Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Cand decizia e a ta nu mai dai vina pe nimeni. Insa daca iei decizii bune iti dai seama ce selectii poti face ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

italianu

DANE,tizule,tu ai albine din Italia,nu albine italiane! Sa stii ca-s diferite!
Io am lucrat cu apis ligustica spinola si aia-i alta mincare de peste! Sint calme pina a te enerva,rareori inteapa!
Fac o bascula de miere,puiet din leat in leat,si din cauza asta ,deseori, ramin fara rezerve---> de aici pericolul!
Eu am 70% carnica,25% buck(care m-a dezamagit) si 5% ligustica!
Prietenul meu a cump 30 de regine din sicilia,îs draci cu aripi!  :qp:
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

oroles

Citat din: italianu din Noiembrie 27, 2014, 03:33:50 PM
25% buck(care m-a dezamagit)
In sfarsit unul care recunoaste ca BK e doar un  mit. Nu am avut dar din filmulete e clar ca nu sunt net superioare carpatinei.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eduard Rotaru

Prea multi au introdus in tara BK si alte corcituri astfel ca acum e un drum si mai anevoios de parcurs in ceea ce priveste selectia...

oroles

#8704
Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 27, 2014, 04:13:39 PM
Prea multi au introdus in tara BK si alte corcituri astfel ca acum e un drum si mai anevoios de parcurs in ceea ce priveste selectia...
Majoritatea care au adus BK au acum fie corcituri, fie carpatina in stupi daca nu au controlat imperecherea. :D
Eu lingustica nu am vazut in stup pana anul acesta cand a venit un stupar in zona mea cu 80 de stupi cumparati din zona Banatului. Asa m-am trezit cu stupi jumatate carpatine si jumatate lingustica.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

Colegi Apicultura e ramara a Agriculturi.
In zootehnie sant rase de lapte de carne de lana.

In Apicultura ca si in zootehnie sant rase de albina de miere,rase de roiuri,de venin ,polen si altele.

Fiecare apicultor merge cu rasa care-l avantajeaza cel mai mult,unul vinde roiuri,altul vrea butoaie pline,altul prefera sa vanda venin.

Pentru toate astea trebuie sa ai crescatoria cu rase de unde sa refaci linia dorita.

Ce avem acum e un amalgan ,amalgan care devine periculos din zi in zi.


dan sebastian

Citat din: italianu din Noiembrie 27, 2014, 03:33:50 PM
DANE,tizule,tu ai albine din Italia,nu albine italiane! Sa stii ca-s diferite!
Io am lucrat cu apis ligustica spinola si aia-i alta mincare de peste! Sint calme pina a te enerva,rareori inteapa!
Fac o bascula de miere,puiet din leat in leat,si din cauza asta ,deseori, ramin fara rezerve---> de aici pericolul!
Eu am 70% carnica,25% buck(care m-a dezamagit) si 5% ligustica!
Prietenul meu a cump 30 de regine din sicilia,îs draci cu aripi!  :qp:
Alea din Sicilia sunt ca mafia, agresive. Nu am albine italiene pt ca nu am cumparat niciodata matci. Doar carpatina corcita cu albina banateana (o reminiscenta de prin anii 80) distribuita de aca prin zona, si cu ce bk or fi prins la imperechere prin pastoral. Regret ca nu mai e rasa pura cum am luat-o acu 30 de ani de la un fiu de popa care mostenea din tata in fiu albine si era la 70 m de casa mea. Referitor la ce zicea respectivu in traducere nu inteleg dec ce nu a facut import direct din iItalia.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

marian sima

De ce nu a facut import din italia?

O rasa se aclimatizeaza in ani de zile poate in zeci de ani.

Insusirile unei rase aclimatizate poate sa difere cat de cat fata de rasa pura din zona de bastina.

D006

Citat din: marian sima din Noiembrie 27, 2014, 06:38:49 PM
Colegi Apicultura e ramara a Agriculturi.
In zootehnie sant rase de lapte de carne de lana.
Nu putem compara vaca cu albina !!!! alo !!! vaca sta inchisa in ferma si se reguleaza cu cine vrea fermierul iar albina zboara unde vrea muschiul ei si se reguleaza cu cine vrea ea , nu cu cine ar vrea stuparul.

marian sima

Pai asta este diferenta ,agricultura moderna e sado-masochista si chestia cu regulatul cade.

