Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: marian sima din Noiembrie 03, 2014, 08:50:34 AM
O multipicare sigura este de 5-6  ori ce trece de acesta cifra nu mai ai garantia iesiri din iarna.


Marian, asa este,..mai bine facem mai putini ... dar sa fie mai bazati sa avem un randament mai bun la trecerea iernii..:)

bio

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 03, 2014, 10:39:42 AM
Citat din: bio din Noiembrie 02, 2014, 08:02:02 PM
... dar cred ca si in Romania se poate multiplica destul de lejer intr-un an de 7-8 ori chiar de 10 ori un anumit efectiv de familii de albine dindu-le drept stimulare ce avem noi pe plan local
mai taie dă-le dracu ....

:ok:..

Lasam la 5-6 cum sp[unea nea Marian..:)



.




D006

stii cum e asta cu inmultirea , e ca atunci cand un prieten a vrut sa cumpere niste hranitoare dar i se pareau scumpe . cand i-am facut un calcul a rezultat ca mai mult costa zaharul pentru un plin decat hranitorul in sine. La fel si cu inmultirea fantasmagorica , mai mult costa inventarul apicol decat sa cumperi roii de-a gata.

D006

Citat din: romikele din Noiembrie 03, 2014, 09:22:52 PM
Cel mai bine sa bagi avast antivirus, ca asta nu te lasa sa intri pe acolo, asa te linistesti (ca mine  :) ).
Culmea ca un forum nascut din frustrarea unui singur individ a avut un oarecare succes si acum acelasi individ il distruge prin comportamentul său deviant. Ironia sortii este ca in spatiu virtual te poti numi pompos administrator de forum iar in realitate esti doar un inadaptat social cu grave probleme de comunicare.  Cat timp iti este rusine cu propriul chip e clar ca ai nevoie de tratament si nu din cel estetic..

D006


apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

victor

Ce sa mai spunem de PNA 2014-2016 (H 1050 din 11.12.2013)
Art. 3. Valoarea totala a sprijinului: 42 miliarde RON.
Anexa 1, Art. VI. Realizarea sistemului informatic pentru identificarea stupilor: 8 miliarde RON.
Deci 1/5 din bani se cheltuiesc pentru un tabel excel cu evidenta stupilor din Romania.
Vreau sa fac eu acel tabel. Va fi colorat, decorat frumos. Cel mai frumos tabel.
Victor-Nicolae Smarandache (facebook)
Smara Vic (YouTube)

balasbebe

Notati ora, DD-ul se da cu ciocoii in barca.

D006

Cica Ponta i-a promis lui DD dinți iar lui CVT medicamente ...

D006


orbanstefan64


mape 48-petru manea

Bravo Pistu ---mai trec in dreptul tau o calitate CANTARET   :bravo:

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Nu se spune pilit ci obosit!  :)
Sanatate tuturor apicultorilor

Eugen B

Albinele inca aduc polen, putin dar aduc. Se pare ca nici iarna asta nu va fi una foarte grea, cel putin asa pare.