Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

cred ca da, daca vei pune folie intre corpuri si vei lasa o mica fanta din respectiva folie pentru a facilita trecerea albinelor
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

andrei_calinescu

E o idee, insa nu acum cand este foarte cald, sa mai scada temperaturile, mai ales cele nocturne.

D006


nicu has

eu am dat deja caturile jos are ceva este prea devreme?
este cald o sa intre molia daca nu-i tratez?
am facut pana acum si 2 tratamente cu varachet

filip

Nu e recomandat sa fie date caturile jos acum .In cateva saptamani le fac praf gaselnita.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andrei_calinescu

Noi incepem primul varachet la 1 septembrie, urmat de alte 2 , fiecare la interval de o saptamana.
Dupa o alta saptamana benzile cu Mavrirol, pana la primavara.

nicu has

cineva mia spus casa pun naftalina pe ele si nu mai intra molia ce ma sfatuiti sa fac
?

D006

Pui o folie peste prima cutie si indou un colt cam 5 cm si apoi pui catul la loc.
Albina il va curata si mentine si poate va mai pune si miere daca apare.

D006

Citat din: nicu has din August 17, 2010, 07:57:00 PM
cineva mia spus casa pun naftalina pe ele si nu mai intra molia ce ma sfatuiti sa fac
?

  o cunostinta a mea a pus naftalina , adevarul ca nu a mai avut gaselnita dar anul urmator cand a pus caturile nici albina nu a mai avut .  :nono:

D006

  Continuare la "experiment 200"



Asa arata in februarie 2010 :



In toamna 2009 :


Kiwi Bee

Citat din: nicu has din August 17, 2010, 07:57:00 PM
cineva mia spus casa pun naftalina pe ele si nu mai intra molia ce ma sfatuiti sa fac
?

Ai doua variante:
-mergi pe calea bio.Nu stiu cite familii ai sau cite caturi ai dar daca ai posibilitatea sati bagi cel putin ramele intro lada frigorifica la congelat pt. 2-3 zile atunci garantat ai ucis atit ouale cit si larvele gaselnitei.Apoi trebuie sa le protejezi.
-mergi pe calea chimica.Mergi la magazinul apoicol cel mai apropiat de tine si ei iti vor da produsul care este adecvat.Eu te sfatuiesc ca nici intrun caz sa nu folosesti naftalina.Este prea toxica.Fagurele se va imbiba cu naftalina si cu toate ca vei pune lazile/ramele la aerisit in primavara furii vor fi contaminati.
Cum spune Dragos albinele pot muri respectiv daca totusi scapa de vii mierea depusa in acele rame va fi contaminata.Nu numai ca va contine toxine de naftalina ba chiar va schimba gustul mierii.
Chiar, la anu sa zicem, ca topesti fagurii care au stat "la naftalina" si extragi ceara ,se va putea arata prezenta toxinelor de naftalina in acea ceara(prin metode de laborator).
Naftalina este prea puternica de aceea nu se foloseste.

nicu has

va multumesc pai prea multe magazi nu am 15 in total dintre care 9 sunt cladite restul sunt faguri artificiali

viorel_v2000

Si mai este si varianta nr. 3
adica

NU LE FACI NIMIC :)

Le ridici din famile cel mai devreme la 15-20 septembrie si le pui la loc anul viitor cel mai tarziu la 01 mai.

Daca nu ai incredere in ce spun eu, te rog sa incerci cu un corp incepand cu aceasta toamna si la primavara faci comparatie cu cele pastrate folisind metoda 1 sau 2 sau... oricare alta  :hi:

gheco

Citat din: dragos2006 din August 18, 2010, 01:07:56 PM
  Continuare la "experiment 200"
Citisem la vremea primului filmulet despre "experiment200" si asteptam evolutia. Evolutia familiei a fost pozitiva pentru ca a avut "la nas" culesul de care avea nevoie (siropul) pentru a fi pregatita pentru iarna. Mai departe a fost totul previzibil.
Nu am avut familie care, sa intre in iarna cu peste 20 000 indivizi si hrana suficienta, sa nu de miere la salcam.
Filmele lui Dragos nu sunt mari realizari artistice, dar prezinta realitatea din stupina sa. Prezinta din experienta sa de apicultor si cred ca este foarte important pentru multi si iritant pentru unii.
Toate bune.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Adrian Roman

Citat din: dragos2006 din August 18, 2010, 01:00:45 PM
Citat din: nicu has din August 17, 2010, 07:57:00 PM
cineva mia spus casa pun naftalina pe ele si nu mai intra molia ce ma sfatuiti sa fac
?

  o cunostinta a mea a pus naftalina , adevarul ca nu a mai avut gaselnita dar anul urmator cand a pus caturile nici albina nu a mai avut .  :nono:
Am patit si eu asa ! Confirm adevarul... :nod: