Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

La pavilion i-a expirat revizia tehnica si nu am avut timp sa alerg pe la RAR.
Vreau sa-mi fac pavilionase de 40 de familii pe care sa le trag cu o camioneta de 3,5 tone . astfel am cheltuieli mai mici cu transportul : licenta , tahograf , etc . plus ca duc cam acelasi numar de familii cu camioneta si pavilioanele noi.

D006

Citat din: dragos2006
Vreau sa-mi fac pavilionase de 40 de familii pe care sa le trag cu o camioneta de 3,5 tone . astfel am cheltuieli mai mici cu transportul : licenta , tahograf , etc . plus ca duc cam acelasi numar de familii cu camioneta si pavilioanele noi.
inseamna ca eu m-am orietat bine in constructia pavilionului meu.

centrifuga

apicultura pavilionara,dupa parerea mea,nu poate duce la o foarte mare performanta;
argumente contra am f.multe(am practicat acest sistem cam 10ani)
argumente pro,nesemnificative,doar daca o socotim ca o modalitate de petrecere a timpului liber
Viitorul este al performantei,cu utilaje de incarcat-descarcat,descapacit si extractie electrica
reversul?discopatie lombara,stenoza de canal lombar,discartroza etc.
ce regret e faptul ca nu mai sunt tanar si sa incep ceva care sa depaseasca faza de hoby,sa nu-mi mai irosesc tineretea si sanatatea cu incarcat-descarcat sute de stupi,carat corpuri- pline cu rame capacite-pe burta,descapacit si invartit la manivele in corturi din plastic supraincalzite!
va sfatuiesc pe cei tineri care vreti sa faceti performanta,sa nu faceti ca mine!
incercati asta:pozele puse da Dl lulachy

bucovineanu

De aceeasi parere sunt si eu. Pentru a face performanta este nevoie de stupi de mare capacitate, de stupi modulari cu capacitate variabila. Ori in pavilion volumul stupului este limitat, plus problemele ce apar la imperecherea reginelor si celelalte incovienente. Pentru a face performanta trebuie sa ne inspiram din vest, de la cei care au ferme de cateva mii de familii.  Trebuie sa adoptam si noi pe scara larga stupii multietajati si paletizarea, incarcarea mecanizata, descapacire si extractie electrica. A ne intoarce la pavilioane inseamna a merge inapoi, nu inainte.

centrifuga

cand voi pleca in marele pastoral si imi voi face bilantul timpului petrecut pe pamant,de doua chestii imi va parea rau:
-de timpul stat la semafoare
-de timpul pierdut cu perierea ramelor

D006

Citat din: dragos2006La pavilion i-a expirat revizia tehnica si nu am avut timp sa alerg pe la RAR.
Vreau sa-mi fac pavilionase de 40 de familii pe care sa le trag cu o camioneta de 3,5 tone . astfel am cheltuieli mai mici cu transportul : licenta , tahograf , etc . plus ca duc cam acelasi numar de familii cu camioneta si pavilioanele noi.
Nu iti recomand pavilioanele.Daca ar fi sa mai investesc in apicultura as merge pe ceva asemanator cu cele aratate de colegul lulachy.

centrifuga

America e descoperita!
Folositi informatiile -nu doar cele detinute de apicultorul satului(toata stima ptr el)
Mosul meu al batran-tata lui tata mare-acum 100 si ceva de ani priponea regina cu ham de borangic,un mod arhaic de limitare a spatiului de ouat al matcii,in timp ce in lume se foloseau alte metode-cusca ptr matca,gratia haneman si Dumnezeu mai stie cate altele.
Acum accesul la informatie este nelimitat si relativ facil!
Documentati-va!

D006

Pt un hobbyst minipaviloanele sunt cele mai recomandate.
Parerea mea.

D006

Da! ai dreptate!
Numai ca acest hoby,spre deosebire de altele,te subjuga total,te face sclav!
Aparent tu esti stapanul familiilor de albine,dar de fapt e invers!
Iti schimba ritmul de viata,al tau va deveni totuna cu al lor!
Si o sa incepi sa raspunzi la diverse invitatii sau propuneri cu ''Nu pot,ca trebuie sa ma duc la albine!''
Din acel moment nu mai e hoby,e sclavie!

filip

Citat din: dragos2006Din intamplare am filmat o familie care si-a pierdut matca exact in debutul culesului de FS.
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/o349LtKrzqA[/youtube]
Si-a pierdut matca?
Eu cred ca ai incercat sa vezi cat culege un stup orfanizat inainte de cules.
Se practica in zonele unde exista doar un cules principal
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Stiam cat culege un stup orfanizat , acestia ridicand media la extractie . Nu stiam dinainte ca aceasta familie este orfana , ma gandesc pe viitor la un sistem de izolare a matcii pe o singura rama inainte de un mare cules.

andrei_calinescu

Salut Dragoselule,
Asa e, o idee partial buna, caci nu poti nici sa tii matca in joc de glezne pe o rama.Riscul de a bloca ponta are consecintele serioase.
Si depinde de perioada, caci risti sa nu ai efectiv de culegatoare la urmatorul cules. Dar daca ai fam ajutatoare, se poate si asta.
De ce nu extindere pe verticala(magazine), caci nu esti limitat de nimic.
Salti magazinele pline, bagi altul(altele) gol(goale), intre cele pline si goale un izgonitor, si recoltezi cand vrei si cand poti.
Am recoltat zilele trecute la castan cu un prieten, familii cu patru magazine dupa sistemul asta.
Vroiam sa-ti adresez de mai mult timp felicitari pentru jurnalul apicol, care creste ca o paine ce dospeste. Ai avut o initiativa minunata, facandu-ne pe toti partasi la bunele si mai putin bunele(vezi n-am zis relele), tale(sau ale voastre).
Prin ce zona esti la Dunare?(in august cand vin in vacanta o sa stau in lunca Dunarii cu un prieten apicultor comun) si mi-ar place sa ne cunoastem....ghici????

bucovineanu

Se poate face izolarea reginei, dar nu pe o rama ci pe cel putin 4. Acest lucru se poate face la stupii orizontali.La ME se izoleaza cu gratie corpul de jos de celelalte.Daca se izoleaza pe o rama regina nu va avea unde sa depuna oua si familia va intra in friguri. Gratia se monteaza cu 2 saptamani inintea unui cules important pentru ca atunci cand incepe culesul sa aiba puiet larvar putin si culegatoare multe.

D006

Adevarat. daca este vb de numar redus de stupi si hobby e munca mai putina la pavilion.
Dar se discuta pe un forum aici cat ar costa sa ai pavilioane pt 1000 de stupi.
Atunci lucrezi cu camioane mari si stivuitoare.

centrifuga

Dupa parerea mea,orfanizarea familiei de albine nu se justifica in nicio situatie,cu exceptia cand familia respectiva e folosita la cresterea de matci.
Izolarea matcii cu ajutorul gratiei Haneman este solutia de dorit.
Probeme de luat la ouat toate ramele,apar de regula cand culesul este lent,de intretinere;cand culesul este "violent" matca e "biruita" de albinele lucratoare,care reusesc sa umple celulele cu nectar mai repede.
Folosirea stupilor verticali,de mare capacitate,cu gratie separatoare si izgonitor de albine este solutia,cam costisitoare la inceput,dar se merita!