Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu


Pustu


Pustu


mmacreanu

sa moara dusmanii ca ai un roi slab pe 8 rame :)) asta a fost tare ...

pe cele 8 rame ai albina full pe rama sau cate o palma? am mai vazut familii pe 8 rame dar cand ridici ramele sunt cateva albine pe partea de sus a ramei iar pana jos nimic ... daca albinele din cele 8 rame nu fac ghem sa le acopere pe toate ci doar 4-5 rame ... esti constient ca restul vor mucegai toata iarna!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

Citat din: Pustu din Noiembrie 07, 2014, 07:57:58 PM
http://www.youtube.com/watch?v=kDHzzg8k03o
E o specie de musca. A scris in detaliu stefan1 pe forum despre ea. Traiesc cand sunt larve in latrinele taranilor. Larvele au un flagel la un capat cu care respira un aer cat de cat curat. Si soacra-mea gasise dinastea pe flori si mi-a zis ca sunt la mai albine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Pustu

Citat din: mmacreanu din Noiembrie 08, 2014, 01:58:27 PM
sa moara dusmanii ca ai un roi slab pe 8 rame :)) asta a fost tare ...

pe cele 8 rame ai albina full pe rama sau cate o palma? am mai vazut familii pe 8 rame dar cand ridici ramele sunt cateva albine pe partea de sus a ramei iar pana jos nimic ... daca albinele din cele 8 rame nu fac ghem sa le acopere pe toate ci doar 4-5 rame ... esti constient ca restul vor mucegai toata iarna!


8 rame pline de sus pana jos . Si jumatate din albine erau plecate la cules .  =)) =))
Multa sanatate .

Pustu

Citat din: oroles din Noiembrie 08, 2014, 04:38:16 PM
Citat din: Pustu din Noiembrie 07, 2014, 07:57:58 PM
http://www.youtube.com/watch?v=kDHzzg8k03o
E o specie de musca. A scris in detaliu stefan1 pe forum despre ea. Traiesc cand sunt larve in latrinele taranilor. Larvele au un flagel la un capat cu care respira un aer cat de cat curat. Si soacra-mea gasise dinastea pe flori si mi-a zis ca sunt la mai albine.

Multumesc pentru lamuriri .
Multa sanatate .

mmacreanu

Citat din: Pustu din Noiembrie 08, 2014, 09:30:35 PM
Citat din: mmacreanu din Noiembrie 08, 2014, 01:58:27 PM
sa moara dusmanii ca ai un roi slab pe 8 rame :)) asta a fost tare ...

pe cele 8 rame ai albina full pe rama sau cate o palma? am mai vazut familii pe 8 rame dar cand ridici ramele sunt cateva albine pe partea de sus a ramei iar pana jos nimic ... daca albinele din cele 8 rame nu fac ghem sa le acopere pe toate ci doar 4-5 rame ... esti constient ca restul vor mucegai toata iarna!


8 rame pline de sus pana jos . Si jumatate din albine erau plecate la cules .  =)) =))
Multa sanatate .

iernare fara probleme le doresc albinutelor!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Cristel

Pustule, ma bucura faptul ca ai terminat unificarile, vedem la primavara cum evolueaza, dar oricum, vei sari la ele de la finele lui ianuarie pentru stimulare (sa ai motive sa populezi din timp cutiile ce ti-au ramas goale dupa unificari). Sa scoti toate ramele care nu sunt bine acoperite de albine, asa cum ai fost sfatuit mai sus. Ma bucura si remarca ta :"am zbor la urdinis mai tare ca asta vara" si asta sper sa iti fie invatatura ca altadata sa nu divizezi familia de albine ca si cum ai rupe foi din reviste sa faci cornete de seminte. Au nevoie de atentie si intelegere. Sa avem de la bunul Dumnezeu o iarna linistita si fara excese! Sanatate multa si iernare usoara!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Citat din: Cristel din Noiembrie 11, 2014, 01:28:46 AM
...si asta sper sa iti fie invatatura ca altadata sa nu divizezi familia de albine ca si cum ai rupe foi din reviste sa faci cornete de seminte....

Am iesit din iarna cu 10 familii , am facut doar 3 roiuri si intru iar in iarna cu 8 . Probabil ca va referiti la altceva . :uimit: :uimit:
Multa santate si numai bine

NYK74

Pustule  poti spune ce vrei,dar CRISTEL are dreptate in ce a zis fie ca iti place sau nu.Vad ca tu nu ai inteles inca esentialul,problema nu este cite familii ai avut,si sa faci numarul.
Numarul e valabil dacă ai familii puternice,dacă nu,nu valorează nimic ,si vei vedea singur in timp din experienţa ta proprie asta,ca tu sa zicem ca dacă ai 20 familii slabe nu au valoare nici cit 5 bune .
Iernare usoară , :hi:

Pustu

Citat din: NYK74 din Noiembrie 11, 2014, 10:36:36 PM
...ca tu sa zicem ca dacă ai 20 familii slabe nu au valoare nici cit 5 bune ...

Asta am invatat anul asta .
Multa sanatate .

dan sebastian

Anul asta nu prea ai avut ce sa inveti. A fost un an foarte prost si nu conteaza daca ai avut familii tari sau slabe. Nimeni nu a facut mare lucru. Toti am mers pe supravietuire.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Pustu


Pustu

Pe 28 la Lidl e oferta la redresor . O fi bun pentru lipit faguri ?