Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

  Zau ca nu mai stiu ce sa cred.Stau si ma gandesc daca nu cumva Ionica este Arthur, baiatul ala cu casa si discoteca.

State

Citat din: Ioan Olaru din Ianuarie 31, 2014, 07:35:59 PM
Azi am hranit albinele noroc ca am aruncat o privire , au consumat tot iar intervalele se umplu cu albine se pare ca ne va astepta o primavara frumoasa .


Da ma, ai dreptate. Nici n-o sa mai avem primavara de fapt, vine direct vara! In Martie deja o sa fii in pastoral, o sa vezi.  :wink: Noroc cu anotimpurile astea, ca altfel trebuia sa-ti prezinti lada de zestre pe la targuri. Dar daca tu esti in pastoral....n-ai cum sa mai vii, asa-i ?
Nu de alta, dar cica te asteapta vremuri ale naibii de grele...

De curiozitate am intrat si eu pe blogul tau. Chiar credeam ca esti incepator si-ti prezinti una-alta. Cand colo , ce vad ? "Pachete de DVD-uri, stupi-sifonier-lada de zestre, filme cu proful off-planet si cel mai important, ai scris mare cu rosu "eu sunt foarte multumit de stupul-lada-sifonier si abia plm..." ca n-am mai avut chef sa citesc. :rusine:
Pai mai ursulica, de ce n-ai ma tu coada ? Ti-a papat-o ? Cine ?

PricopArthur

Sunteti rai domnilor!
Pastoral se poate face si acum . Care e problema? Italia, nordul africii,... sunteti gelosi?
Miere multă şi inimă curată!

costi82

ii posibil sa fi scos doua randuri de puiet pana acuma de s-a umplut randurile, poate mai Ioane o sa faci si roiuri la pachet!  ))/
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

Bătrânul

IOANE cind vii pina la mine sa discutam un pic ???? Esti atit de aproape ca te vad cu binoclu si nu esti curios sa vezi stupina Batrinului ? Ce e drept eu sint numai gradinar (si ala cam ramolit)  :thanks:

mmacreanu

mai sunt si oameni fericiti, care la iesirea din iarna au toata albina schimbata :D, sunt gelos pe ei :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

filip

Albina tanara nu are format corpul gras ,dupa doua luni cu ger nu mai e viabila.Timpul imi va da dreptate
Eu nu-mi doresc acum puiet mult!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

mmacreanu

Citat din: filip din Februarie 01, 2014, 11:50:09 AM
Albina tanara nu are format corpul gras ,dupa doua luni cu ger nu mai e viabila.Timpul imi va da dreptate
Eu nu-mi doresc acum puiet mult!

ai perfecta dreptate, postarea mea era mai mult retorica ... dupa laudele unora ca se inmultesc albinele pe intervale. Poate se inmultesc pentru ca hranirile activeaza familia si o scoate din hibernare, albinele sunt mai imprastiate pe intervale decat cele care stau in ghem si urmeaza traseul mierii :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

feerary

Luna trecuta, cand era mai cald, il iau pe tata sa ma ajute sa mut niste stupi... dupa ce am terminat treaba am  zis sa deschid cativa sa vad cum ii prin ei. Cand a vazut albina zice : " No din asta mai poti face un roi sau mai baga cate o rama sa lucreze ca ele se apuca si cladesc...sa nu steie degeaba "
       Altu ma intreaba la lucru : "Ma, da iarna ce fac albinele? Fac miere?"

NiKoN

Cainii latra, ursu' marcheaza .. ca e plina balta cu pesti! Din intamplare am dat peste un bio-film intitulat Biostupul - rezultate in practica, in care centrifugheaza rame de 3/4 din pavilion, adica anterior inventiei binecunoscute. Omul asta nu are scrupule, insa este un rau necesar. Multi dintre cei care incep cu Ursu sunt pe interes, fara dragoste de albina, iar daca stupul asta ii va face sa renunte si astfel albinele sa scape de suplicii, isi indeplineste scopul.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

State

Citat din: NiKoN din Februarie 01, 2014, 06:22:09 PM
Cainii latra, ursu' marcheaza .. ca e plina balta cu pesti! Din intamplare am dat peste un bio-film intitulat Biostupul - rezultate in practica, in care centrifugheaza rame de 3/4 din pavilion, adica anterior inventiei binecunoscute. Omul asta nu are scrupule, insa este un rau necesar. Multi dintre cei care incep cu Ursu sunt pe interes, fara dragoste de albina, iar daca stupul asta ii va face sa renunte si astfel albinele sa scape de suplicii, isi indeplineste scopul.

Singurul lucru bun pe care-l face ursu.

fiug1970

Nii ma!Destept stupul asta,6 in 1,te invata si limbi straine!Si eu mai stiu o limba dar nu/ti zic cum am invatat/o :nono: :nono:
si nu scriu in alta limba din respect pt.eventuali ce m/ar citi :nod: :nod:

costi82

din pacate d-nul Olaru vorbeste aceasi limba ca si mos teaca online, limba doar de ei stiuta, apropo Ioane stie Ursu magheara?
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

Bătrânul

Azi la amiaza primesc vizita unui stupar vecin , baiat tinar ,frumos, inteligent , onest alaturi de sotia sa iubitoare . Ii voi arata un stuparit clasic , si voi spune apasat necesitatea si modul de combatere a varozei. Stuparul este Ioan Olaru  cine dupa intuitia mea este un tip extraordinar . Diseara va voi raporta concluziile .  =D> =D> :welcome:

marian_6777

Va felicit pentru idee. Sper ca se va lamuri ca, caii verzi pe pereti nu fac miere.  :bravo: Deja ma roade invidia... :D
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.