Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: dragos2006Salutare la toata lumea !
  Sa revenim  la albine noastre ... cum bag aceaste albine in cutie pentru a putea muta stupii ? pe seara cand se aduna albina e jale si spre dimineata mai este albina pe peretele stupului , doar ziua cand pleaca la cules dispare de pe cutie .
   P.S. Frumoase case "made" in Batranul !
IN prima faza se ridica capacull si formandu-se curent-daca exista sita de aerisire o buna parte intra in stup,daca au unde-trebuie recoltat inainte de transport!
-se stropeste cu apa folosind un pulverizator fin-
-daca nu au intrat toate,li se aplica constitutia-afumator,pana intra ultima albina,se astupa urdinisul si se pune capacul-sau nu,se incarca si...cules barosan la noul amplasament!

D006

Ceva pulverizator de apa cu putin otet.

andrei_calinescu

Bravo Dragoselule, superbe familii.
Felicitari.
Izgonitoare si Hanneman nu folosesti?
Si inca ceva: Nu mor caii cand vor cainii.
Spor la treaba si sanatate.

D006

In aceasta iarna obligatoriu imi voi procura gratii Hanneman si izgonitoare , se scuteste mult timp mai ales cand lucrezi cu un numar mare de familii.
  La mine pe spatele cutiilor scrie cate rame aveau la iesirea din iarna si va spun cu mana pe inima ca familii pe patru rame de albina si doua de puiet in debutul primaverii au dat productii record si la salcam si la floarea soarelui. Dar la mine rama de albina inseamna albina din speteaza superioara pana in cea inferioara nu  albina imprastiata doar pe deasupra ramelor.
  Din informatiile primite cam peste tot floarea soarelui e cam terminata si vorba uni stupar " dupa 15 iulie floare  nu mai merge , asa ca unde o apucam ?  Ne grabim sa ajungem pe malul Dunarii " eu cred ca da mai ales ca au fost ploi si sigur se va ciupi miere si la menta.

D006

Citat din: dragos2006
  Din informatiile primite cam peste tot floarea soarelui e cam terminata si vorba uni stupar " dupa 15 iulie floare  nu mai merge , asa ca unde o apucam ?  Ne grabim sa ajungem pe malul Dunarii " eu cred ca da mai ales ca au fost ploi si sigur se va ciupi miere si la menta.
si este adevarata afirmatia acelui stupar, dupa 15 iulie pleci la Dunare?

D006

Cum termin de extras mierea de la floare cum ma postez pe Dunare . Problema este ca Dunarea este in crestere iar eu vreau sa pun albinele foarte aproape de mal si trebuie sa am grija la cotele Dunarii.

Bătrânul

Dragos sa nu uiti de teren ! Drum bun si SUCCES !  :hi:

albine

Ati facut extractie la floarea soarelui ,medie pe stup kg????   vaslui -barlad
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

D006

Eu ma ghidez dupa principiul "la pomul laudat nu mergi cu sacul " asa ca am plecat la stupi doar eu si Marian ca rezolvam noi treaba . La floare am dus 105 familii iar in momentul in care am intrat in ei am constatat ca sunt blocati de sus pana jos , puiet doar sporadic toate ramele unde a fost puiet sunt blocate cu miere . Am incercat sa dam spatiu deoarece am avut 32 de caturi  la noi si le-am pus pe cei full iar la ceilalti am extras doar ramele din cat . De luni ne apucam propriu-zis de extractie in formatie de 6 oameni si scontam pe o productie de 25 - 30 kg. miere  MARFA pe familie.  Pana atunci maine merg la stupina de la tei si faneata sa extrag , am inteles de la Laura ca si aceia sunt blocati.

D006

Norocul incepatorului  :razz:  :razz:  :razz:
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/3kuEizAG-Rs[/youtube]

filip

Dragos,
Aia nu-s stupi de o  magazie 1/2
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Ai  dreptate  dar stupii au avut cules cam tot timpul si s-au dezvoltat peste previziunile noastre. Cel putin pentru mine a fost un an excelent.

D006

Este iar luni dimineata asa ca plec din nou la stupi la extractie sper sa termin pana joi . Mai am un film facut la vecinii mei , stupina manastirii Sfanta Treime jud. Bacau .
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/XfcAHllrM_Q[/youtube]

D006

Interesanta filmarea. Multa munca manuala.
Paletizarea cred ca ar ajuta destul de bine cred eu.
Ma gandesc ca aici se pun 4 stupi pe palet la fiecare 100m si astfel albina nu se inghesuie la cules.
Dar in schimb se folosesc autostivuitoare nu munca cu spinarea.
La cules se adauga magazi sau se inlocuiesc si se face extractia departe de locatie.

freecristian

dragos,
spune-mi si mie te rog de unde ei faguri, nr de tel, pret. aici sau pe privat...mi-e indiferent...
Nu lasa pe maine ce poti face astazi!

Vand faguri APISROM 0764514729