Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Cand veneau spre mine si ma ciupeau parca aveau capul cat soarele de pe cer . Oricum pe proba nu iau nici un ban  :wink:

D006

  Si acum continuarea filmului  :)

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/watch?v=StqmXLiyzVg[/youtube]

crombra

Sigur iei Oscarul pentru cel mai bun documentar tragico-comic. Am ras de era sa ma p.s pe mine. :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

  Sa vedem si o matca ICDA

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/watch?v=qTt5eGnENKQ[/youtube]

apicmd

filmuletele sunt ff interesante :nod: so tii tot asha  dragose :wink2:
BPR!!!!

sfantul spiridon

cum sa scap de furnici?
au intrat in stupi si au reusit sa-si faca in lemn canale
cred ca sunt colonii bine structurate din moment ce la doua zile gasesc oua din belsug
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Citat din: sfantul spiridon din Iulie 03, 2010, 04:49:19 PM
cum sa scap de furnici?
au intrat in stupi si au reusit sa-si faca in lemn canale
cred ca sunt colonii bine structurate din moment ce la doua zile gasesc oua din belsug

Ridica stupii nitel mai sus de la sol si cam scapi de furnici si soareci.

sfantul spiridon

nu am scapat de furnici asa ca am luat un capac de ulei ars si am varsat in colturile stupului
oare este toxic pentru albine?
mentionez ca stupul are trei compartimente si ca am pus in doua compartimente ulei ars la colturi, apoi cu diafragma 'am  izolat ramele' in asa fel incat albina sa nu ajunga si sa se murdareasca cu ulei
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

ioanardelean55


  pe ce stau stupi ? undeva prin apropiere aveti sursa de infestare , Exista la magazinul de protectie a plantelor un
insecticid ,,insecta " care il puneti la picioarele stupilor s-au a suportilor si pe unde circula furnicile ( dar nu in lada )
nici chiar in fata stupilor ( pe sub stupi se poate pune ) numai asa scapati de furnici  nu va fie tema  la mine tot timpul este asa ceva
si nu mai am probleme .

sfantul spiridon

acum ce sa zic, ramane pe duminica, atunci ajung iar
stupul a stat neingrijit si in acest timp furnicile si-au facut canale
cand am facut roiurile, am spalat stupul cu soda insa nu am intuit ce se va intampla
oricum, fata de saptamana trecuta furnicile erau mai putine
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

stefan1

  Vremea ploioasa determina furnicile sa gaseasca locuri mai inalte unde sa-si stabileasca cuiburile. Si eu am gasit pe podisoare furnici. Nu cred ca in toate cazurile acestea deranjeaza albinele din stup. Daca le stric de doua-trei ori cuibul, vad si ele ca nu e un loc bun si renunta. Daca au intrat insa in lemnul lazii, este pericol, ca isi vor amplifica galeriile, vor mentine umiditate necesara dezvoltarii puilor si vor degrada si mai mult lada, care oricum are lemnul degradat daca au putut intra albinele in el.
  Pe de alta parte eu cred ca furnicile au un rol bun in stupina, ele procesand resturile organice scoase de albine pe vatra stupului (albine moarte, larve etc).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sfantul spiridon

da, dar la iarna?
nu o sa se dezvolte exploziv la caldura cuibului?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

stefan1

  In corpul lazii, cum ai spus ca s-au asezat, nu cred ca e posibil sa le lasi.
  Referitor la iarna, nu stiu cum ierneaza furnicile. Cel putin la unele specii stiu ca este ca la viespe, adica ierneaza doar reginele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: dragos2006 din Iulie 06, 2009, 01:31:31 AM
Maine plec la stupii de la floarea -soarelui sa vad daca mai au unde baga miere , probabil de marti incep extractia .
   Voi incerca sa fac mai multe filme la diferite stupi de diferite dimensuni , in limita timpului voi filma si o stupina de mari dimensiuni unde se munceste la foc automat.

   Anul acesta nici nu am apucat sa plec la floarea-soarelui din cauza vremii ca a si trecut , noroc ca am cules pe vatra si voi ramane pe loc.

D006

  un articol interesant

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/watch?v=l1fui_09P-I[/youtube]