarece Romania este a 4-a tara exportatoare de miere dupa Germania, Franta si Ungaria. Domnul Gergely a recunoscut ca nu se gandea sa fie asa mare cerere pentru stupii verticali construiti de dansii care asigura o productie de miere cu 30% mai mare decat traditionalul orizontal.Mierea se poate comercializa- spune domnul Peter. De exemplu in Germania cupajul mierii chinezesti se face cu mierea romaneasca.O gramada de bani de la uniune se pot accesa cu programele apicole. E aproape imposibil de scris un plan de afaceri care sa nu fie aprobat. Din pacate unii sunt delasatori si nu profita de aceasta ocazie.Cu cateva sute de lei se poate incepe treaba, ii incurajeaza pe tineri, deoarece dansul la nivel de "hobby" dupa 100 de familii de albine lunar aproape 2000 de lei ar putea incasa daca nu ar face cadou mierea cunoscutilor si prietenilor.

Bătrânul

Inca un sfat Batrinesc : Intrucit am inceput distilarea fructelori de anul trecut in urmatoarele saptamini sa analizati mai cu atentie afirmatiile mele Intrucit pot fii viciate de produsul finit  =)) =)) =D> =D>

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

happy

Citat din: Batrinul din August 11, 2011, 09:55:15 AM
Inca un sfat Batrinesc : Intrucit am inceput distilarea fructelori de anul trecut in urmatoarele saptamini sa analizati mai cu atentie afirmatiile mele Intrucit pot fii viciate de produsul finit  =)) =)) =D> =D>
Imparte si cu albinutele sa nu pofteasca ca li se umfla... =)) Eu le-am dat cand am facut un roi si de atunci nu ma mai inteapa :nudie:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Bătrânul

Spre bucuria mea la unele familii albinele sa mutat in cuib asa ca pot folosi fagurii de 1/1 din caturi la roiuri.  :bzz: Nu mai aveam faguri  claditi.... Cu complectarea hranei am terminat , de acum stimulez ponta.... Incep setul de fumigatii din 5 in cinci zile.  : sampanie:

filip

Citat din: Batrinul din August 25, 2011, 01:54:08 PM
Spre bucuria mea la unele familii albinele sa mutat in cuib asa ca pot folosi fagurii de 1/1 din caturi la roiuri.  :bzz: Nu mai aveam faguri  claditi.... Cu complectarea hranei am terminat , de acum stimulez ponta.... Incep setul de fumigatii din 5 in cinci zile.  : sampanie:
Ce inseamna sa ai un batran!
Sa traduc pentru cei care nu au priceput:
Renuntati la foitele aflate la roi,le scoateti afara ori le dati dupa diafragma ori folie.Cat de bun ar fi roiul si ori cat sirop dati de acum nu prea mai trage de foite.
Daca dati ram crescut ,cu portiuni unde a mai eclozionat puiet  veti obtine rezultate.Atat pentru a realiza stocul de miere pentru iernare cat si pentru a mari cantitatea de albina pentru iernare.
Sa traieste Batranul!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Bătrânul

#100
La aparitia furtisagului puteti unge scindurile de zbor cu motorina  =D> :bzz:

ilalexandru

Am inteles ca ar fi buna si saramura de sare. Mult mai buna decat motorina. NU am avut cand incerca, dar asa am auzit

tassevasi

 Cei care folosesc un cearceaf alb si acea ciuperca (basina calului ori porcului)cum fac ?
  Numai bine .

happy

Citat din: Batrinul din Septembrie 04, 2011, 11:41:32 AM
La aparitia furtisagului puteti unge scindurile de zbor cu motorina  =D> :bzz:
Si nu mai vin albinele la furat?Nu le afecteaza si pe cele din stup mirosul de motorina?Intreb pentru ca motorina mi se pare toxica pt. albine :uimit:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Mircea77

Daca furtisagul este declansat, poti sa dai si cu aur. Eu am avut o "istorie"  - vina imi apartine in exclusivitate - acum 2-3 saptamani cu un roi peste care a dat navala o familie puternica. Am dat si cu motorina si cu otet.
N-aveau nicio treaba. Era o frenezie pe ele de nu se putea.
In final l-am mutat la o cunostinta la vreo 5-6 km distanta, unde l-am lasat 2 saptamani. Sambata seara l-am adus acasa si n-au mai fost probleme. Mai erau incaierari cu viespile, dar asta se intampla la toti stupii. Zici ca sunt disperate viespile. Intra buluc pe urdinis. Mai prost ca omoara destul de multe albine.