Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

State

Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 31, 2014, 12:04:25 PM
225 de pagini de critici..

Cred ca ar fi timpul de ai ajuta pe cei ce au achizitionat aceasta lada..sa o foloseasca corespunzator.

Exact ! Sunt perfect de acord ! Sa se apuce sa puna clostile in ea, sa scoata pui primavara. Mai mult de atat, n-ai cum sa-i ajuti.

petru.atudorei

Citat din: State din Ianuarie 31, 2014, 04:48:07 PM
Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 31, 2014, 12:04:25 PM
225 de pagini de critici..

Cred ca ar fi timpul de ai ajuta pe cei ce au achizitionat aceasta lada..sa o foloseasca corespunzator.

Exact ! Sunt perfect de acord ! Sa se apuce sa puna clostile in ea, sa scoata pui primavara. Mai mult de atat, n-ai cum sa-i ajuti.


ai zis un mare adevar... cei mai multi sunt atat de incapatanati incat inca mai cred ca lada face miere. 
:) :offtopic:

petru.atudorei

Cum adica se umplu? au izvor in stup?

yulian

#3288
Citat din: Ioan Olaru din Ianuarie 31, 2014, 07:35:59 PM
Azi am hranit albinele noroc ca am aruncat o privire , au consumat tot iar intervalele se umplu cu albine se pare ca ne va astepta o primavara frumoasa .
=)) =)) =)) =)). Serios?? La cate grade se deschide un stup?? De ce trebuie sa le hranesti?? Niciun apicultor cu capul pe umar pana la jumatatea lui februarie cel putin nu are ce sa caute in stupi. Lada asta e "conta naturii". Sincer, topicul asta trebuie trecut la "Sa mai radem putin". Zi-mi ca ai filmat, pune filmuletul pe "globul" tau si o sa te cred..dar in seara asta, nu peste o luna!
P.S. da-le repede o rama la cladit sa nu-ti blocheze cuibul  :lol:

bio

Citat din: Ioan Olaru din Ianuarie 31, 2014, 07:35:59 PM
Azi am hranit albinele noroc ca am aruncat o privire , au consumat tot iar intervalele se umplu cu albine se pare ca ne va astepta o primavara frumoasa .

Ionica, vino degraba la tirg la Slobozia sa i-ti cumperi ceva faguri, ca sigur saptamina viitoare o sa ai nevoie,..  sigur va trebuii sa bagi rame noi in "familii" cit de curind..

..parca tu baga-i faguri la cladit in octombrie-noiembrie anul trecut, sunt sigur ca albinele tale ii vor cladii si acum la inceput de februarie, mai ales ca ai simtit ca va fi oprimavara frumoasa.

Citat din: vyktor din Ianuarie 31, 2014, 08:49:10 PM
......
Apropo daca tot le dai trei mese pe zi,  cred ca le ai facut si wc? Ca doar nu s or kk pe ele.


Victor nu-i da ideii,.. ca miine poimiine "inventatorul" ii va cere lui Viorel sa faca la "stupul minune" si compartimentul pentru WC...:))

Aurel

  Zau ca nu mai stiu ce sa cred.Stau si ma gandesc daca nu cumva Ionica este Arthur, baiatul ala cu casa si discoteca.

State

Citat din: Ioan Olaru din Ianuarie 31, 2014, 07:35:59 PM
Azi am hranit albinele noroc ca am aruncat o privire , au consumat tot iar intervalele se umplu cu albine se pare ca ne va astepta o primavara frumoasa .


Da ma, ai dreptate. Nici n-o sa mai avem primavara de fapt, vine direct vara! In Martie deja o sa fii in pastoral, o sa vezi.  :wink: Noroc cu anotimpurile astea, ca altfel trebuia sa-ti prezinti lada de zestre pe la targuri. Dar daca tu esti in pastoral....n-ai cum sa mai vii, asa-i ?
Nu de alta, dar cica te asteapta vremuri ale naibii de grele...

De curiozitate am intrat si eu pe blogul tau. Chiar credeam ca esti incepator si-ti prezinti una-alta. Cand colo , ce vad ? "Pachete de DVD-uri, stupi-sifonier-lada de zestre, filme cu proful off-planet si cel mai important, ai scris mare cu rosu "eu sunt foarte multumit de stupul-lada-sifonier si abia plm..." ca n-am mai avut chef sa citesc. :rusine:
Pai mai ursulica, de ce n-ai ma tu coada ? Ti-a papat-o ? Cine ?

PricopArthur

Sunteti rai domnilor!
Pastoral se poate face si acum . Care e problema? Italia, nordul africii,... sunteti gelosi?
Miere multă şi inimă curată!

costi82

ii posibil sa fi scos doua randuri de puiet pana acuma de s-a umplut randurile, poate mai Ioane o sa faci si roiuri la pachet!  ))/
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

Bătrânul

IOANE cind vii pina la mine sa discutam un pic ???? Esti atit de aproape ca te vad cu binoclu si nu esti curios sa vezi stupina Batrinului ? Ce e drept eu sint numai gradinar (si ala cam ramolit)  :thanks:

mmacreanu

mai sunt si oameni fericiti, care la iesirea din iarna au toata albina schimbata :D, sunt gelos pe ei :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

filip

Albina tanara nu are format corpul gras ,dupa doua luni cu ger nu mai e viabila.Timpul imi va da dreptate
Eu nu-mi doresc acum puiet mult!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

mmacreanu

Citat din: filip din Februarie 01, 2014, 11:50:09 AM
Albina tanara nu are format corpul gras ,dupa doua luni cu ger nu mai e viabila.Timpul imi va da dreptate
Eu nu-mi doresc acum puiet mult!

ai perfecta dreptate, postarea mea era mai mult retorica ... dupa laudele unora ca se inmultesc albinele pe intervale. Poate se inmultesc pentru ca hranirile activeaza familia si o scoate din hibernare, albinele sunt mai imprastiate pe intervale decat cele care stau in ghem si urmeaza traseul mierii :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

feerary

Luna trecuta, cand era mai cald, il iau pe tata sa ma ajute sa mut niste stupi... dupa ce am terminat treaba am  zis sa deschid cativa sa vad cum ii prin ei. Cand a vazut albina zice : " No din asta mai poti face un roi sau mai baga cate o rama sa lucreze ca ele se apuca si cladesc...sa nu steie degeaba "
       Altu ma intreaba la lucru : "Ma, da iarna ce fac albinele? Fac miere?"

NiKoN

Cainii latra, ursu' marcheaza .. ca e plina balta cu pesti! Din intamplare am dat peste un bio-film intitulat Biostupul - rezultate in practica, in care centrifugheaza rame de 3/4 din pavilion, adica anterior inventiei binecunoscute. Omul asta nu are scrupule, insa este un rau necesar. Multi dintre cei care incep cu Ursu sunt pe interes, fara dragoste de albina, iar daca stupul asta ii va face sa renunte si astfel albinele sa scape de suplicii, isi indeplineste scopul.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!