Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

andrei_calinescu

Haideti sa discutam urmatoarea treaba:
Ce s-ar fi intamplat daca Dragoselu' nu intervenea in februarie la acea familie, introducand ramul cumiere?
Eu spun ca daca nu l-ar fi dat si albinele de pe ultima rama  nu ar fi migrat pe ramele cu miere(celelalte trei), dupa zborul de curatire, familia respectiva murea.
In Franta e un proverb care zice ca paradoxal, desi februarie e cea mai scurta luna din an, pentru apicultura e cea mai lunga.
Voi ce credeti?

gheco

Citat din: andrei_calinescu din August 19, 2010, 12:16:49 PM
In Franta e un proverb care zice ca paradoxal, desi februarie e cea mai scurta luna din an, pentru apicultura e cea mai lunga.
Voi ce credeti?
Cea mai lunga luna pentru familia de albine pentru ca:
- trebuie sa faca un zbor de curatire si greu se prinde o zi propice;
- daca nu are hrana suficienta moare de foame;
- daca nu are matca se bezmeticeste;
- daca vine un frig si are puiet mult acesta ramane in afara ghemului si raceste;
- lunga poate si pentru ca le vine si lor dor de duca.
Toate bune.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

 :)
Asta depinde de clima.
Pe 10 Feb. se incepe polenizarea la migdali si este o explozie a populatiei datorita belshugului de polen.
:)

D006

  Si la mine au fost ani cand pe 10 feb a inceput polenizarea la alun  :wink2:

bucovineanu

Citat din: AndreiRN din August 19, 2010, 06:07:34 PM
:)
Asta depinde de clima.
Pe 10 Feb. se incepe polenizarea la migdali si este o explozie a populatiei datorita belshugului de polen.
:)
Sigur ca nu putem compara clima din California cu cea din Romania.

costoiuaurel

Cel mai bine pe trimpul verii puteti pastra faguri in aer liber intr_un loc al gospodariei fiecaruia...sa fie un loc cu umbra,uscat, in calea curentilor de aer,sita de ventilatie jos...corpuri goale cu faguri fara miere unele peste altele facute turn peste care punem iara sita de ventilatie si eventual capac care sa nu obturexe sita. Lucru contra moliei o rezolva noaptea cind temperaturile scad si curenti de aer reci rezolva problema  atacului facur de molie. Eu folosesc aceasta metoda si toata vara nu am avut probleme cu atacul gaselnitei... Sper ca v-am fost de folos

andrei_calinescu

Modalitate de pastrare a fagurilor de caturi, caturile sunt asezate sub copertina, contra ploii si nimic altceva.

cocobeny

Si ramele cu miere pentru rezerva, cum se pastreaza?
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

andrei_calinescu

Cocobeny, fotografia e facuta intr-o ferma din Franta care ingrijea 1500 de familii(de productie, fara roi).
In astfel de conditii nu ai nici timp si nici locatii sa pui rame la pastrat.
Apropos de asta, am extras saptamana trecuta o parte din castan.
Stupi cu 7-8 caturi(se pot vedea in "Lucrul la ferma").
Cand ajungem la corp, ma uit la oa rama din mijlocul cuibului. Daca e ouata regulat, analizez morfologia&culoarea larvelor si un pic albinele adulte sa vedem gradul de ingfestare cu Varroua.
Rama se baga la loc, peste cuib se pune tratamentul cu Tactik , se pune podisorul-hranitor si se administreaza sirop(3-4 l).
Si gata, maxim 2-3 min la cuib.
Asta e lucrul la foc automat.
"Poezie" facem la matci, pe la roisori un pic.
Ce vreau sa spun e ca noi avem timp sa "bibilim" albina deoarece stuparul roman e mai "fuzional" cu ea.
Alt avantaj e ca stupii in Romania sunt tinuti la gramada, pe aceeasi vatra.
Dar treaba cu scos-bagat rame cu miere, etc, nu mai merge cand sari de 200-250 familii.

D006

  Sa urmarim evolutia stimularii :




ce a fost cu 8 zile inainte :


nicu has

buna dle dragos am o imtrebare am obsevat ca primadata ati verificat cuibul si dupa aceia magazia este si acesta un secret?

D006

   In functie de perioada anului avem unele prioritati. Acum nu mierea este prioritate ci puietul deoarece reprezinta populatia care va traversa iarna. Ce este in cat este mierea cu care depasesc norma pe anul acesta asa ca nu prea ma mai intereseaza cat mai este in cat plus ca e bine sa nu deranjez albina de acolo si a avea cat mai putina in cuib la verificare.
  Daca dam magazia prima la o parte fara a umbla in ea stresam mai putin albina si lucram mai usor in cuib.

balasbebe

Dragos spune tot, nu lasa nimic, sa-ti scape. Inca mai avem de invatat.
Ce se intampla daca albinele au mai multa miere decat pot sa consume?

D006

 Apar doua probleme :
1) daca acum avem prea multa miere in cuib inseamna ca avem prea putin spatiu de ouat si nu e bine.
2) daca pentru iernat iar avem prea multa miere nu e bine deoarece in loc sa ne bucuram de eventualii bani incasati pe acea miere o vedem primavara cum cristalizeaza in faguri de ramane asa inclusiv la salcam. Se mai poate intampla in cazul intrarii la iernat cu rame pline cu miere de sus pana jos sa apara fenomenul "iernarii la rece".

stefanescu

Foarte instructive filmuletele postate de dumneavoastra pe 22.08.2010 pentru noi incepatorii. Eu as avea o propunere pentru dumneavoastra. Plecind de la stupul pe care l-ati filmat faceti un mini serial cu el pina la impachetarea pentru iernat. Ar fi foarte instructiv pentru noi incepatorii care nu avem unde vedea aceste lucruri. Stiti cum e: ,,teoria ca teoria da practica te omoara".
Multumesc anticipat
Cu stima
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)