Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Adu niste albine africane si ierneaza-le in Bucovina . care vor trai in primavara ? romancele sau africanele ?

stefan1

  Albinele africanizate nu stiu sa faca ghem de iernare, de aceea nu pot trai in zonele mai reci.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

istodorescu vasile

despre albine africanizate vorbeam in postarea de mai sus,aici unde ma aflu acum in spania pe coasta mediteranei,unde nu este iarna niciodata, aproape de gibraltar, de unde se vede africa,este un climat perfect pentru aceste albine.ca si aspect sunt mult mai mari decit carpatina,si foarte agresive ,atunci cind sunt deranjate ataca orice misca in apropiere.cu toate ca sunt agresive, se poate lucra cu ele,am fost surprins sa prind o albina la urdinis ,si controlind daca are ceva in gusa,avea o cantitate de nectar dublu  fata de ale noastre. si grauncioarele de polen sunt excesiv de mari.proprietarul celor 2 stupi, spunea ca odata la 3 luni,isi ia costum,manusi,astfel incit sa nu poata fi intepat, deschide stupul, si ia toate ramele cu miere,iar in locul lor pune rame cu foite , sau chiar ramele doar cu sirma pe ele,nestiind sa faca altceva,si odata pe an pune o banda antivaroa intre rame.altceva nu stie, nici macar cum arata o matca, si cu toate astea,stupii se dezvolta foarte bine,iar el trimite si la rudele din rominia miere din cei 2 stupi.

dan sebastian

Ceea ce este in stupii prietenului din Spania este albina nativa din africa. Nu o compara cu cele africanizate. Am o cunostinta din Brazilia, Denis Kayumi, are si pe youtube pagina, si el are 70 de familii africane (urmasele celor care au evadat din laborator). Toata jungla a fost colonizate de ele. Cand lucreaza in stupi foloseste dioxid de carbon, tub ca de scafandru cu care le anesteziaza. Are piscina la 50 m de stupina pe care a folosit-o de mai multe ori pt a-si salva viata. Niciodata nu trateaza cu varachet sau alte medicamente deoarece sunt imune la paraziti. Singurele probleme le are cu o specie de furnici de consuma si lemnul. E singurul lor dusman natural. La ce infractiuni sunt in tara lor, faptul ca are pe poarta semnul cu apicultor si albine africanizate face ca nimeni sa nu intre pe poarta chiar daca e deschisa. Pe parcursul anilor i-au omorat un cal, 3 caini si gaini fara numar. A renuntat la a avea animale mari. Albinele respective sunt in stare sa urmareasca si 1 km cand sunt deranjate, si nu ies din stup una doua ci tot ce poate zbura. Productivitate au imensa, in plus nu au iarna si recolteaza tot timpul. Stupina e stationara si nimeni nu face pastoral. E atat de multa flora spontana ca nu are cine o culege. Singurs varianta de inmultire este splitarea cand devin puternici. De roit roiesc tot anul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefan1

#8599
Citat din: istodorescu vasile din Noiembrie 11, 2014, 08:38:30 AM
despre albine africanizate vorbeam in postarea de mai sus,aici unde ma aflu acum in spania pe coasta mediteranei,unde nu este iarna niciodata, aproape de gibraltar, de unde se vede africa,este un climat perfect pentru aceste albine.ca si aspect sunt mult mai mari decit carpatina,si foarte agresive ,atunci cind sunt deranjate ataca orice misca in apropiere.cu toate ca sunt agresive, se poate lucra cu ele,am fost surprins sa prind o albina la urdinis ,si controlind daca are ceva in gusa,avea o cantitate de nectar dublu  fata de ale noastre. si grauncioarele de polen sunt excesiv de mari.proprietarul celor 2 stupi, spunea ca odata la 3 luni,isi ia costum,manusi,astfel incit sa nu poata fi intepat, deschide stupul, si ia toate ramele cu miere,iar in locul lor pune rame cu foite , sau chiar ramele doar cu sirma pe ele,nestiind sa faca altceva,si odata pe an pune o banda antivaroa intre rame.altceva nu stie, nici macar cum arata o matca, si cu toate astea,stupii se dezvolta foarte bine,iar el trimite si la rudele din rominia miere din cei 2 stupi.