Cine vrea performanta are material biologic  de la institut de cercetare indiferent daca esti apicultor sau fermier.

Materialul biologic obtinut la intamplare se numeste curcitura si cand ai in stup rase diferite nu prea  poti sa atingi randamentul scontat.

Asta si spuneam ai rase pe segmentul pe care-l doresti doar cu imperechere artificiala .

italianu

Citat din: oroles din Noiembrie 27, 2014, 04:01:41 PM
Citat din: italianu din Noiembrie 27, 2014, 03:33:50 PM
25% buck(care m-a dezamagit)
In sfarsit unul care recunoaste ca BK e doar un  mit. Nu am avut dar din filmulete e clar ca nu sunt net superioare carpatinei.

Oroles,nu ma intelege gresit,buck sint bune,dar stii cum se zice : la pomul laudat ,nu se merge cu sacul spart...,
buckfast-urile daca le gasesti bune sint AUR,ceea ce am eu(ma refer la MAMĂ),lasa de dorit. Am luat-o din Danemarca,de la Keld Brandstrup,imperecheată pe insulă,.......asta e!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

D006

Citat din: marian sima din Noiembrie 27, 2014, 01:24:05 PM
Dan sant apicultori la tine la munte care scot cel mult 20 de kg de miere pe familie pe an (eu vorbesc de stationar).

O familie de italiene pregatita pentru culesul de la floarea soarelui scoate 35 de kg ,daca floarea e semanata in etape diferite cantitatea de miere este mai mare.
Mariane si acum ce propui ???  sa ne mutam cu totii langa tine si sa folosim ligustica ??? Iti spun un secret , poti sa ai regina lu italianu prajit si floarea soarelui lui Fat-Frumos , daca venim 10000 de stupi langa tine mai faci miere doar din palma (labutză).

marian sima

Tu nu intelegi sau te faci ca nu intelegi?
Rasa trebuie sa corespunda cu viziunea apicultorului ,adica pe segmentul pe care el il alege si cu zona sau tipul de apicultura pe care el doreste sa il faca.

Si ce propun eu.

Astia care santeti mari in apicultura si care puteti misca ceva luptati pentru infiintarea centrelor de ameliorare a raselor astfel incat sa ai banca de gene si sa ai de unde alege.

Cat despre miere  :rotfl: =)) sant inconjurat de stupine din toate partile si nu mi-e frica ,ba am avut stupina langa mine care in aceleasi conditii ca mine nu a avut recolta la floare si nici miere pentru iarna.
A fugit de langa mine la 45 km distanta.
Dan spunea ceva, albina italiana matura tot ce e dulce in raza ei si automat populatia numeroasa a    albinei italiene va lasa lihnita alt tip de albina.

La o propunere de concurs a lui nea Janese pe tema care stup aduna mai mult prietenul tau Guist a spus ca eu sa nu particip la concurs ,stia el ceva. :wink:

oroles

No hai ca am enervez... Vorbiti de rase fara a tine cont ca uneori degeaba ai BK daca nu stii sa aplici tehnologia apicola corect. Cei care nu fac ameliorare sunt 1. cei care au stupine mari si 2. cei care au experienta in folosirea tehnologiei apicole. Vorbiti de parca rasa ar fi totul in ceea ce priveste productia de miere. E un factor, printre alti factori.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: oroles din Noiembrie 27, 2014, 04:48:00 PM
...
Eu lingustica nu am vazut in stup pana anul acesta cand a venit un stupar in zona mea cu 80 de stupi cumparati din zona Banatului. Asa m-am trezit cu stupi jumatate carpatine si jumatate lingustica.

  Cel mai probabil aia nu este albina ligustica ci albina banateana, o rasa foarte valoroasa, obtinuta - e adevarat - prin incrucisarea albinei locale cu albina italiana importata in special de svabi, cu peste 100 de ani in urma. Rasa s-a stabilizat si cred ca pe forum sunt stupari banateni care ne pot spune despre calitatile ei.

 
Citat din: dan sebastian din Noiembrie 27, 2014, 06:42:00 PM
...
Referitor la ce zicea respectivu in traducere nu inteleg dec ce nu a facut import direct din iItalia.

  Am scris undeva, italienii se plang si ei ca rasa le este puternic inpurificata de importurile de Buckfast si foarte rar se mai gaseste rasa pura.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)