Intretinerea albinelor (sfaturi batranesti)

Creat de Bătrânul, Februarie 25, 2011, 08:42:55 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

In unii ani culesul la floarea soarelui face sa scada foarte mult populatia familiilor de albine. Cauze sunt mai multe:  uzura accentuata a culegatoarelor,  multe culegatoare raman pe flori cuprinse de un fel de ameteala, blocarea cuiburilor datorata culesului intens etc.

marius_vfp

Bogdane , acelasi lucru s-a intamplat si la mine , doar la familiile de productie, la roii proaspat formati populatia e in crestere , care nu a iesit la culesul de floare e puternic acum dar bate vantu pe rame ,  la mine a fost si distanta mare circa1,5 km pana la primu lan s-a uzat albina din plin si vantul nu a contenit deloc.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

happy

Citat din: bucovineanu din Iulie 29, 2013, 03:22:21 PM
In unii ani culesul la floarea soarelui face sa scada foarte mult populatia familiilor de albine. Cauze sunt mai multe:  uzura accentuata a culegatoarelor,  multe culegatoare raman pe flori cuprinse de un fel de ameteala, blocarea cuiburilor datorata culesului intens etc.
Mare dreptate ai.Foarte putina albina  a ramas cand le-am adus de la floarea acum 5zile.De 3 zile am inceput sa le stimulez si se vede la numarul mare de oua din faguri!
Am avut o matca din 2010,acum o saptamana albinele au tras 8-10 botci frumoase exact la partea de jos a unei rame indreptate in jos,din care cauza nici nu le-am vazut la timp.Din pacate nu le-am observat decat dupa ce a eclozat una din ele si le-a devorat pe celelalte.Eu stiam ca botcile bune sunt cele din partea superioara a ramelor...
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

bogdan moldovean

domnilor Trebuie sa schimb matcile la 15 stupi am proiect 141 si as dori sa le schimb acum in perioada august cu matci imperecheate de la statiunea de cercetare apicola Poieni IS si as dori sa aflu care este operatiunea ce trebuie facuta inainte de a aduce matcile si de a le schimba Va spun ca nu am mai facut aceasta operatie la atatia stupi deodata Va rog sa ma ajutati  ca nu cumva sa fac mai mult rau decat bine Va multumesc

marius_vfp

cat mai ajung matcile per bucata la poieni ?
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bogdan moldovean

matci imperecheate 70 lei cu tot cu custi de transport

Bătrânul

Am facut primul tratament . ( nu mai extrag anul acesta )  :bzz: :bzz:

happy

Ieri am facut si eu tratament la 10 stupi dimineata pe la 08.00.M-am oprit si le voi face la restul azi dupa amiaza.Dimineata sunt foarte multe culegatoare plecate dupa polen,asa seara prind doi iepuri si tratament si stimulare!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

marius_vfp

am incercat si eu seara da cred ca o sa ma scol pe la 5 dimineata sa le fac la restul se ingramadesc la urdinis si se sufoca au murit cateva din ele , la un stup am avut chiar si 100 albine moarte , nu cred ca am gresit doza pentru ca au fost la toti la fel. am tratat cu varachet forte.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

happy

Marius,dimineata o sa ai surpriza sa le vezi afara pe toate dupa polen.Eu acum am venit de la stupina si le-am facut pe inserat la inca 10 stupi.A fost bine doar ca nu trebuia sa le dau sirop inainte(stimulare)era o alarna pe ele :rotfl:
M-au ciupit prin chiloti de acolo unde te doare cel mai tare iar eu din instinct i-am tras o palma.Am stat in pantaloni scurti si cu bustul gol.Binenteles ca am stat pe vine 10 minute sa imi revin. :yahoo_cry: :nudie:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Bătrânul

Cel mai bine de facut tratamentele este cu 30 minute INAINTE DE RASARITUL SOARELUI ! Albinele sint cele mai blinde intre ora 7 si 9,30 . Atunci cind albinele se invirte in jurul mastii lovindusa de plasa INCHIDE STUPUL si cauta-ti alta treaba ! :bzz: :bzz:

bogdan moldovean

bun noroc.Lucrez pe vertical 10 1/1 si la ora actuala am albina pe 6-7rame din care 4-4 puiet capacit si diverse stadii restul ramelor sunt cu miere pline As vrea sa I stimulez cu protofil apicomplex si startovit  dar am cuiburile blocate si rame goale nu detin Ce ma sfatuiti sa fac ?sa mai stimulez sau nu mai trebuie fiindca am ramele blocate cu miere ?cum pot face deblocarea cuiburilor ca matca sa o ponteze?multumesc

happy

Citat din: Bătrânul din August 10, 2013, 09:03:45 AM
Cel mai bine de facut tratamentele este cu 30 minute INAINTE DE RASARITUL SOARELUI ! Albinele sint cele mai blinde intre ora 7 si 9,30 . Atunci cind albinele se invirte in jurul mastii lovindusa de plasa INCHIDE STUPUL si cauta-ti alta treaba ! :bzz: :bzz:
Eu fac tratamentele fara masca la bustul gol :bzz: :bzz:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Bătrânul

Citat din: happy din August 10, 2013, 12:43:16 PM
Citat din: Bătrânul din August 10, 2013, 09:03:45 AM
Cel mai bine de facut tratamentele este cu 30 minute INAINTE DE RASARITUL SOARELUI ! Albinele sint cele mai blinde intre ora 7 si 9,30 . Atunci cind albinele se invirte in jurul mastii lovindusa de plasa INCHIDE STUPUL si cauta-ti alta treaba ! :bzz: :bzz:
Eu fac tratamentele fara masca la bustul gol :bzz: :bzz:
ieri atunci cind vorbeai prostii m-am abtinut si vad ca iar faci pe desteptul.  :rotfl: :rotfl: La virsta noastra nu e bine sa umblii cu bustul gol INAINTE DE RASARITUL SOARELUI  =)) =))

octav

Citat din: bogdan moldovean din August 10, 2013, 11:58:01 AM
bun noroc.Lucrez pe vertical 10 1/1 si la ora actuala am albina pe 6-7rame din care 4-4 puiet capacit si diverse stadii restul ramelor sunt cu miere pline As vrea sa I stimulez cu protofil apicomplex si startovit  dar am cuiburile blocate si rame goale nu detin Ce ma sfatuiti sa fac ?sa mai stimulez sau nu mai trebuie fiindca am ramele blocate cu miere ?cum pot face deblocarea cuiburilor ca matca sa o ponteze?multumesc

Eu as lua rame fara puiet larvar si le-as baga in centrifuga, fara sa descapacesc eu ceva. Apoi le-as baga la loc la lins si ouat.
Poate altii fac altfel.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos