un sfat

Creat de dodo79, Septembrie 22, 2013, 10:53:43 AM

« precedentul - următorul »

dodo79

buna.As dori un sfat.anul acesta am primit un roi pe 4 rame(in primavara).pana la salcam sa inmultit pe 9 rame si a intrat si pe 2 din cat.L-am despartit in doua.cu  cel fara matca am avut  putina problema cu acceptarea matcii.pana la urma a acceptat matca si totul a mers perfect.problema mea este acuma este cu primul care are catul plin cu miere si jos in cuib are pe cateva rame.as dori un sfat in privinta mierii.sa scot mierea din cat si sa stimulez cu sirop sau sa o mai las pana isi cara albinele in cuib mai multa miere.as pune si niste poze dar nu vrea sa le descarce.sunt de 1.38mb.oricum eu le atasez,poate reusesc.acestea sunt din primul stup(cuib).din cat nu postez ptr ca sunt pline.revin cu cel din al 2 cuib

dodo79

acum atasez poze din roiul al doilea.aici vreau un un sfat daca sa mai continui stimularea.

davcosti

Cel mai bine ar fi dacă ai avea Fundul detașabil să poți să inversezi catul sub cuib și cuibul deasupra-Așa va trage foarte repede mierea din cat în cuib. Eu așa am folosit și ele își formează foarte bine Cuibul și catul rămâne gol după eclozionarea puietului, care mai era prin cat. Și așa și iernez cu catul sub Cuib. Am fund Antivaroua cu sită- Ele oricum își formează Ghemul de iernare în Cuib, mai sus la căldură, acolo își trag rezervele de Miere...O poză pentru exemplu...Cu cât sunt mai căpăcite ramele cu atât mai bine, dar acum căpăcesc mai greu
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

dodo79

fundul este detasabil cu plasa antivaroua.este din poliuretan.ramele din cat sunt capacite.ar trebui sa le descapacesc?mentionez ca de undeva mai are cules.vin si pleaca cu viteza .cam una la 2-3 secunde.aduc si polen.trebuie sa le mai stimulez?pozele au fost facute marti.atasez o poza cu stupii si o rama cu miere din cat.am scos o rama cu miere din cat si am pus una trasa sa vad daca vor sa mai bage miere in ea.in al 2-lea roi din 15 iulie am pus in cat rame noi si au inceput sa le traga.ce nu prea imi place este ca nu are albina multa cel de al 2-lea.se vede si pe poze.astept pareri.mersi davcosti ptr sfat

tassevasi

#4
Citat din: dodo79 din Septembrie 22, 2013, 01:59:33 PM
.trebuie sa le mai stimulez?

Nu ai ptr  ce sa mai stimulezi acum , ptr  stimulare  cel mai bun moment  este in luna august .
   Acum se fac completarile  rezervelor cu sirop 2-3/1 daca nu ai rame cu  miere  .
  Numai bine .

dodo79

mersi tassevasi.ramele arata ca si in poze.plus un cat cu 7 rame pline de miere capacita

crisian-nicolae

salutare apicultori :beer:
detin 4roiuri ,trei sunt pe 7 rame si matcile de anul acesta iar al patrulea este cu matca de anul trecut .problema este ca au avut un cules destul de bun de la vii(au carat ca nebunele)ramele au jumatade coronita cu miere capacita iar aprope pina jos cu miere ne capacita.intrebarea este daca va capaci pina va veni frigul si unde vor ierna albinele daca ramele sunt aproape pline si ce ma fac cu mirea de la struguri. :yahoo_cry:

SPYKAL

Citat din: crisian-nicolae din Septembrie 23, 2013, 04:25:35 PM
.intrebarea este daca va capaci pina va veni frigul si unde vor ierna albinele daca ramele sunt aproape pline si ce ma fac cu mirea de la struguri. :yahoo_cry:
Dă la centrifugă mierea necăpăcită şi aşa vei avea loc pt albine la iernare.

dodo79

#8
Am si eu o intrebare ptr Spykal.cum lasi tavita de sub fund pe perioada iernii la stupii de poliuretan?

cipik

Mierea de la struguri nu este indicata pentru iernare din simplul motiv ca provoaca diarie. Ca la oameni  =))
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

SPYKAL

#10
Citat din: dodo79 din Septembrie 23, 2013, 08:16:59 PM
Am si eu o intrebare ptr Spykal.cum lasi tavita de sub fund pe perioada iernii la stupii de poliuretan?
Iarna nu folosesti tavita (sibarul), doar folie sub capac pt că oricum familia iernează în clopot. Metoda se numeşte "iernare în fundul gol". Doar dacă temparaturile scad foarte mult (sub -22/25 grade).se introduce sibărul dar nu de tot. În funcţie de puterea familiei. Şi încă ceva. Pe la mijlocul lunii noiembrie, urdinişul se deschide la jumătate pt o mai bună ventilare. Stmă şi respect!!!

Kiwi Bee

Dodo79, la cei 2 stupi din poza eu leas reduce la o singura cutie iar la cel slab poate ca va trebui sa folosesti diafragma iar la ala mai puternic eu zic ca nu trebuie.

crisian-nicolae

ce distanta trebuie sa fie in fata stupului pentru albine pentru a zbura ne stingherite :uimit:

SPYKAL

Citat din: crisian-nicolae din Septembrie 26, 2013, 09:15:58 PM
ce distanta trebuie sa fie in fata stupului pentru albine pentru a zbura ne stingherite :uimit:
Distanta fata .....de ce? Daca te referi la distanta dintre randurile de stupi aceasta trebuie sa fie cuprinsa intre 3.5.....4 m. Stima si respect!

SPYKAL

Dodo79,acum am observat!!! Tu nu folosesti folie sub capacele stupilor?