Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55


Da ce-ai facut cu gratiile D-nule doctor !? :yellowcard:

CRISTIAN71

O intrebare am si eu : Care sunt dimensiunile urdinisului de va intra soarecii inauntru ?
Urdinisul la mine are h= 1cm , L= 20 cm.
Anul trecut m-am trezit si eu in stup nu cu soareci ci cu un melc serpesc .

D006

   Nu am gratii si am niste urdinise mari cat Arcul de Trimf. Pentru iarna urmatoare voi remedia problema . Doar suntem romani !  de ce sa facem azi ce putem face maine !!!! =)) =)) =)) =))

ioanardelean55


Scuze  :offtopic: am uitat ca aceste animalute pot intra in stupi si prin alte locuri nu numai pe urdinis  =D> =D>

CRISTIAN71


D006

#4280
Citat din: CRISTIAN71 din Ianuarie 15, 2011, 07:22:12 PM
Pe linga Campina .
Apropos : am vazut 2 albine cu polen rosiatic pe picioare . Oare pe timpul asta ce a inflorit ?
Sunt din SM , si la mn , pe langa ghiocei, au mai aparut si flori de talpa gastii(Ranunculus ficaria) (florile lor sunt galbene)

pharaonu75

Citat din: CRISTIAN71 din Ianuarie 16, 2011, 03:15:54 PM
Ca de exemplu ????

Isi fac singuri loc... doar au niste dinti extraordinari!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

roi_ag

De 15 ani nu am avut probleme cu soarecii si tot de atatia ani nu le-am mai pus gratii la urdinis ,dar
zilele astea am gasit urme de soareci in 4 stupi, unu este mai sifonat ,am gasit multa albina mancata
dar si nemancata pe fund ,noroc ca are multa albina si nu se cunoaste paguba.

D006

  La stupina de langa padure in anii trecuti ma vizitau  iarna ciocanitorile , imi pare rau ca nu am filmat o ciocanitoare in actiune , sunt fascinante . Sa vezi  cum baga limba pe urdinis si se hranesc , eventual mai largesc urdinisul. Dar toti si toate suntem zamisliti de Dumnezeu si trebuie sa traim pe acest pamant indiferent ca e soarece , ciocanitoare , albina sau om.  :stop_the_war:

sfantul spiridon

dragos,
de ce folosesti funga de plastic la apifonda?
ti-a curs vreodata?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

  A fost ultima oara cand am mai folosit-o , reflex  de pe vremea cand faceam turte in casa . Acum ultima sarja am purs-o fara punga.

mirea-daniell

anul trecut nu am dat importanta la gratarele de urdinis, am neglijat roii si stupoare ...am gasit la 75% dintre acestia soareci...a fost primul an in care am dat piept cu lighioanele...sper sa fie si ultimul

nicu68

eu am pus apifonda fara pungi si azi cand am bagat sarma sa mai curat urdinisele am scos si bucatele de apifonda,deci mai cade sipe fund fara punga

D006

  Cade daca nu are cine sa o manance sau pui prea multa. Eu cel mai mult pun 700gr.

lucian71

si la mine am gasit apifonda pe fundul stupului ,credeti ca vor fi probleme?albinele pot fi afectate din aceasta cauza?