Iernare

Creat de PricopArthur, Noiembrie 10, 2007, 04:17:36 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Cum verificati starea coloniilor iarna?
Eu le ascult cu futunul de la buitoiul de vin la urdinis. In fc de bazaitul lor imi dau seama de ce e in lada.
Miere multă şi inimă curată!

pngflorin

Cred ca am sa folosesc un stetoscop.
Daca prind zile cu soare am sa ma uit la rame , dar fara sa le ridic.

filip

Atentie baieti,matca e foarte sensibila si raceste,o matca racita nu mai depune oua.In perioada asta pina in februarie stupii pe cit este posibil nu se deschid.Daca totusi o faceti rezumativa la citeva minute.Inca un amanunt daca albinele cind deschideti stupul nu sunt masiv in partea de sus  si se vad coroanele de miere capacita inseamna ca au inca rezerve de mincare si ar fi bine da nu-i deranjati.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Am incercat cu stetoscopul, dar cu furtunul la urdinis se aude mai bine.
Capacle stupilor le ridic numai in cazuri speciale.
Miere multă şi inimă curată!

maximus

fiecare ar cam trebui sa stie ce are in lazi...asa ca e inutil sa deranjam familia pana cel putin dupa sarbatori.iarna inca nu a inceput,fratilor! :nono:

D006

...nu prea ii verific decit pe la inceputul lunii februarie...dar am o familie pe care o stresez mai des la citeva zile--sa mai vad si eu citeva albine...sa le vad numai...Stiu ca nu este bine pt ele ..dar pt citeva secunde am placerea sa vad macar ghemul sau macar citeva albinute care biziie...
Este ceva ca un drog ...doza de apicultura...

pngflorin

Nene Bio, sa pare ca ne asemanam , nici pe mine nu ma rabda inima sa nu ridic un colt de podisor, sa le vad oleaca............ :hi:  :hi:

alt stupar

Florine, si daca nu-ti place ce vezi, ce poti face pe frig ? Apoi, pt a gasi o familie cu probleme nu e pacat sa-i deranjezi pe cei care sunt ok ?

D006

florin ramele acelea sunt de la salcam

:hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:

D006

Citat din: maximusfiecare ar cam trebui sa stie ce are in lazi...asa ca e inutil sa deranjam familia pana cel putin dupa sarbatori.iarna inca nu a inceput,fratilor! :nono:
ai dreptate
:hi:  :hi:  :hi:  :hi:

D006

eu o verific cu ajutorul unui furtun pe care il introduc pe uridinis sau cu ajutorul unui stetoscop. Daca nu aud niciun zgomot, lovesc cu degetul stupul de 2,3 ori.Daca nici dupa aceste lovituri nu se aude nimic, umblu la podisor.

D006

...daca nu vad la 3-4 zile albine...deschid un stup, doar podisorul ..asta sa-mi iau doza de apicultura..Forumul este doar o alinare...
  Lasind cuiburile mai nestrinse anul acesta am observat o inrindere mai mare a cuibului..pe ultima rama de ghem sunt putine albine..dar zilele viitoare vad si 14 grade la Fetesti si ii string mai bine...

pngflorin

Domnilor dupa cum vedeti i-mi vin intariri.
Tin sa salut prezenta pe acest forum a colegului Dorisandra, din com Suraia, Jud. VRANCEA.
APICULTOR CU O EXPERIENTA ECHIVALENTA CU VARSTA MEA.
Bine ati venit d. Poiana, sa ne impartasiti din cunostintele dv.
:hi:
Cu stima,
Florin.

D006

..si domnisoara..inseamna ca este nepotica?...Fiul meu,cel mic a si remarcat-o...''tati fetita...''..''bebe''...

pngflorin

Da e nepotica din partea fetei colegului.Frumusica foc, pacat ca piciul meu e prea mititel......... :hi: