Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Aurelian A.

Ieri m-am uitat prin stupi si pot sa spun ca majoritatea matcilor sau oprit din ouat,existand doar puiet capacit sau larvar,dupa caz...la voi cum este situatia? :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

oroles

Eu am cativa cu matci tinere care nu au deloc puiet. Nu stiu de ce. Matcile erau prezente. Spatiu putin ar mai fi avut. Rame negre erau. Ceva cules de intretinere ar mai fi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Destul de multă lume se plânge de lipsa ouălor în această perioadă şi nimeni nu pare să aibă un răspuns plauzibil...

bmdna

Buna seara dragi colegi!

Am o situatie mai speciala, pe care pana anul asta nu am observat-o. La unii dintre stupi sint cristale albe, mai mici decat cele de zahar dar mai neregulate, cazute pe table de sub fundul stupului. Le-am gustat si nu sint dulci deloc si totusi am vazut furnici care le culeg. Curios e ca numai la o parte din stupi am situatia asta, undeva la 10% din cei cu FAV, ca la cei cu fund plin e mai greu sa vad.

Aceeasi chestie s-a intamplat si la stuparul al carui film il redau mai jos. El a fost mai vigilent decat mine si zice ca ar fi miere de mana care a avut o cristalizare rapida, a cristalizat in rame inainte sa apuce albinele sa o capaceasca. Se pare ca iarna trecuta am scapat de mierea de mana pentru ca au fost nenumarate zile in care albinele au zburat. Anul asta scap in felul acesta. Acum eu ma gandesc ce se intampla cu mierea asta, care a cristalizat asa rapid si nu are gust dulce, la familiile care au apucat sa o capaceasca. Oare de ce nu este dulce? De ce au mai adus-o albinele daca e asa de fada? Oare daca o extrageam, era la fel de lipsita de dulceata?

Am facut doua serii de tratamente cu varachet si am tras niste concluzii;
1. Exista familii superinfestate, cam ca in 2014. Cauzele ar fi legate de vremea foarte rece si umeda din primavara, care a favorizat dezvoltarea varroa si nu mi-a permis sa recoltez rama claditoare (fiind foarte rece nici nu au crescut-o)
2. Cu toata primavara capricioasa, exista si familii care au foarte putini varroa, sau cel putin au cazut foarte putini. Este exclus sa fie varachetul prost, pentru ca am aplicat din aceeasi sticla la toti. La acest capitol pot sa remark o familie careia anul trecut I-am facut doar 2 tratamente cu varachet (pentru ca au cazut foarte putini varroa), nu am tratat deloc in primavara si acum, din nou au cazut putini varroa. Si este si singura familie care are populatie foarte mare (pentru ca restul au cam intrat in friguri sau au roit). La aceasta familie am apucat sa recoltez si un fagure cu puiet de trantor. Ar mai fi una care se apropie ca populatie de aceasta, dar e in stup cu fund plin si acolo nu stiu cum e cu varroa, fac tratamente in orb.
3. Desi nu am tratat niciunul din roiurile prinse (mai mult de 15), niciunul dintre ele nu a avut un nivel de infestare exagerat. Doar roiurile scuturate au avut infestare ceva mai mare. Stiu, ar fi trebuit sa le tratez, dar eu incerc sa merg pe cat mai putine tratamente.
4. Toate aspectele de mai sus sint influentate de faptul ca este inca foarte mult puiet. Nu am verificat toate familiile, dar la un sondaj facut sambata am gasit si 5 rame cu puiet per familie, in unele mai era doar puiet capacit pe cate o rama doua, dar in cele cu mult puiet mai erau si oua. Este foarte ciudat, in anii trecuti la vremea asta aveam puiet doar in roiuri, acum nu am gasit familie fara puiet si e o seceta teribila, albinele aproape ca nu zboara, dimineata intra cate una cu polen, cine stie ce floare mai traieste pe uscaciunea asta.
5. Cred ca am o familie hoata in stupina. Sambata au carat jumatate de zi ceva, zburau spre sat, acolo sint cel putin 3 stupine. La inceput am crezut ca a mea este cea furata, dar nu, nu era bataie si se vedea ca albinele se intorceau pline. Pe seara am deschis stupul si este si puiet, am vazut si matca, deci au furat de undeva. Numarul de albine este cam acelasi care a fost cand am stramtorat cuibul.
6. Am lasat o familie netratata. Mi-am preparat KAS 81. Sa vad daca pica vreun varroa. Problema cu preparatul asta e ca nu poate fi pastrat, am gasit undeva ca sta maxim 3 zile si mai am de o singura portie mai mica. Am estimat gresit, adica am cules prea putin pelin inflorit. A mai incercat cineva preparatul asta?

Si acesta e filmul cu cristalele:
https://youtu.be/sb4y7c5Pm6M
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

stefan1

#9934
  Parerea mea este ca sunt zaharuri de molecula mai lunga (trizaharide sau polizaharide). E adevarat ca acestea se gasesc mai mult in mierea de mana. Acele zaharuri se dizolva mai greu in apa si probabil si in saliva si de aceea nu-i simtim asa puternic gustul. Si metabolizarea acestor zaharuri nu se face decat in ultima portiune a intestinului uman, cu ajutorul florei intestinale. Am scris despre asa ceva cred ca la topinambur, a carui tuberculi contin astfel de zaharuri, ca de altfel si alte plante ca anghinarea, pastarnacul, inula etc.  Pentru albine zaharurile superioare sunt greu de adus la forma mierii (glucoza si fructoza) si parte din ele devin nedigerabile si le incarca punga rectala in timpul iernii, determinand diareea. Albinele le aduc in stup, pentru ca de fapt sunt in amestec cu monozaharide si diazharide in secretiile dulci aduse.
  S-ar putea si ca aceste cristale sa fie din mierea mai veche, poate din rezervele de anul trecut neconsumate in totalitate si pe care acum le reorganizeaza (se stie ca muta de pe fagurii marginasi spree centrul cuibului pe masura ce se reduc suprafetele de puiet).


  Referitor la familii superinfestate: am citit ca rezistenta paduchilor la tratamente poate aparea selectiv, adica doar in anumite familii. Astfel ca dupa tratamente facute identic anul trecut, au putut sa scape mult mai multi paduchi in unele familii. Acestia au produs superinfestarile din anul urmator. Acum au cazut pentru ca fie s-a schimbat tratamentul fie s-a marit doza daca s-a constatat superinfestarea.
  Se poate si ca unele familii sa fie mai rezistente la varroa. Asta spunea intr-un videoclip si DM, ca nu numai acea rasa ruseasca sau soiurile create anume in America rezista mai bine la varroa ci si unele familii de carnica sau ligustica. Si cantitatea de puiet din timpul anului, suprafetele de puiet de trantori sau eventualele pauze in puiet influenteaza aceste infestari.
  In general e indicat sa profitam daca avem pauze in puiet la familii sau roi si sa facem cate un tratament eficient in timpul verii.
  Nu stiu de KAS 81.  :sad:  Ar fi fain sa ne dai niste amanunte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

bmdna

KAS 81 este o fiertura de pelin si muguri de pin. Sint mai multe discutii despre aceasta substanta pe celalalt forum. In lumea ex-sovietica am observat un reviriment al tratamentelor naturiste, s-a scos de la naftalina acest preparat, care daca nu are mare influenta supra varroa, datorita compozitiei are efecte beneficie asupra familiilor care sufera de nosemoza. Mai este la ei folosit un tratament, zic ei de pe vremea mosilor, cu pulbere de adei iute. Cu cat mai iute, cu atat mai bun, dar parca nu as da asa ceva la albinele mele. Sint film pe net in care se spune ca are efect... dar in film putem spune orice. Ca si tratamentul cu radacini de hrean.

Este posibil sa fie si miere de anul trecut pe care o prelucreaza si din aceasta cauza sa fi aprut cristalele. O sa arunc o privire in interior sa vad daca e vb de miere de anul trecut.

Da, am si familii superinfestate, dar am si cateva familii care anul trecut au avut grad mic de infestare, asuferit tratament minimal iar anul acesta sint din nou cu grad mic de infestare.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

mape 48-petru manea

Citat din: bmdna din Septembrie 11, 2016, 10:53:59 PM
Buna seara dragi colegi!

Am o situatie mai speciala, pe care pana anul asta nu am observat-o. La unii dintre stupi sint cristale albe, mai mici decat cele de zahar dar mai neregulate, cazute pe table de sub fundul stupului. Le-am gustat si nu sint dulci deloc si totusi am vazut furnici care le culeg. Curios e ca numai la o parte din stupi am situatia asta, undeva la 10% din cei cu FAV, ca la cei cu fund plin e mai greu sa vad.

