Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 11, 2011, 08:06:23 PM
In fiecare iarna gasesc unele familii care se ridica sus si construiesc faguri in turta , cica sa nu te pui cu natura... , unii zic ca acolo este mai cald !

  Florine iti voi da un pinten cadou cand te voi vedea pe viu cum te misti in stupina si chiar vei avea nevoie de o astfel de scula profesionala.

  Pintenul va fi lansat la targurile din primavara.

in primavara, te astept cu drag in vizita la stupina
punem de o mini chindie?
poate vine crombra, pharaonu, romikele si alti amatori din zona braila

de mancat,... vedem noi ce-om bea...
vreme buna sa fie
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Citat din: FlorinI din Ianuarie 11, 2011, 09:37:33 PM
de mancat,... vedem noi ce-om bea...
vreme buna sa fie

Era o vorba: De mancat ne mancam intre noi! :rotfl: :rotfl:
Sper sa nu fie valabila si in cazul asta! :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 11, 2011, 09:39:19 PM
Citat din: FlorinI din Ianuarie 11, 2011, 09:37:33 PM
de mancat,... vedem noi ce-om bea...
vreme buna sa fie

Era o vorba: De mancat ne mancam intre noi! :rotfl: :rotfl:
Sper sa nu fie valabila si in cazul asta! :rotfl: :rotfl:

sa nu-mi "mancati" albinele
sau sa nu le deocheati
din mine... puteti sa mancati, abia ma ajutati
:))
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Portionarea cubului de Apifonda de 15 kg.

 

apicmd

Salut.Dragos cam cite cutii cheltui pentru toata stupina? :smile:
BPR!!!!

D006

#4265
     Nu am numarat niciodata , dar cred ca anul acesta le bag undeva la 500 - 700 kg de Apifonda. Totul tine de starea vremii , daca se incalzeste in februarie trecem pe siropuri cu proteina.

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006


D006

   Azi pentru ca a fost o vreme excelenta si un zbor pe masura am deschis doua familii. La prima inca nu incepuse ouatul dar la a doua am gasit oua de o zi. Start in noul an cam ca la manual . In sudul tarii deja matcile au trecut pe a doua rama la ouat si au primul puiet capacit.
   Deja cursa pentru anul 2011 a inceput , apicultorii din sud au un avans de o generatie de albine dar si noi venim puternic din urma. Urmatoarea miscare se face in februarie dupa zborul de curatire cand pentru a obtine recolte onorabile intervenim in forta.

ilalexandru

Domnule Dragos cuiburile nu trebuiesc stranse deloc? Cum stati cu albina si spatiile ocupate? eu maine, daca e cald, ii iau la rand si le scot cate o rama, doua ca sa strang cuiburile si mai mult. Sunt unii care au avut ceva pierderi si pt ca albina sa acopere ramele bin, trebuie scot cate ceva din ei

CRISTIAN71

Astazi am desfacut cei trei stupi pe care ai am si am constatat 2 avea puiet cam 1/2 dintr-o rama pe cele 2 parti , miere multa semn ca nu a consumat mult pina acum , dar nici iarna nu a trecut . Albina pe 4.5 rame compacta . Cel deal-3-lea avea puiet si oua pe aproape 2 rame si miere tot asa de multa . Albina pe 5.5 rame compacta . Mentionez ca i-am bagat in iarna pe 10 rame. Acum o saptamana le-am bagat cite 800 g apifonda la fiecare , si astazi am constatat ca o consumase cam 1/3 din cantitate . Pina in febroarie nu cred ca o sa le mai bag ceva , doar poate prin descapacirea ramelor marginase. Matcile au inceput sa oua serios , insa mi-e cam teama sa nu mai vina ger de lunga durata . Cred ca apifonda le-a stimulat asa.
La voi cum se prezinta albinele ?

ioanardelean55


Din ce zona esti Cristi?

CRISTIAN71

#4272
Pe linga Campina .
Apropos : am vazut 2 albine cu polen rosiatic pe picioare . Oare pe timpul asta ce a inflorit ?

CRISTI M

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 14, 2011, 07:14:02 PM
   Azi pentru ca a fost o vreme excelenta si un zbor pe masura am deschis doua familii. La prima inca nu incepuse ouatul dar la a doua am gasit oua de o zi. Start in noul an cam ca la manual . In sudul tarii deja matcile au trecut pe a doua rama la ouat si au primul puiet capacit.
   Deja cursa pentru anul 2011 a inceput , apicultorii din sud au un avans de o generatie de albine dar si noi venim puternic din urma. Urmatoarea miscare se face in februarie dupa zborul de curatire cand pentru a obtine recolte onorabile intervenim in forta.

Salut

Da ma Dragos , ai dreptate ( a inceput cursa ), dar ma crezi ca nu sunt incantat deloc de faptul ca am si 3 rame cu puiet la data asta din calendar ( 15 ian ) , stii ce inseamna asta !?
_ mancare - caldura  si iar mancare-mancare-mancare -
  si sper sa prind in forta pomii fructiferi  :hi:

D006

   Eu cred ca orice kg. dat acum se va regasi in 5 kg. spor la productie , asa ca ii dam inainte cu tupeu , bine ca sunt familiile bune. Si eu sunt de acord cu strimtorarea cuibului acolo unde este cazul deoarece este foarte important ca sa tinem puietul compact intru-cat greul abia acum incepe. In general familiile si-au pastrat populatia din toamna , singurile pierderi de albina le-am avut din cauza soarecilor .