  Cum a spus si Dan, nu este albina africanizata ci o specie inrudita cu albinele africane. Aproape sigur este vorba de rasa Apis mellifera major. Aceasta se mai numeste albina marocana sau albina de Rif. Tinutul Rif este o zona din nordul Marocului, pana la Gibraltar, mai mult muntoasa. Este un tinut interesant, cu o populatie umana cu caracteristici clar deosebite de alte populatii africane. Concret acolo cam 2/3 din populatie au culoarea pielii deschisa, alb-roz, ochii deschisi la culoare si 1/10 au parul rosu. Este zona africana cu cel mai mare procentaj de oameni blonzi, alaturi de unele zone din Orientul Mijlociu. Probabil din vechi timpuri a fost o zona de amestec de populatii. Se stie ca populatia berbera care era in zona a fost in antichitate cucerita de fenicieni care au si infiintat mai multe orase in zona. Dupa caderea Cartaginei, zona a intrat sub stapanirea romana. Dar tot aici, prin secolul VI s-au stabilit Vandalii, popor de origine germanica. Pe la anul 700 zona a fost cucerita de arabi, care apoi au ocupat si Spania. De fapt numele Gibraltar vine din arabul "Gebel al Tariq" (muntele lui Tariq). Tariq era un general berber in slujba arabilor, primul care a trecut cu armatele stramtoarea si a cucerit de la romani primele teritorii din Spania.
  Apis mellifera major (adica mare) este inrudita cu rasa magrebiana Apis mellifera intermissa, care se intalneste in Maroc, Algeria, Tunisia. Are insa niste caracteristici specifice care o deosebeste de intermissa. Aceasta (intermissa), ca mai toate rasele africane, este de dimensiuni mai mici decat albinele europene, in timp ce A. major este de talie mare si are cea mai lunga trompa, chiar mai lunga decat caucaziana, in timp ce intermissa are trompa scurta. De asemenea are culoarea mai deschisa, spre maro, in timp ce intermissa are culoarea neagra. A descris-o si Ruttner, totusi este o subspecie cu o raspandire foarte limitata, cercetata doar in ultima vreme, incat nu sunt multe date despre ea. Din ce am mai citit este o buna culegatoare, roitoare, dar mai sensibila la varroa si la alte boli (la care in general albinele africane sunt rezistente). O alta caracteristica semnalata si de Fratele Adam este un consum mare de hrana pe timp de iarna. In conditii similare, A. major consuma aproape dublu miere pe timp de iarna fata de alte rase. Se explica aceasta prin faptul ca sunt mult mai agitate decat alte rase pe timpul iernii. Lipsa hibernarii si neformarea ghemului de iernare, face sa consume mai mult. Ca si alte rase africane, nu pot traversa iernile mai reci din Europa mai nordica.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 10, 2014, 10:24:20 PM
Adu niste albine africane si ierneaza-le in Bucovina . care vor trai in primavara ? romancele sau africanele ?
Daca le corceste nu se stie ce iese. Sa nu fie genul care-ti muta si vecinii, iar din casa sa trebuiasca sa iesi blindat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bismark

   Cred ca pentru a le corci cu rasa noastra trebuie sa ducem trintori de la noi acolo si in citeva generatii acestea vor putea revini si adapta la noi. Trebuie incercat. Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bucovineanu

Au incercat altii in Brazilia si stim ce a iesit. Nu are rost sa se repete si in alta parte.

D006

   Si ICDA a incercat cu ani in urma ducand albina carpatina in Maroc . Esecul a fost total.

oroles

Cred ca ideea cu "rasa locala" ar trebui reanalizata. Albina carpatina nu este decat o subspecie a albinei carneole (carnica). Pe timpul lui Ceausescu s-a insistat foarte mult pe chestia asta cu omologarea rasei autohtone. Singurii care au sustinut ca exista o rasa autohtona au fost cercetatorii romani. Se ajunsese atat de departe incat s-au emis si timbre cu albina carpatina. Mai exact s-a facut propaganda pentru sustinerea ideii ca exista o albina carpatina. In lucrarile de specialitate din strainatate nu se pomeneste nimic despre albina carpatina. Iata un motiv pentru care nu cred ca exista o rasa "autohtona". Cel mult putem vorbi despre ecotipuri, stiut fiind ca albina din Banat si albina din Moldova sau de cea din Austria difera sub unele aspecte.

In al doilea rand, noi romanii suntem sedusi de tot ce este occidental si nu prea am tinut la "rasa autohtona" Am importat tot felul de rase. Am cunostinta care mi-a spus de intentia lui de a importa la noi in zona albina ucraineana, doar pentru faptul ca sunt mai fricoase si cand ciocanesti in stup se strnag ghem intr-un colt al stupului (asa zice el!). Sunt altii care au importat celebrul Buckfast (Apropo, pe mine filmuletele postate de proprietarii romani si straini care au Buckfast nu m-au convins deloc!). Prin import sau prin migratie ne-am trezit si cu albine din rasa lingustica. Cel putin la cca 10-15 % familii din stupina proprie am lingustica. Hidoase sunt pentru mine familiile cu jumatate din lucratoare romance si jumatate italience.

Incrucisarea cu rasa asta din sudul Spaniei nu cred ca poate aduce nimic benefic. Ba chiar riscurile sunt destul de mari. Am vazut ce s-a intamplat in Brazilia si SUA. Eu unul nu imi doresc sa ma duc la albine in costum de cavaler de secol XV.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

N-o sa-i prea vezi pe aia care au succes sa se laude. Fac profit si rad de aia care nu au miere nici de iernare. Eu prefer albina noastra ca sunt mai traditionalist din fire, insa cand in pastoral la rapita erau 7 grade si ale mele nici nu ieseau afara iar buckfustul vecinilor zbura incepi sa iti pui intrebari. Nu stiu ce avantaje avreau pocaitii aia, dar nu cred ca le-ar fi tinut degeaba. Iar eu nefiind frate nu aveam cum sa aflu mai multe. Realitatea e ca sunt si rase mult peste ale noastre insa cum e greu sa recunoastem ca sunt unii mai buni apicultotri ca noi, nici de albina respectiva nu vom vorbi de bine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eduard Rotaru

Dane, ai vazut vreodata carpatina, carnica sau caucaziana adevarata in brazda?!!
Oroles zice bine.
Hai mai bine sa analizam ce corcituri s-au adaptat pe arealul nostru si care din ele fac performanta. Daca multi au preluat corcituri neperformante de-a lungul timpului clar ca atunci cand vezi un BK il divinizezi....hmmm...
Multi vorbesc de productii mari la BK dar nu vorbesc si de cheltuielile ce implica intretinerea ceastui hibrid...gandind un pic economic se pare ca rezultatul final nu e tocmai atat de satisfacator.
Analizand o corcitura locala cu rezultate notabile ajungi sa iti dai seama ca de fapt BK e chiar slabut...
Selectie, selectie si iar selectie....asta trebuie sa inteleaga toti apicultorii romani si sa treaca la fapte ...

dan sebastian

Daca ai lucrat cu alte rase de mult timp lumineaza-ne si pe noi. Dupa 30 de ani de cand am pe batatura acelasi lucru nu pot sa formulez o opine care sa fie nepartinitoare. Stiu ca bk e agresiva iar la distanta pe care o am pe vatra fata de vecini arvtrebui sa ma mut cu vatra. Pune tu pro si contra dar din ce ai experimentat tu, nu din auzite. Multumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 12, 2014, 11:27:58 AM
Daca ai lucrat cu alte rase de mult timp lumineaza-ne si pe noi. Dupa 30 de ani de cand am pe batatura acelasi lucru nu pot sa formulez o opine care sa fie nepartinitoare. Stiu ca bk e agresiva iar la distanta pe care o am pe vatra fata de vecini arvtrebui sa ma mut cu vatra. Pune tu pro si contra dar din ce ai experimentat tu, nu din auzite. Multumesc !
Hmmm!!! Eu stiam ca Bukfast e foarte pasnica. Chiar mai pasnica decat carnica.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Buckfast nu e o solutie. E un hibrid din 12 rase. Foarte pasnic. Metisii pot deveni agresivi sau extraordinar de agresivi activând genele străbunilor salbatici(ma refer la albine aici). :D
Buckfast nu e o solutie pentru ca e foarte scump sa păstrezi asa ceva fără împerechere artificiala, importuri de material biologic - tot Buckfast, si bineînțeles, zone absolut izolate pentru impeecherea naturala.