Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Spuneti-mi ce lucrari sa filmez si se rezolva , eu am filmat in general intr-un anumit ritm care m-a interesat pe mine . Veniti cu propuneri si in limita timpului se pot face filme interesante.

CRISTI M

Salut Dragos , vreau sa faci un filmulet si cu butoaiele pline pe care le ai in hala , sa vada si incepatorii cum se " tezaurizeaza " mierea . :hi:

cristian87

e frumos stupul "măi-măi"
nici nu e de mirare că blochează ciubul cu trei troace în el.
eu nu am aşa ceva nici la roi
dacă asta e apicultura profesionistă cu un litru de sirop pe zi la familiile de productie eu mă las de meserie.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

Citat din: CRISTI M din August 23, 2010, 09:30:29 AM
Salut Dragos , vreau sa faci un filmulet si cu butoaiele pline pe care le ai in hala , sa vada si incepatorii cum se " tezaurizeaza " mierea . :hi:

  Cam asa arata in curtea mea :


nicu has

va multumesc de informatii dle dragos :hi:
sunt cu ochii pe dv.

dedu

Frumoasa treaba aveti pe acasa,imi plac gospodariile in care este ordine asa ca la dumneavoastra,in afara de fabrica unde am dus mierea(anul trecut) nu am vazut niciodata atata miere laolalta,sper sa vad si la mine in magazie atata miere care asteapta procesatorul:D
Oricum,va doresc gratar placut si mult succes in continuare in apicultura  si mai ales,mult succes in facutul vinului:)
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

cristian87

Frumoasa magazie, felicitari!
As indrazni totusi sa intreb-La salcam tot cu un litru de sirop de familie pe zi ati stimulat?
Nu de alta dar visez si eu sa ajung candva apicultor.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

Citat din: dedu din August 23, 2010, 09:05:07 PM
Frumoasa treaba aveti pe acasa,imi plac gospodariile in care este ordine asa ca la dumneavoastra,in afara de fabrica unde am dus mierea(anul trecut) nu am vazut niciodata atata miere laolalta,sper sa vad si la mine in magazie atata miere care asteapta procesatorul:D
Oricum,va doresc gratar placut si mult succes in continuare in apicultura  si mai ales,mult succes in facutul vinului:)

  La varsta de 11 ani am intrat pentru prima oara in contact cu albinele cand tatal meu a cumparat 2 stupi . la 14 ani am vazut la Luncavita un stupar care a extras o tona de miere la tei . Acea tona de miere ramane pentru mine cea mai mare tona din viata , ma gandeam si eu cand voi extrage si eu o tona de miere. La 16 ani impreuna cu tatal meu am reusit sa facem o tona de miere , la 30 de ani am facut o tona de polen  .... La 36 de ani am scos 3,5 tone la salcam , la 37 de ani am reusit sa stochez 3,5 tone de miere .

PACO

cam laudaros sunteti Domnule

D006

  Macar daca ati citi atent  :nono: anul trecu la salcam 3,5 tone dar mare parte vanduta repede la procesator pt. a acoperi nevoia de bani . Anul acesta am rezolvat problema banilor si tin mierea in stoc asteptand pretul dorit de mine.

  Rog frumos pe cei care sufera de sindromul capra vecinului sa nu mai intervina deoare nu fac altceva decat sa umple Jurnalul de balast iar eu nu mai raspund la aluzii rautaciose.

dedu

Citat din: dragos2006 din August 23, 2010, 10:30:51 PM
Citat din: dedu din August 23, 2010, 09:05:07 PM
Frumoasa treaba aveti pe acasa,imi plac gospodariile in care este ordine asa ca la dumneavoastra,in afara de fabrica unde am dus mierea(anul trecut) nu am vazut niciodata atata miere laolalta,sper sa vad si la mine in magazie atata miere care asteapta procesatorul:D
Oricum,va doresc gratar placut si mult succes in continuare in apicultura  si mai ales,mult succes in facutul vinului:)

  La varsta de 11 ani am intrat pentru prima oara in contact cu albinele cand tatal meu a cumparat 2 stupi . la 14 ani am vazut la Luncavita un stupar care a extras o tona de miere la tei . Acea tona de miere ramane pentru mine cea mai mare tona din viata , ma gandeam si eu cand voi extrage si eu o tona de miere. La 16 ani impreuna cu tatal meu am reusit sa facem o tona de miere , la 30 de ani am facut o tona de polen  .... La 36 de ani am scos 3,5 tone la salcam , la 37 de ani am reusit sa stochez 3,5 tone de miere .
De la cati stupi ati scos o tona de miere,de la 25 de stupi buni la salcam si un salcam bun cam cat as putea scoate?
Am vazut ca tot sunteti criticat cu siropul,aveti dreptate,nu are rost sa luati in seama pe cei ce va contesta deoarece sa stiti ca si asta face parte din esenta succesului,invidia unora din jur.
Si eu bag la roiuri uneori sirop,de obicei bag primavara pentru intarire ori toamna tot pentru stimulare si daca tinem cont de cum a fost anul asta....multi dintre stupii nostrii cred ca vor avea nevoie de sirop toamna asta!!!
Va doresc mult succes si la vara poate o sa scot si eu prima mea tona de miere:)
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

D006

 Rog un sfat de la stuparii mai cu vechime !
  daca la aceasta data am stupi verticali cu cat pe ei exista pericolul blocarii cuibului cu miere in urma unei stimulari masive ? sau albinele daca vor avea nevoie de spatiu pentru ouat vor cara mierea in cat ?

andrei_calinescu

Pai Dragoselu', asta am vazut-o si din filmuletul tau, nu?
Stim ca albina carpatina ca si carnica are un ciclu biologic cu ponta descendenta in perioada de toamna si puternic instinct de blocare a cuiburilor(se simte inca de la culesul la FS).
Intai stocheaza jos si daca nu capacesc poate mai urca ceva.
Eu as descapaci o rama din cuib cu miere sa vad ce fac cu ea.

D006

  Acum incerc printr-o stimulare "agresiva" plus ca am un cules bun de polen sa fortez nitzel matcile la o ponta mai mare.
  Cand am inceput stimulatul la unele familii nu am dat sirop , acum o saptamana cand verific un roi cu matca bineinteles 2010 aproape incetase ouatul  si nici miere nu prea avea. Am intervenit in forta cu un litru de sirop in fiecare seara si azi dupa o saptamana am gasit oua si larve pe  3 rame dar si multa miere in corp . In cat nu a dus nimic , vreau sa vad daca pana saptamana viitoare urca ceva in cat.

stefan1

  Daca la ora asta vezi cuiburi cu fagurii fara coroane si pun mierea in cat, inseamna ca acele albine nu sunt Carnica nici Carpatina. Albinele noastre, cum a spus Andrei, inca de la floarea-soarelui blocheaza cuibul cu miere. Din ce inaintam spre toamna, tendinta de depozitare in cuib e tot mai mare. Deea toate cartile de specialitate spun ca stimularea este cu 1-200 g sirop/zi si nu mai mult, adica sa preia din hranitor doar cat e necesar pentru hranirea puietului si activitatea din stup. Sa nu se uite ca o parte din siropul dat este folosit de albinele chiar pentru culegerea de polen, caci fara umectarea cu nectar, granulele nu se pot compacta. Acel nectar se gaseste de obicei in flori, dar toamna sau la o prea mare densitate de albine, acel nectar nu se mai gaseste in flori si albinele trebuie sa foloseasca din ce au in stomac (glandele salivare toracale).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)