un sfat

Creat de dodo79, Septembrie 22, 2013, 10:53:43 AM

« precedentul - următorul »

crisian-nicolae

distanta dintre fata stupului si primul obstacol (pomi, garduri,tufe,etc) :)

RazvanTi

poa sa fie si de 1 metru. se descurca ele
eu din considerente de spatiu le-am tinut si le tin pe 2 randuri la distanta de 1,5 metri
la nevoie zboara direct in sus.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

PACO

daca mierea este capacita nu o vor mai muta din cat, sfatul meu e sa dai catul jos, sa formezi cuibul ajutandu l cu rame de la rezerva sau din altii stupi care au excedent de miere, iar dupa diafrgma poti sa descapacesti rame de cat daca mai este nevoie.( ai grija cu furtisagul daca descapacesti)
  PS. faptul ca a verticalizat, depozitand mierea in cat este o calitate buna si nicidecum un incovenient.

dodo79

am mai postat cateva raspunsuri si intrebari care au disparut.
Spykal eu nu am folosit  folie sub capac toata vara.pentru iarna voi pune cand le pregatesc ptr iarna.deocamdata mai am o gramada sus in cat.saptamana ce vine vreau sa iau catul jos.nu am pus inca nici folie si nici ziar ptr ca la batranelul pe care il ajut in primavara( folosind ziare sub capac) am vazut ca erau ude .e adevarat ca nu a lasat tavita doar cativa cm deschisa peste iarna.posibil sa nu fii avut o ventilatie buna.
imi puteti spune daca o rama ptr iernat trebuie sa fie plina si capacita full sau e mai bine pe jumatate?mierea necapacita se poate lasa pe rame sau e nevoie de centrifugare?cate kg de miere este nevoie ptr un roi ?acum roiul este pe 8 rame in cuib plus ce mai lucreaza in cat.sa mai pun diafragma sau pot sa il las pe 10 rame?din pozele postate cam care rama este ideala ptr iernat?mai au timp sa capaceasca daca le mai dau sirop ?
mersi Paco.asa am sa fac.rame din alti stupi nu am.doar acesti doi roi .al 2-lea este mai slabut dar are mai multa miere in cuib.primul are catul plin si am sa il ajut de acolo daca va fi nevoie
am citit ca completarile se fac cu sirop 2\3 la 1.adica 2-3 kg de zahar la un litru de apa?
mersi si tie kiwi bee.intradevar la al 2-lea am sa pun diafragma.apropo:daca las dupa diafragma rezerva de miere in caz ca se termina a lor vor intra sa ia de acolo?

SPYKAL

#19
Citat din: dodo79 din Septembrie 28, 2013, 08:43:04 PM
am mai postat cateva raspunsuri si intrebari care au disparut.
Spykal eu nu am folosit  folie sub capac toata vara.pentru iarna voi pune cand le pregatesc ptr iarna.deocamdata mai am o gramada sus in cat.saptamana ce vine vreau sa iau catul jos.nu am pus inca nici folie si nici ziar ptr ca la batranelul pe care il ajut in primavara( folosind ziare sub capac) am vazut ca erau ude .e adevarat ca nu a lasat tavita doar cativa cm deschisa peste iarna.posibil sa nu fii avut o ventilatie buna.

Folia sub capac se foloseste tot timpul fie iarna fie vara, Are rol de etansare si impreuna cu soclul antivarooa asigura o buna ventilare a stupului. Nu iti trebuie ziar sub capac. Deasemenea cum am scris si data trecuta nu trebuie sa folosesti sibarul (tavita) decat cand faci tratamente sau spre primavara. Eu o folosesc in felul urmator: pe la jumatatea lunii februarie o pun cam 50% iar dupa 10 martie inchid sibarul de tot pentru a asigura o cat mai buna temperatura puietului. Se cunoaste faptul ca in luna martie albina consuma o cantitate mult mai mare de miere deoarece creste puietul.

Citat din: dodo79 din Septembrie 28, 2013, 08:43:04 PM
cate kg de miere este nevoie ptr un roi ?acum roiul este pe 8 rame in cuib plus ce mai lucreaza in cat.sa mai pun diafragma sau pot sa il las pe 10 rame?din pozele postate cam care rama este ideala ptr iernat?mai au timp sa capaceasca daca le mai dau sirop ?

Eu am lasat anul trecut o medie 12 la 14 kg miere/stup si nu am avut pb. Sa stii ca daca sunt pregatite cum trebuie pt iarna, au tratamentele facute cum trebuie si daca au liniste nu consuma multa miere. Ai sa te convingi de asta primavara.Parerea mea este ca la acest moment nu mai trebuie dat sirop. Creaza sentimentul de cules iar matcile nu prea mai ponteaza la vremea asta, NU ESTE O REGULA ACEST FAPT!!! (Ex. Eu inca am puiet in stupi la aceasta data!)Si inca ceva. Strange familia care spui ca este pe 10 rame la cate rame permite...7....8. Sa fie ramele bine acoperite cu albina. 
REPET!!! Asa procedez eu aici. Nu stiu cum sunt iernile la tine in Mures. Mai intreaba si tu colegii din zona care au acst gen de stupi. Stima si respect!!!


dodo79

mersi Spykal.in legatura cu mierea necapacita poti sa imi dai un sfat?

SPYKAL

#21
Mierea necapacita nu este o problema daca nu provine de la struguri sau daca este miere de mană. Acestea provoaca diaree. Incearca cand aranjezi familia pt iernare sa ai rama de perete (prima rama) cu miere pe cat posibil capacita(poate fi si necapacita), si alege pe cat pobibil ramele inchise la culoare pe care sa le opresti in stup, a doua cu miere si pastura, urmatoarele cu mai putina miere in coronita in proportie de 30-40% si loc de formare a ghemului,  iar ultimele tot asa cu mai multa miere. Daca iti imaginezi stupul in sectiune, ghemul de iernare trebuie sa arate ca un....tunel. De aceea se mai numeste si clopot. Si eu am miere necapacita in stupi la vremea asta dar nu imi fac probleme pt ca este maturata. Daca totusi vrei sa o capaceasca strange cuibul la maxim. Si inca ceva. Dupa ce aranjezi cuibul de iernare, pune dupa diafragma ramă cu miere pe care o descapacesti (scrijelesti rama putin nu de tot) in prealabil si strange urdinisul la o latime de albina, pt a preveni furtisagul. Stima si respect!!!

dodo79

saptamana trecuta a avut ceva cules.ieseau si intrau cu o frecventa de 2-3 sec.o luau catre niste sere cu flori.posibil sa fi fost de acolo.cum pot sa stiu daca e de struguri sau nu?
ce sa fac cu ramele cu miere care raman?
multumesc
ps.in acest moment e timp frumos afara si le vad iesind la cules.sper sa nu fie de lastruguri

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Septembrie 29, 2013, 11:11:34 AM
.......cum pot sa stiu daca e de struguri sau nu?ce sa fac cu ramele cu miere care raman?

Daca nu ai vie prin zona nu-i bai.Ai observat cumva daca ai viespe  in stupina? Albina nu sparge bobul de strugure ci numai culege cyne o face? Viespea. Cu ramele ramase pe pui la pastrare pt la primavara cand va incepe matca ponta. Eu pun intre rame pt a nu fi atacate de gaselnita frunze de nuc. Cat mai multe. STima si respect!!!

dodo79

vie este putina.cum are tot omu prin curte.viespi mai sunt cativa care dau tarcoale stupilor
mersi de sfat

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Septembrie 29, 2013, 01:55:23 PM
vie este putina.cum are tot omu prin curte.viespi mai sunt cativa care dau tarcoale stupilor
mersi de sfat

Cu multa placere oricand. Stima si respect!!!

dodo79

azi find o zi frumoasa mam bagat la ei.am facut in felul urmator.din cuibul mai puternic am scos 3 rame 1/1 (2 GOALE SI UNUL CU MIERE DOAR PE O PARTE)de la margine si am introdus 3 rame 3/4 capacite full ,tot la margine.restul ramelor de 1/1 sunt capacite in proportie de 30-40 %(ambele parti).am pus adapatorul intre cuib si cat. ramele din cat le-am lasat acolo sa care in cuib mierea necapacita .mierea capacita din cat nu am unde sa o depozitez asa ca vreau sa las ramele acolo si pe iarna.la impachetat folia sa o pun intre cuib si cat sau sa o pun sub capac si sa las adapatorul ptr a urca in cat in caz ca raman fara miere?
la cel de al 2-lea am pus rama cu miere scoasa de la primul.are miere cam 50%pe sapte rame.diafragma ar trebui sa o pun acuma sau doar cand o impachetez?catul l-am luat jos
am procedat bine?

SPYKAL

#27
Citat din: dodo79 din Septembrie 29, 2013, 05:33:51 PM
azi find o zi frumoasa mam bagat la ei.am facut in felul urmator.din cuibul mai puternic am scos 3 rame 1/1 (2 GOALE SI UNUL CU MIERE DOAR PE O PARTE)de la margine si am introdus 3 rame 3/4 capacite full ,tot la margine.restul ramelor de 1/1 sunt capacite in proportie de 30-40 %(ambele parti).am pus adapatorul intre cuib si cat. ramele din cat le-am lasat acolo sa care in cuib mierea necapacita .

In cuib raman doar ramele 1/1. Le asezi asa cum am scris mai sus iar acele rame3/4 le descapacesti putin si le pui (pe rand, nu toate odata) dupa diafragma. Vor trage mierea in cuib. Daca nu le mai dai sirop, hranitorul (adapatorul) il dai la o parte. Nu iti mai trebuie pana in primavara. In schimb pui folie sub capac. Albinele o vor propoliza, etansând astfel stupul.Dai caturile jos de pe stupi sau daca nu ai unde sa ii depozitezi ii lasi acolo dar neaparat pui folie pe toata suprafata  intre cat si cuib. Ai sa folosesti mierea din ei in primavara cand vor avea puiet. La sfarsitul saptamanii voi ajunge la stupina iar daca va fi vremea buna (acum ploua la noi de 2 zile de zici ca a venit potopul) voi face cateva poze sa vezi cum am procedat eu cu pregatirile pt iernare.