A/quote]

Nu cumva sunt solzi de ceara produsi de albinele tinere

bmdna

Citat din: mape 48-petru manea din Septembrie 12, 2016, 03:48:14 PM
Citat din: bmdna din Septembrie 11, 2016, 10:53:59 PM
Buna seara dragi colegi!

Am o situatie mai speciala, pe care pana anul asta nu am observat-o. La unii dintre stupi sint cristale albe, mai mici decat cele de zahar dar mai neregulate, cazute pe table de sub fundul stupului. Le-am gustat si nu sint dulci deloc si totusi am vazut furnici care le culeg. Curios e ca numai la o parte din stupi am situatia asta, undeva la 10% din cei cu FAV, ca la cei cu fund plin e mai greu sa vad.

A/quote]

Nu cumva sunt solzi de ceara produsi de albinele tinere

Categoric nu sint solzi de ceara. Solzii de ceara sint mici si transparenti. Aceste cristale sint albe, netransparente. Plus ca pe vremea asta nu cred ca se mai produc solzi de ceara. La noi e o seceta cumplita, polen nu mai este aproape deloc. Se mai aduce ceva miere, probabil de mana, pt ca flori inflorite nu mai sint. Daca ajung in timp util fac o poza ca l-am tratat aseara pe unul care avea cele mai multe cristale in tavita. O sa prezint varroa pe cristale albe. Sper ca vor fi cat mai putini varroa...
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bmdna

Revin cu o poza. Cam acesta este nivelul cristalelor dupa 24 de ore de la scuturarea tavii. Partea buna e ca nu au mai cazut varroa. Cristalele sint ca zapada, dar sint tari, uscate si fara niciun gust.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

filip

Ai ceva material cu fibra de sticla?
E posibil sa fie ceva rezid adus in stup,ori rezid din materialul ce e pus peste rame,diaframa,etc
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bmdna

Nu am nimic in stup in afara de folia care este peste rame. Daca ar fi fibra de sticla nu ar fi solubila. Eu am gustat cristalele, se dizolva, numai ca nu se simte gustul de dulce. Si furnicile il cara. Pana la urma nu e problema. Mi s-a parut ciudat ca nu au gust dulce. Si am mai vazut pe cineva care a remarcat aceeasi chestie. Stiu ele, albinele, de ce le arunca.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

stefan1

#9942
 
  Eu am intalnit in 2-3 ani iar un fenomen curios: am gasit primavara faguri cu ceva diaree. La unii, putin afectati, am mai retezat celulele, lasand fundamentul, ca sa nu reformez tot fagurul. In timp ce retezam cu o lama speciala, intalneam pe fundul celulelor cristale ca de sticla si putin transparente, mai mari decat cristalele de miere (cum ar fi apa inghetata pe fundul celulei). Iarasi gustul era doar usor dulce si daca le tineai in gura dura mult pana se dizolvau complet. Nu era vorba de a fi gheata, ca deja eram in lunile calde. Atunci mi-am pus problema ce sunt alea si am ajuns la concluzia spusa, ca sunt cristale din zaharuri de molecula mare. Chiar voiam sa trimit la analize dar nu mai am incredere in laboratoarele noastre.

  Eu zic sa incerci sa aduni cat de multe cristale poti, sa le separi pe cat posibil de impuritati si sa le topesti intr-o eprubeta sau o canita mica (eventual cu f putina apa, cam 20-30% din greutatea cristalelor, ca in final sa ajungi la o consistenta ca a mierii) si sa-i vezi aspectul si gustul.

  De remarcat ca gaseam astfel de cristale doar atunci cand am avut miere de mana anul precedent si cand apareau urme de diaree.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

corneliuhrom

d lor bmdna si stefan1 urmaresc  cu placere postarile d voastra  parerea mea referitor la acele reziduri ; sa nu fie resturi de la zaharul [otrva care o folosim curent ]din ce  mai prost  si albinele il elimina si ne atentioneaza .

bmdna

Domnule Corneliuhrom eu nu am mai dat niciun graunte de zahar la albinele mele din 2013. Si atunci le-am dat sub un kg per familie. Ultimele doua ierni am iernat exclusiv pe mierea lor. Eu nu stimulez cu nimic. Le mai pun, cand cantitatea de miere scade sub 8 kg, cate o rama de la rezerva sau miere in punga. Sint de parere ca puietul de toamna face mai mult rau decat bine. Le las pe matci sa se opreasca din ouat atunci cand considera ele ca e bine sa se opreasca.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!