Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Citat din: dragos2006 din Decembrie 01, 2014, 07:41:36 PM
  In pana mea , cand mai impachetez stupii ???....  cred ca spre primavara !  =))
Miercuri se incalzeste in zona ta daca dai tare ii termini.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Citat din: dragos2006 din Decembrie 01, 2014, 07:54:14 PM
Pana in ianuarie vei avea doar o stanca de zahar ! Te vei chinui sa-l spargi cu barosul . Trebuia sa folosesti un antiaglomerant daca nu-l faci turte zilele astea.
Cam in 2 saptamani ma apuc de turte. Sper sa nu fie cazul. Da-l in ma-sa ca nu e ciment. S-or mai face cateva cocoloase dar le sparg eu. Am si piua si mai, la nevoie. =)) :rotfl:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Sa stii ca nu exagereaza, mai ales daca expui zaharul la diferente mari de temperatura -> condes; sau nu e inchis etans, zaharul pudra e higroscopic, atrage apa -> bolovan.
Bolovanii respectivi sunt extraordinar de greu de procesat. Nu faci nimic cu maiul si cu piua.... eu i-am dat pe razatoare.

pharaonu75

Citat din: TDI din Decembrie 01, 2014, 10:20:25 PM
Sa stii ca nu exagereaza, mai ales daca expui zaharul la diferente mari de temperatura -> condes; sau nu e inchis etans, zaharul pudra e higroscopic, atrage apa -> bolovan.
Bolovanii respectivi sunt extraordinar de greu de procesat. Nu faci nimic cu maiul si cu piua.... eu i-am dat pe razatoare.

Reciclezi... bolovanii ii faci sirop. :P
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cornelioandanciu

Citat din: oroles din Decembrie 01, 2014, 10:04:00 PM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 01, 2014, 07:54:14 PM
Pana in ianuarie vei avea doar o stanca de zahar ! Te vei chinui sa-l spargi cu barosul . Trebuia sa folosesti un antiaglomerant daca nu-l faci turte zilele astea.
Cam in 2 saptamani ma apuc de turte. Sper sa nu fie cazul. Da-l in ma-sa ca nu e ciment. S-or mai face cateva cocoloase dar le sparg eu. Am si piua si mai, la nevoie. =)) :rotfl:
Da le dai turte de pe acuma? :uimit:
Va salut.

oroles

#8735
Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 02, 2014, 07:46:48 AM
Citat din: oroles din Decembrie 01, 2014, 10:04:00 PM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 01, 2014, 07:54:14 PM
Pana in ianuarie vei avea doar o stanca de zahar ! Te vei chinui sa-l spargi cu barosul . Trebuia sa folosesti un antiaglomerant daca nu-l faci turte zilele astea.
Cam in 2 saptamani ma apuc de turte. Sper sa nu fie cazul. Da-l in ma-sa ca nu e ciment. S-or mai face cateva cocoloase dar le sparg eu. Am si piua si mai, la nevoie. =)) :rotfl:
Da le dai turte de pe acuma? :uimit:
De unde ai tras concluzia asta? Dupa jumatatea lui ianuarie. Acum doar am facut proba la moara.

Chiar daca pui acum si nu e ridicat ghemul nu se ating de turta. Am pus eu la unul in noiembrie. Imi ramasese o turta si am zis sa i-o pun in cap. Nici nu s-au atins de ea, ghemul fiind langa urdinis jos. Si e unul din cei pe care ii stiam cu rezerve putine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

  Iar a avut Base dreptate , iarna nu-i ca vara !   :)

dinupaltinis

Frumoasa zapada la dvs.Mai aveti stupi si pe alte vetre sau acestia sunt toti?
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

relutu

#8738
Nenea Dragos,daca mai vreti zapada va mai dau si eu.

D006

  Mai sunt si prin alte parti dar odata cu inaintarea in varsta ti se par asa multi . In curand sper sa incep sa predau stafeta si sa fac apicultura doar de placere.  Visul meu e sa am 50 de stupi si sa ma plimb cu ei de nebun prin țară.

dan sebastian

Ziceai sa-ti amintesc pe iarna sa ne lamuresti cum sta treaba cu Margarit. Ms.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: dragos2006 din Decembrie 04, 2014, 08:00:57 PM
  Iar a avut Base dreptate , iarna nu-i ca vara !   :)

El e de vina pentru vreme!  :rotfl: =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

La noi in zona continua intalnirile cu tematica apicola . Pentru aceste intalniri ai nevoie de un suflet mare , la noi acest suflet se numeste Dan Puisoru.

romikele

Ce tematica apicola e aia, fara borcane cu miere, dar cu mamaliga, bidoane, pahare si cofere?  :rotfl:

bio

..era de post adunarea si nu aveau voie "dulce"... =))