Noua mea pasiune

Creat de ciucur, August 17, 2012, 11:14:09 AM

« precedentul - următorul »

sorinma

Sa nu-ti prea mult respiratia ca apoi nu mai  simti cand te inteapa.Totusi de ce ti-ai tinut respiratia?  :wink2:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

relutu

Citat din: ciucur din Septembrie 18, 2015, 01:31:28 PM

Principala regula atunci cand intra sub masca este sa te departezi in graba de langa stupi si sa deschizi masca pentru a putea iesi.
[/quo

Imi aduc aminte de un coleg care la rapita a deschis masca sa iasa o albina dar au intrat vreo 20,l-au caftit frumos tare,,KLINGONIAN,, l-au facut pe istet.

stefan1

Citat din: sorinma din Septembrie 18, 2015, 11:14:21 PM
Sa nu-ti prea mult respiratia ca apoi nu mai  simti cand te inteapa.Totusi de ce ti-ai tinut respiratia?  :wink2:

  Respiratia irita albinele in special daca ai mancat anumite alimente dar si din mirosul 'natural'.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ciucur

Azi am facut un control amanuntit familiilor.
Dupa tratamentul de miercuri (Taktic / Varojet - am pus 5 picaturi pe o hartie) am gasit varroa pe sibarul fundului AV. Cel mai infestat ~ 100 bucati, cel mai putin infestat 6 bucati... Inclin sa cred ca sticla de VF utilizata (am terminat-o) la cele 3 tratamente anterioare a fost fara efect.
Totusi a eclozat si cea mai mare parte din puiet si parazitii puteau fi protejati.
Dar... Am facut 3 fumigatii si trebuia sa ii fi prins deja la tratamentele anterioare. Si...Am avut trei familii fara puiet, la tratamentul cu VF din 9.09 nu au cazut paraziti si la cel din 16.09 cu Taktic au cazut.

Stupii au foarte multa hrana, atat miere cat si pastura. Niciodata nu am stat asa bine. Cantitatea de albina insa este mai mica in comparatie cu anul trecut. Sunt dezamagit intrucat speram sa am mai multa albina, le-am stimulat mereu cu sirop.

Nu mai sunt umflat deloc dupa patania de miercuri.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

Dac am avea o iarna bună, gerosa până în 20 ian. iar apoi să se încălzească ar fi bine. S-ar dezvolta altfel. Mult mai bine. Mă deranjează ianuarie cald și geruri năprasnice în februarie.
Oricum si orice  am face noi, de vreme depindem 90%.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

apivasmob

Citat din: dan sebastian din Septembrie 22, 2015, 02:01:02 PM

Oricum si orice  am face noi, de vreme depindem 90%.

Nu 90% ci 99.99%.


Sanatate tuturor apicultorilor

dorindafi

frica-i mare la unii din cite vad eu
oare sa fie familiile slabe si cu hrana la limita
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ciucur

Citat din: dan sebastian din Septembrie 22, 2015, 02:01:02 PM
Dac am avea o iarna bună, gerosa până în 20 ian. iar apoi să se încălzească ar fi bine. S-ar dezvolta altfel. Mult mai bine. Mă deranjează ianuarie cald și geruri năprasnice în februarie.
Oricum si orice  am face noi, de vreme depindem 90%.

Anul trecut in februarie, am vut familii care au canibalizat puietul. Am pierdut o familie, mai traia regina si un pumn de albine. Nu au putut mentine temperatura puietului si au consumat toata hrana. Pentru mine a fost un mister ce s-a intamplat, aveau hrana suficienta in rame si le-am pus si turta. Macar cu regina i-am facut un bine unui coleg pentru a-si repara un stup fara stapana.
Anul acesta, am avut la fel un val de frig in februarie.
Si in zona noastra ianuarie e bland si apoi in februarie vine un val de frig. La fel si in timpul infloririi pomilor am avut doua zile cu -2 C. A dat un pic familiile inapoie.
Anul urmator...Ce da Dumnezeu. Nu mi-e frica de hrana, au foarte multa. Ma ingrijoreaza ca nu am albina cat as dori. Cred ca saptamanile de canicula si seceta au avut si ele un efect negativ.
Macar bine ca e mai putina varroa.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dorindafi

ciucur ce zici daca
pui ramele pline de sus pina jos in mijlocul cuibului si cele cu hrana mai putina marginase
lasa in cuib doar cite rame sunt acoperite bine cu albina