Citat din: dodo79 din Septembrie 29, 2013, 05:33:51 PM
mierea capacita din cat nu am unde sa o depozitez asa ca vreau sa las ramele acolo si pe iarna.la impachetat folia sa o pun intre cuib si cat sau sa o pun sub capac si sa las adapatorul ptr a urca in cat in caz ca raman fara miere?
la cel de al 2-lea am pus rama cu miere scoasa de la primul.are miere cam 50%pe sapte rame.diafragma ar trebui sa o pun acuma sau doar cand o impachetez?catul l-am luat jos
am procedat bine?

Ai procedat foarte bine, numai ca daca ai restrans cuibul neaparat trebuie pusa diafragma. Stima si respect!!!

dodo79

am lasat ramele de 3/4  in cuib ptr ca am foarte multa albina dupa ce am scuturat-o din cat.vreau sa vad cate rame se vor umple cu albina si doar asa pot sa pun diafragma (daca ve fi nevoie).daca nu trebuie sa pun diafragma pot lasa ramele de 3/4capacite ?
sirop nu le mai dau ptr ca au miere .ce a mai ramas in cat necapacita cred ca o vor duce in cuib in perioada urmatoare.ptr asta am mai lasat hranitorul .pe urma am sa il scot.acuma in cuib au cam 20 kg miere.in cat am vreo 5 kg capacita.anul acesta nu am scos de la ele decat o rama de 3/4 capacita ptr copii.le place mierea cu fagure cu tot.am sacrificat-o ptr ei.
am o problema cu pastura.are foarte putina desi au cules mult polen.este amestecata cu mierea.
al 2 lea nu am pus diafragma din acelasi motiv ca si la primul.astept sa se aseze saptamana asta albina si cand da soarele am sa-l stramtorez.
caturile le depozitez deocamdata in mansarda dar mierea nu o pot depozita acoloptr ca este temperatura din casa .ptr asta vreau sa las catul pe primul roi pe perioada ierni
astept poze de la tine :beer:
multumesc ptr sfaturi.

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Septembrie 30, 2013, 08:07:42 PM
am lasat ramele de 3/4  in cuib ptr ca am foarte multa albina dupa ce am scuturat-o din cat.vreau sa vad cate rame se vor umple cu albina si doar asa pot sa pun diafragma (daca ve fi nevoie).daca nu trebuie sa pun diafragma pot lasa ramele de 3/4capacite ?

In primul rand trebuie sa strangi (pe 7-8 rame sau mai putine depinde cata albina ai) si sa formezi cuibul pt iernare asa cum am scris mai sus. Pt asta trebuie neaparat sa folosesti diafragma. Ai atat de multa albina incat sa iernezi pe 10 rame? Pune ceva poze cu albina din stupi sa imi dau si eu seama de cata albina ai.


Citat din: dodo79 din Septembrie 30, 2013, 08:07:42 PM
......acuma in cuib au cam 20 kg miere.in cat am vreo 5 kg capacita.anul acesta nu am scos de la ele decat o rama de 3/4 capacita ptr copii.le place mierea cu fagure cu tot.am sacrificat-o ptr ei.
am o problema cu pastura.are foarte putina desi au cules mult polen.este amestecata cu mierea.

Nu ai nicio problema cu pastura. Asa trebuie sa arate a doua rama din cuib. Miere amestecata cu pastura. AI miere foarte multa in stup. NU-i bai, NU le mai pune in acest caz rame dupa diafragma. Pastreaza-le pt la primavara cand vor avea puiet. Luna martie este foarte solicitanta atat pt ele cat si pt tina iar acele rame iti vor prinde foarte bine.

Citat din: dodo79 din Septembrie 30, 2013, 08:07:42 PM
al 2 lea nu am pus diafragma din acelasi motiv ca si la primul.astept sa se aseze saptamana asta albina si cand da soarele am sa-l stramtorez.
caturile le depozitez deocamdata in mansarda dar mierea nu o pot depozita acoloptr ca este temperatura din casa .ptr asta vreau sa las catul pe primul roi pe perioada ierni

Asa cum ti-am mai spus. Tu strange cuiburile cat mai mult si lasa albina ca ea stie mult mai bine decat tine cum sa se aseze in stup. Caturile daca nu le lasi pe stupi pot ierna foarte bine si intr-o magazie ceva la rece. Le asezi unul peste altul, sus si jos pui folie prinsa in pioneze iar intre rame cat mai multa frunza de nuc. Am promis ca am sa pun poze cand ajung la stupina. Nu am uitat si de regula dupa cum probabil ai constatat ma tin de cuvant. Stima si respect!!!