Iernare

Creat de PricopArthur, Noiembrie 10, 2007, 04:17:36 PM

« precedentul - următorul »

filip

Specialiştii de la Administraţia Naţională de Meteorologie au prezentat o prognoză pentru lunile decembrie, ianuarie şi februarie. Zăpada se va lăsa aşteptată în decembrie, dar ianuarie va fi o lună bogată în precipitaţii. În aceste trei luni vom avea parte de temperaturi maxime de peste zece grade, dar şi de minime de minus 20 grade.
Cantităţile de precipitaţii vor depăşi ele valorile normale în jumătatea de nord a ţării. Această iarnă va fi mai caldă decât în mod obişnuit, dar nu mai caldă decât iarna precedentă Am gasit prognoza pe Realitatea.Ce parere aveti daca se confirma variatiile de temperatura vor afecta semnificativ albinele?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Daca prognoza se va confirma si vor fi mari variatii de temperatura va creste consumul de hrana si daca rezervele nu sunt suficiente s-ar putea sa nu ajunga pina in primavara. Daca am asigurat hrana suficienta nu avem de ce sa ne temem.

filip

Citat din: bucovineanuDaca prognoza se va confirma si vor fi mari variatii de temperatura va creste consumul de hrana si daca rezervele nu sunt suficiente s-ar putea sa nu ajunga pina in primavara. Daca am asigurat hrana suficienta nu avem de ce sa ne temem.
Ok,bine gindit.Pentru cei mai putini initiati cind temperatura este peste 14 grade deschideti incet podisoarele si verificati fugitiv rezervele de hrana.Puteti scoate ram gol din cuib si pune ram mai de la margine cu ceva miere.Daca nu are miere puteti pune deasupra pe rame sub podisor miere zaharisita in punga intepata cu furculita.Astea sunt doar citeva metode de a salva fam de albine.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Eu cred ca diferentele mari de temperatura ne vor crea dificultati.
Matcile vor incepe ponta mai devreme, iar frigul va obliga albinele sa stranga ghemul fara ca sa acopere tot puietul. Trebuie sa avem cuiburile stranse "sa crape".
                       Cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

viorel_v2000

Citat din: filip
Citat din: bucovineanuDaca prognoza se va confirma si vor fi mari variatii de temperatura va creste consumul de hrana si daca rezervele nu sunt suficiente s-ar putea sa nu ajunga pina in primavara. Daca am asigurat hrana suficienta nu avem de ce sa ne temem.
Ok,bine gindit.Pentru cei mai putini initiati cind temperatura este peste 14 grade deschideti incet podisoarele si verificati fugitiv rezervele de hrana.Puteti scoate ram gol din cuib si pune ram mai de la margine cu ceva miere.Daca nu are miere puteti pune deasupra pe rame sub podisor miere zaharisita in punga intepata cu furculita.Astea sunt doar citeva metode de a salva fam de albine.
De ceva ani buni urmaresc temperatura la sfarsitul lul decembrie si inceputul lui ianuarie.
Cu exceptia unui an, in fiecare an am avut o zi sau doua de temperaturi peste 12 grade in aceasta perioada (sfarsit decembrie inceput ianuarie).
Deja decembrie a trecut asa ca ma astept ca la inceputul lui ianuarie sa apara si perioada cu temperaturi mai ridicate. Ar prinde bine un zbor de curatire.
VV

D006

sa va traiasca la toti si sa fie sanatosi k sanatatea e cea mai importanta.
eu am 2 fete la facultatecea si cea mik are bacu'  la anu'