Noua mea pasiune

Creat de ciucur, August 17, 2012, 11:14:09 AM

« precedentul - următorul »

ciucur

Citat din: MirceaCalin din Iulie 07, 2015, 10:11:08 PM
Citat din: ciucur din Iulie 07, 2015, 09:37:59 PM
...Ca si copiii au calitati si defecte ce difera, insa noi parintii ii iubim si pe unii si pe altii.

De acord, dar mai bine îi "cresc pe ai mei" din ţară decât să ... "adopt" din străinătate.
:wink:
(Evident, punct de vedere strict personal şi referitor doar la albine !!! )

Cu observatia ca dupa ce l-ai adoptat, e al tau la fel ca cel din tara.
Si e bine sa incerci ca apoi sa tragi concluzii. Eu asa cred.
:hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

Citat din: ciucur din Iulie 07, 2015, 09:37:59 PM
Totusi cand la carnica populatia trece de 4 rame bine ocupate de albine, par sa recupereze si la ouat. De asemenea fac rezerve mai mari de polen.

Si eu am patit la fel cu matca de anul trecut (primul meu stup); Proprietarul a spus ca le-a cumparat ca se inmultesc repede si ca vrea sa vanda cat mai multi roi si sa faca bani. De inmultit se inmulteau repede comparativ cu carpatina. La culesul de miere in schimb sunt falimentare (nu treceau iarna daca nu bagam turte si hrana la greu); Poate tu ai o specie mai buna (care aduce si miere - nu doar se inmulteste).
Oricum eu nu mai am carnica in stupina (a murit si matca batrana si cele iesite din botci); Acum am tot carpatina si acolo.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Cum au evoluat stupii după seceta excesivă din anul acesta ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ciucur

Stupii....uni sunt bine, alti mai rau. Ca si la oameni.
Eu le-am tot dat sirop (cam 5-7 l de familie in ultimele 40 de zile) asa ca de foame nu ar trebui sa sufere. Polen inca au mai sunt flori in ceea ce trebuia sa fie o otava frumoasa. Am cosit devreme ca sa am otava insa a venit seceta.... Albinele sufera insa de caldura.
Noi nu am avut in zona noastra zile cu 37 C pana acest an. Stupii mei sunt cam in soare si e clar ca nu e prea bine. Oamenii din zona au cam ramas fara apa la animale.
De la 5 rame in sus carnica intrece carpatina la suprafata de puiet. Am regine tinere de carpatina care de abia mai au puiet pe 2-3 rame dar am si care pastraza destul de bine ritmul la ouat. Niciunele nu se compara cu carnicile insa.
Asta este situatia acum, vedem ce se mai intampla. Din experienta, in zona noastra avem puiet si in octombrie daca e an calduros.
Dupa primul tratament facut cu varojetul si VF nu au picat multi varroa. Sa vedem la urmatoarele. In perioada asta au strans cate ceva miere de mana si aduna de pe fructe. Anul asta se rup prunii de la atatea fructe.

Probleme am avut cu reginele.
Daca in mai au fost regine de nu aveam ce sa fac cu ele (roire si Nicot), incepand din iulie am tot gasit stupi fara regina sau le-am pierdut la imperechere.
De exemplu am avut pe un stup (cel mai puternic) doua magazii pline si nu am mai verificat o perioada familia deoarece din observatiile de la urdinis totul parea ok. S-a bezmeticit si la incercarea mea de a remedia problema mi-a omorat 3 regine. De abia l-am redresat. Puteam sa il desfiintez dar nu am vrut.
Am avut si doua schimbari linistite. De asemenea am observat multe tentative de furtisag in ultimele 3 saptamani.

Am experimentat anul acesta suflanta pentru a 'curata' ramele din caturi pentru centrifugare. Va recomand. Eu am gasit una de 3000W-Gardena la un targ de vechituri cu 70 ron. In 20-30 de secunde nu mai sunt albine in tot catul!!!
Imi pare rau ca mi-am luat centrifuga manuala in loc sa imi iau electrica.
Eu o sa am mult de lucru iarna asta (40 caturi si ramele de rigoare) anul acesta am fost tot timpul in urma cu inventarul fata de ce aveam nevoie in stupina. Ma sperie ideea ca la anul nu o sa am unde pune roii. Nu mai vreau sa ma extind, 30 de familii sunt destule.

Am vazut ca sunteti mult mai confortabil cu hrana dupa ce ati facut pastoral. Multumesc pentru informatiile oferite din timpul pastoralului.
:hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

Citat din: ciucur din Septembrie 01, 2015, 08:27:34 AM
Stupii....uni sunt bine, alti mai rau. Ca si la oameni.
Eu le-am tot dat sirop (cam 5-7 l de familie in ultimele 40 de zile) asa ca de foame nu ar trebui sa sufere.

