Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

andrei_calinescu

Unul din aspectele hranirii solide e faptul ca turta(Apifonda) e consumata numai la nevoie. Daca albinele au miere nu urca in mod obligatoriu la turta.
Nu e neaparat o problema Lucian. Pesemne ca albinele tale au inca miere si ghemul e jos.

dedu

Parerea mea (de incepator) este ca din cauza ca a fost rece pe urma cald turta sa muiat si a cazut printre rame jos......singura problema care ar putea aparea este faptul ca daca a cazut cand era rece printre albine o bucata mare,albinele de jos slabe sperante sa se mai ridice de pe fund deci acele albine au murit in rest nici o problema.
Apropo,ieri mi-am adus aminte de ce zicea primavara trecuta Orbanstefan cand la sunat soacra lui sa i zica faptul ca i roieste un stup.....cu parere de rau  sunt in sesiune si numai joi merg acasa si sa facut frig(cand sa merg acasa) dar ma sunat ieri tata ca de la stupul al 3-lea(chiar de la Orbanstefan) asa iasa albine de crede ca roieste :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Duminica,luni si marti au iesit de la toti 25 albine in abundenta(dupa cate mi-a povestit tata),dupa atata timp de frig imi este dor sa le vad si eu cum zboara si mai ales......cum vin pline de polen,deci,ca orice apicultor.......de abia astept sa vina primavara :bzz: :bzz: :bzz:
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

D006

Citat din: nicu68 din Ianuarie 16, 2011, 10:19:45 PM
eu am pus apifonda fara pungi si azi cand am bagat sarma sa mai curat urdinisele am scos si bucatele de apifonda,deci mai cade sipe fund fara punga

Ce dimensiuni aveau bucatelele cazute ?

stupar

La mine am avut ceata n-am avut noroc de zbor de curatire.Temp.max.6 grade.
Urmeaza racirea vremii,reinstaleaza iarna.
Trebuie sa ne multumim cu ce ne da Dumnezeu!Ultimul zbor a fost in 8 dec.

D006

Sunt din Satu Mare, la mn ultimul zbor de curatirea fost pe 16 Ianuarie deci pot spune ca sunt norocos mai ales ca am prins in ianuarie temperatura de 15 grd.  Azi(20.01) a inceput din nou sa ninga...

Florin_Dan

La Baia Mare au fost 9 grade tot atunci, albinele au iesit la zbor dar nu destul de bine, nu am fost asa norocos ca tine. Dar decat de loc mai bine si asa.

Lammert Vlad

si in Dej pe 16 ian a avut loc un zbor destul de intens (stateau la rand sa isi faca nevoile pe masinile vecinilor)

CRISTI M

 :offtopic:  Ma Dragos , in avatar ai un careu de asi , ce nu inteleg eu ( am mazgalit 2 coli A4 ), cine sunt cei doar 4 asi ? Sau mai bine zis  ...cine are chinta roiala ? 
:i_love_you:

Bătrânul

Eu am chinta roiala ! :bzz: Dragos are careul de asi dar  l-am prins furind ca nu are a cincia carte  :hippo: :redcard: =))

CRISTI M

#4299
Fara suparare , chinta o aveti la K sau la A ? :hi:

Ca daca aveti incheiata la A , .... atunci trisati amandoi .


PS . Sunteti amandoi (Batranul &Dragos ) Oameni cu caracter , va salut cu respect

Bătrânul

la 20 ani am avut la K adica eram un mic Krai , la 40 ani aveam la A adica eram si crai si aveam si bAni. Acum am la kaka ca nu sint nici krai si n-am nici bani. :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry:

D006

Citat din: CRISTI M din Ianuarie 22, 2011, 09:54:38 AM
:offtopic:  Ma Dragos , in avatar ai un careu de asi , ce nu inteleg eu ( am mazgalit 2 coli A4 ), cine sunt cei doar 4 asi ? Sau mai bine zis  ...cine are chinta roiala ? 
:i_love_you:
Sunt 5 asi , CU MINE !  :)

D006

  Azi la stupi o vreme splendida cu soare puternic , apa curgand la streasina. In interiorul stupului albinele rod cu spor la Apifonda,

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 25, 2011, 03:43:44 PM
  Azi la stupi o vreme splendida cu soare puternic , apa curgand la streasina. In interiorul stupului albinele rod cu spor la Apifonda,

dragose, nu e cam devreme cu apifonda?
eu o dau mai in februarie
tu ai ramas fara papa originala, de ai trecut la apifonda?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Miere au suficienta dar unele matci au inceput ponta si cuibul ramane blocat pe puiet in caz de frig si astfel unii incepatori se vaita primavara ca au gasit familii moarte cu miere in ele. Daca pun turta pe cuib scap de acest risc . Oricum chiar daca ramane miere deoarece ele consuma cu placere Apifonda , in primavara un decimetru de miere descapacita ajuta extrem de mult la dezvoltarea pontei. Merg pe principiul "paza buna trece primejdia rea ".