,,Anul trecut in februarie, am vut familii care au canibalizat puietul.'' misterul este = lipsa ta de experienta
,,ce s-a intamplat, aveau hrana suficienta in rame si le-am pus si turta. ''  = sti cum e ? : tu ai hrana in magazie , usa e blindata si cheile-s la mine  :)
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ciucur

#279
Citat din: dorindafi din Septembrie 22, 2015, 08:39:13 PM
ciucur ce zici daca
pui ramele pline de sus pina jos in mijlocul cuibului si cele cu hrana mai putina marginase
lasa in cuib doar cite rame sunt acoperite bine cu albina

,,Anul trecut in februarie, am vut familii care au canibalizat puietul.'' misterul este = lipsa ta de experienta
,,ce s-a intamplat, aveau hrana suficienta in rame si le-am pus si turta. ''  = sti cum e ? : tu ai hrana in magazie , usa e blindata si cheile-s la mine  :)
1) Tot timpul am organizat cuibul cum zici tu.
2) Mi-ar fi de ajutor daca detaliezi un pic referitor la lipsa mea de experienta. As fi mincinos sa afirm ca am experienta mare. Inca invat. Ce am gresit?
3) Nu am avut alte pierderi inafara acelei familii care nu era slaba deloc. Toti stupii i-am pregatit la fel. Altii mai slabi au trecut iarna fara probleme. De exemplu am avut intr-un nucleu facut din osb de 8 mm o regina cu trei rame - doua intervale de albina si alea cam rare. Pe vremea aia nu omoram matcile sau nu le unificam, imi era mila de ele. A trecut iarna, a umplut 12 rame si a roit a treia din stupina.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

sorinma

Nici eu nu am experienta dar stiam ca albinele nu stau pe miere, ramele marginase trebuiau e sa fie cat mai pline cu miere si ghemul sa se formeze la mijloc sub coronitele de miere.... ^:)^
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

ciucur

Citat din: sorinma din Septembrie 22, 2015, 11:25:34 PM
Nici eu nu am experienta dar stiam ca albinele nu stau pe miere, ramele marginase trebuiau e sa fie cat mai pline cu miere si ghemul sa se formeze la mijloc sub coronitele de miere.... ^:)^

Exista mai multe feluri de a organiza cuibul.
Anul trecut am dat prea mult sirop unei familii. Cand mi-am dat seama toate ramele ramase erau full.
Albina statea ciorchine pe sub rame, nu incapea prea multa pe interval.
Ala a fost cel mai tare stup anul acesta. Probabil a fos o coincidenta.
Nici eu nu cred ca le e confortabil cu ramele pline-pline.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dorindafi

Citat din: ciucur din Septembrie 23, 2015, 08:04:42 AM
Citat din: sorinma din Septembrie 22, 2015, 11:25:34 PM
Nici eu nu am experienta dar stiam ca albinele nu stau pe miere, ramele marginase trebuiau e sa fie cat mai pline cu miere si ghemul sa se formeze la mijloc sub coronitele de miere.... ^:)^

Exista mai multe feluri de a organiza cuibul.
Anul trecut am dat prea mult sirop unei familii. Cand mi-am dat seama toate ramele ramase erau full.
Albina statea ciorchine pe sub rame, nu incapea prea multa pe interval.
Ala a fost cel mai tare stup anul acesta. Probabil a fos o coincidenta.
Nici eu nu cred ca le e confortabil cu ramele pline-pline.
asa trebue facut si atunci turtele le dai daca vrei daca nu, nu 
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

daca e miere full trei sfert de rama eu cred ca pana in martie merge treaba lejer. in caz de urgenta la roii mai slabi bag ceva turta si gata.

ciucur

Am dat cadou un roi la inceputul lui august unei colege de serviciu. Sotul ei a decedat acum cativa ani, si ea vrea sa se apuce din nou impreuna cu baiatul de apicultura. Au avut 10-12 stupi pierduti in iarna de dupa decesul sotului.
Acum am intrebat daca i-au facut tratament si au incercat ceva insa cu VF vechi.
Pentru un roi nu se merita sa cumperi varachet.
Intrebare:
Daca ii du eu hartii pe care am picurat VF sau Taktic, cat timp ramane substanta active si poate fi folosita? O zi, o saptamana?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.