Asta ar fi singura deosebire.
In rest multe asemanari:
- caldura excesiva
- furtisag inceput in ultima perioada (pana acum nu am avut)
- bezmeticirea unui stup puternic cu cat (eu l-am prins un pic inainte de bezmeticire; doar ca nu avea puiet pe niciuna din cele 17rame + avea o regina nefecundata)

Suflanta pt. curatat ramele la extragere: merge cu acumulatori sau 220V? E prima oara cand aud / citesc de asa ceva.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin


ciucur

Citat din: MOTANUL din Septembrie 02, 2015, 11:41:36 AM

Suflanta pt. curatat ramele la extragere: merge cu acumulatori sau 220V? E prima oara cand aud / citesc de asa ceva.

Suflanta e la 220 V. Teava de refulare este foarte potrivita , fiind aplatizata la evacuare. Foarte bine orientezi jetul pe fiecare interval dintre rame.
Eu nu am avut un suport construit precum cel din filmulet. Am pus magazia pe un scaun de lemn la 10 m in fata stupilor si am suflat albinele jos in iarba. Sigur ca nu le place procedeul insa din ce am vazut se enerveaza mai putin decat la scuturare/periere rame.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Eugen B

Sa inteleg ca storci la iarna?

ciucur

Citat din: Eugen B din Septembrie 02, 2015, 03:18:04 PM
Sa inteleg ca storci la iarna?
Nu inteleg la ce va referiti. Cum sa storc iarna?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Eugen B

Scz. Am citit eu repede. La iarna vrei sa faci caturi.
Initial am crezut ca ti ramele si le storci la iarna :)).  am foat obosit de la lucru si nu am fost atent.
apropo de centrifuga electrica , isi merita banii. E ca si cum ai un angajat la stors. Eu sunt f multumit de centrifuga electrica

ciucur

Citat din: Eugen B din Septembrie 03, 2015, 12:22:26 AM
Scz. Am citit eu repede. La iarna vrei sa faci caturi.
Initial am crezut ca ti ramele si le storci la iarna :)).  am foat obosit de la lucru si nu am fost atent.
apropo de centrifuga electrica , isi merita banii. E ca si cum ai un angajat la stors. Eu sunt f multumit de centrifuga electrica
Acum am inteles si eu. Am avut miere foarte vascoasa acest an (am stors doar cand a fost capacita integral).
Daca as lasa ramele pana iarna.... :nebun:

Despre centrifuga... Eu am fost fraier. Cine face ca mine, ca mine sa pateasca!
In mai am avut delegatie in Bosnia si am trecut prin Ruma (Serbia) . Am cautat fabrica Finans Doo si am gasit-o.
Eu imi doream modelul combinat 4R 1/1 tangential cu 12 R 1/2 radial sa pot stoarce un cat deodata. La acel moment nu mai aveau pe stoc cu actionare simpla, manuala. Aveau doar cu actionare electrica + manuala.
Preturile 250 Euro cea manuala, 450 Euro cea electrica. Am zis ca nu dau 450 Euro ca am putini stupi, si e prea mult pentru mine, ca m-am descurcat eu si cu una mai veche, ca o sa am probleme la vama etc.
Am ajuns acasa si mi-am dat seama ca am ceva de stors si ca am nevoie de centrifuga noua. Doar ca in Romania cea manuala costa 400 Euro si cea electrica 700 Euro.
Asa ca am luat centrifuga manuala din Romania la pret de electrica din Serbia.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Eugen B

Nasol. A mea e din Ungaria. Am de 6 rame reversibila. E foarte buna. La anu ma gandesc sa mai cumpar una. Daca accesez ceva proiect vreau sa iau vreo 2.
Avantaju e ca are diverse viteze si timp de stoarcere, daca sti cum sa programezi storci bine si nu rupi rame. Si storci si mierea vascoasa f bine.
Oricum daca gasesti electrica ieftina cumpara! Pe 4 rame e ideala daca te ocupi singur de stupi.

sandupop

Citat din: Eugen B din Septembrie 03, 2015, 08:57:07 AM
Nasol. A mea e din Ungaria. Am de 6 rame reversibila. E foarte buna. La anu ma gandesc sa mai cumpar una. Daca accesez ceva proiect vreau sa iau vreo 2.
Avantaju e ca are diverse viteze si timp de stoarcere, daca sti cum sa programezi storci bine si nu rupi rame. Si storci si mierea vascoasa f bine.
Oricum daca gasesti electrica ieftina cumpara! Pe 4 rame e ideala daca te ocupi singur de stupi.
Da-ne si nouă niște detalii,  eventual si niste poze sau link-ul de unde ai cumparat centrifuga. Pretul ?????
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Eugen B

A fost cumparata acuma 4-5 ani cu 6000. Poza fac daca nu uit cand voi spala centrifuga.
oricum cine are proiect sa incerce sa faca cumparaturi doar de la firme seriose din tara.
Site-ul este www.echipamenteapicole.com . Acuma cred ca s-au mai ieftin si e si alta tehnologie. Dar isi merita toti banii

Eugen B

Cred ca siteul nou este http://echipamenteapicole.ro/ro . comu vad ca nu mai merge