dispozitiv de gaurit rame si introdus capse

Creat de uve, Februarie 22, 2013, 05:49:59 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

maner stup inox 001

Dupa un sezon de folosire (incarcari/descarcari in pastoral) pot spune ca manerele isi fac foarte bine datoria.
Pentru a le testa rezistenta le-am montat pe stupi DB de 12 rame si au fost situatii cand am mutat acesti stupi avand corpul 1/1 plin cu puiet si miere, plus un cat de 1/2 redus cu 10 rame ingrosate pline cu miere. Nu au fost probleme si cred ca nu ar fi fost nici daca as fi avut 2 caturi pline pe stupi!

Concluzia mea: NOTA 10! =D>  :bravo: =D>
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

G. Iulian

La ce preț sunt comercializate mânerele și un set pentru un stup?  :hi:

pharaonu75

Uve le produce si el poate spune care sunt preturile.
Informativ insa, manerele sunt undeva la 30 lei perechea, iar placutele din inox undeva la 6 lei perechea.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

G. Iulian

Face toți banii. Facem necesarul și luăm legătura cu Uve.  :hi:  :hi:  :hi:

sandupop

Si eu dau nota 10*  pentru acest tip de suporti :bravo: =D>. Felicitari lui Uve.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

orbanstefan64

eu ii dau nota 11 dar unde is minerele ca nu le vad numa pe youtube  :hi: :hi: :hi:

sandupop

Citat din: orbanstefan64 din August 22, 2013, 10:35:42 PM
eu ii dau nota 11 dar unde is minerele ca nu le vad numa pe youtube  :hi: :hi: :hi:
Puteai sa "negociezi " la Blaj, asta primăvară,  cu Uve......dar nu cred ca e tarziu.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Apicotef

#127
Referitor la manerele stupului prezentate de Uve ...
Nu imi place sa critic si nu o voi face acum dar s-ar putea ca holszsurupurile ce fixeaza tabla pe stup, in momentul in care lemnul imbatraneste, sa se slabeasca iar la o greutate mai mare sa se smulga din lemn !

Fara suparare...este doar parerea mea...nu inseamna ca este neaparat corecta !

Cu stima D-le UVE !


pharaonu75

Citat din: Apicotef din August 28, 2013, 07:59:12 AM
...s-ar putea ca holszsurupurile ce fixeaza tabla pe stup, in momentul in care lemnul imbatraneste, sa se slabeasca iar la o greutate mai mare sa se smulga din lemn !
...

Dar oare celelalte tipuri de manere existente pe piata nu se prind de stup tot cu holzsuruburi?
Asa cum ar ceda la acest tip de manere, sa vor ceda si la celelalte tipuri. Parerea mea!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Daca apar asemenea probleme se pot folosi suruburi sau schimbam lada, doar nu renuntam la manere!  :wink2:

sorinma

Daca este sa ne spunem parerile sa o sapun si eu pe a mea.NU am vrut sa fiu primul carelauda manerele pt ca sunt altii care le-au fortat mai mult si sunt mai indreptatiti sa-si dea cu parera si acum trebuie sa repet ce s-a mai spus...
Eu nu am carat greutate mare cu ele,dar sunt facile ca si idee si casi celelalte manere se prind tot cu 4 horsuruburi deci posibilitatea sa lucreze lemnul este aceasi,avantaj ca placutele sunt din inox ,manerele nu raman in ploaie(si dac vrea cineva sa mute stupii in alta locatie "mai buna"o sa trebuiasca sa caute manerele  :P )
De obicei proprietarul isi planifica cand are nevoie sa utilizeze manele deci nu e o problema ca nu sunt montate tot timpul.
Parerea mea...
Si inca ceva...poti apuca cu ambele maini de un maner daca e nevoie  :D numai sa ai ce ridica
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Tamu

Ieri 30-aug-2013 la Targul Apicol Zalau am luat si eu un dipozitiv de gaurit si introdus capse marca UVE. Am facut teste pe leaturi de brad si tei. Functioneaza absolut superb. Simplu si eficient.  :bravo:
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Dan Mindru

vreau si eu un dispozitiv de gaurire. de unde il pot procura?

Tamu

I-a legatura cu membrul uve. El fabrica aceste dispozitive. Dar nu uita sa-ti treci datele la profil. Altfel risti sa nu fi bagat in seama pe forum.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

romikele

Mai exista o varianta metalica... pe forumul de anunturi!