Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

apivasmob

La cei care i-ai unificat care avea matca ,cel de sus sau cel de jos?
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Pustule, mai da-le pace. Vara asta mi s-a spus ca umblu prea mult la ei. In realitate nu umblu decat rar. Cam la 2 saptamani pe timp de vara si  mai rar in sezonul rece. Condensul cel mai mare nu e acum, ci din ianuarie incolo.  :hi: Mi se pare ca umbli cam des. Nu ar trebui sa te mire daca mai apar larve moarte la urdinis.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

Pustule, ti-ar placea sa te ia cineva noaptea din somn, descult, si sa te plimbe putin prin viscol inainte de a adormi din nou? Ok, le-ai unificat, da-le pace. Lasa-le sa hiberneze, nu le tot dezbraca in curu' gol! Le ia doua zile sa refaca temperatura cuibului dupa ce le rascolesti! Luni sa te duci din nou la ele ca sa ce? Nu mor de pe o zi pe alta acum. Asteapta pana cand se anunta o zi frumoasa, cu peste 16 grade, sa poti sa intri la ele si sa le mai aranjezi nitel. Intervalul 5-7 nov este perfect, se anunta in jur de 15 grade.  Condensul apare acum doar la stupii care au puiet. Restul familiilor care nu au puiet ar trebui sa nu se vada deasupra, sa fie format ghemul de iernare in partea inferioara a ramelor(poate crea senzatia ca ai cutia goala, dar familia ierneaza intre rame, strans unita).
Ramele cu pastura ar trebui sa le iernezi intr-o camera ferita de inghet dar nu calda. Poti cerne zahar pudra deasupra celulelor, uniform.
Sanatate si iernare usoara!

"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Marin2011

Nu vrei sa le lasi in pace nici ca cum

Trantoru Oradean

iernare usoara >>> 7 nov mi-am propus si eu sa fac un control la ei ca se anunta vreme buna>
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...

Pustu

Citat din: apivasmob din Octombrie 26, 2014, 06:10:15 AM
La cei care i-ai unificat care avea matca ,cel de sus sau cel de jos?
Pe randul din fata , cel cu botci de salvare , matca doar jos . La cei din spate matci in ambele familii .
Multa sanatate .

Pustu

Citat din: oroles din Octombrie 26, 2014, 07:59:31 AM
Pustule, mai da-le pace. Vara asta mi s-a spus ca umblu prea mult la ei. In realitate nu umblu decat rar. Cam la 2 saptamani pe timp de vara si  mai rar in sezonul rece. Condensul cel mai mare nu e acum, ci din ianuarie incolo.  :hi: Mi se pare ca umbli cam des. Nu ar trebui sa te mire daca mai apar larve moarte la urdinis.
Citat din: Marin2011 din Octombrie 26, 2014, 01:56:01 PM
Nu vrei sa le lasi in pace nici ca cum
Nu cred ca umblu des la stupi . De fapt nu cred ca umblu nici macar cat ar trebui . Daca umblam cand trebuia nu-i mai unificam acum . Acum pe 25 octombrie nu am deschis decat pe cel care trebuia sa se unifice si l-am fortat oarecum . Mai trebuia sa-l deschid pe cel cu botci si pe ceilalti 2 din spate care i-am unificat sambata trecuta sa mai scot din rame . Si nu i-am deschis ca era prea frig . Nu-mi pare rau decat de cel cu botci : daca si-a tras iar ? La astia m-am referit cand am zis ca merg luni iar la stupina . Nu consider ca i-am deschis pe cei carora le-am dat capacul jos 5 secunde sa vad daca au condens . Poate gresesc .
Multa sanatate .

Pustu

Citat din: Cristel din Octombrie 26, 2014, 01:55:12 PM
Pustule, ti-ar placea sa te ia cineva noaptea din somn, descult, si sa te plimbe putin prin viscol inainte de a adormi din nou?
Ii rup gatu' =))
Citat din: Cristel din Octombrie 26, 2014, 01:55:12 PMOk, le-ai unificat, ...
Oare ?
Citat din: Cristel din Octombrie 26, 2014, 01:55:12 PM
Ramele cu pastura ar trebui sa le iernezi intr-o camera ferita de inghet dar nu calda. Poti cerne zahar pudra deasupra celulelor, uniform.
Sanatate si iernare usoara!
Camera ferita de inghet nu am dar nu cred sa inghete magazia pana pe la - 10 ca e destul de izolata . Sigur o sa dau cu zahar pudra ca am prea multe rame cu sirop necapacit pe care nu am unde sa-l incalzesc si nici cu ce sa-l extrag .
Multa sanatate si numai bine .

Pustu

Citat din: Trantoru Oradean din Octombrie 26, 2014, 05:12:55 PM
iernare usoara >>> 7 nov mi-am propus si eu sa fac un control la ei ca se anunta vreme buna>
Mai am de restrans cuiburile la cei care i-am unificat si sper sa mai prind un tratament ca tare mi-ar trebui .
Iernare usoara si multa sanatate .

Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


Pustu