dispozitiv de gaurit rame si introdus capse

Creat de uve, Februarie 22, 2013, 05:49:59 PM

« precedentul - următorul »

Porfy66

Incepand de astazi am intrat si eu in posesia acestui minunat instrument!  :thanks:
Nu am apucat sa fac poze dar merge superrr!  :yes:
:hi: :hi: :hi:

romikele

 A sosit si la mine, doar ca am intrat in posesia lui abia azi, cu o "halta" la asociatie  :smile:

uve

Sa folositi sanatosi dispozitivele , multi ani de acum incolo ! Si nu uitati : 50 de ani garantie , cu o revizie gratuita la 25 ! :thanks: :hi: :hi: :hi:
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

romikele

Revizia cui, a dispozitivului sau a proprietarului?  =))

uve

La revizie vine si dispozitivul si proprietarul ! O picatura de ulei la un genunchi care scartaie, la un umar care doare , la un cot care pocneste (de la datu din coate), la niste glezne care bat pasul pe loc , face adevarate minuni !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

crombra

Adica ce? Credeti ca numai voi aveti dispozitivul SUPER MESERIAS? Neeee!
De cateva zile am si eu unul si e taaaaare bun.
Vasile a facut o treba excelenta si profesionista. Imi ia mai mult timp pana bag capsele pe cuie ca de perforat imi ia o secunda(hai,una si jumatate).
Este de departe cel mai versatil dispozitiv care exista pe piata.
De raportul calitate /pret nu mai zic, este muuuult supraunitar.
Sa-ti dea Dumnezeu muuuuulta sanatate Vasile si sa mai faci chestii din astea folositoare. =D> =D> :thanks: :bravo:
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

uve

Pentru cei care prefera insarmarea verticala, am o veste buna :  am gasit solutia tehnica ce permite gaurirea si introducerea capselor (sau numai gaurirea ).Gaurirea se face pe toata adancimea fara a mai fi necesara gaurirea suplimentara. Axele de gaurire sunt tot din otel de rulment, deci implicit aceeasi rezistenta.Toate gaurile sunt date dintr-o singura miscare .Cei care doresc aceasta varianta sa-mi precizeze distanta de la prima la ultima gaura si numarul de gauri. :hi:
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

sandupop

Citat din: uve din Mai 11, 2013, 10:58:46 PM
Pentru cei care prefera insarmarea verticala, am o veste buna :  am gasit solutia tehnica ce permite gaurirea si introducerea capselor (sau numai gaurirea ).Gaurirea se face pe toata adancimea fara a mai fi necesara gaurirea suplimentara. Axele de gaurire sunt tot din otel de rulment, deci implicit aceeasi rezistenta.Toate gaurile sunt date dintr-o singura miscare .Cei care doresc aceasta varianta sa-mi precizeze distanta de la prima la ultima gaura si numarul de gauri. :hi:
Felicitări!  Așteptăm cu interes câteva poze sau chiar un film.  =D>
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

delorin I

Acest dispozitiv pentru insarmare verticala banuiesc ca va putea fi adaptat prin miscarea acelor capete perforante si transformat si in dispozitiv orizontal! Si eu astept ceva detalii legate de distanta dintre sarmele verticale! Sunt interesat de acest dispozitiv! NU am insarmat inca vertical dar am deja in minte un dispozitiv pentru asa ceva! Dar daca el este deja construit, voi reveni cu o comanda in curand!Asteptam ceva detalii!

uve

Dispozitivul de gaurit pentru insarmare verticala se executa la indicatiile beneficiarului (cel mai bun proiectant este clientul) El are acelasi schelet ca si cel pentru insarmare orizontala .Daca se doreste ca acelasi dispozitiv sa dea gauri si pentru insarmare verticala cat si pentru orizontala este foarte posibil : se executa alta parte activa (partea cu axele , rolele de gaurire). Se scot si se monteaza axele necesare , avand in vedere ca pentru insarmare verticala bucsa elastica are diametrul interior de 4 mm.Rola va avea doua diametre : de 4 respectiv 2 mm ce intra in capsa (bucsa), tot din otel de rulment.O sa fac un filmulet si cu aceasta varianta si unul cu montarea (la primirea coletului) . Dezavantajul ar fi ca nu se mai pot insarma orizontal decat laterale rame nemontate. Dar se pot face doua parti active la acelasi dispozitiv: pentru vertical si pentru orizontal. Schimbarea lor presupune desfacerea a doua suruburi de lemn.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

tic67

Bună ziua, sunt interesat de un asemenea dispoziriv. putem vorbii la telefon detalii.Mulţumesc anticipat
0753390882

uve

Desi in cataloagele de rulmenti sunt role pentru rulmenti cu ace de fi 4 x 40 mm , nici un distibuitor nu a reusit sa procure asemenea role(sau colivie + role) . Asa ca varianta adoptata(pentru varianta de ansarmare verticala) este otel de scule tratat si revenit la 58-60 unitati Brinell , diametru 2mm, lungime minima 40 mm.Daca cineva de pe forum poate executa asa ceva ar fi nemaipomenit.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

jenica67

       Producatorul de colivi si gidaje (rulmenti) cu ace este INA. Astia au ace si mai subtiri de 4 mm si lungi.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

uve

Dispozitivul pentru insarmare verticala este finalizat. Maine urmeaza sa primesc , prin curier, axele de gaurire cu lungime mai mare (30 mm) astfel incat sa fie perforata complet rama de grosime 18 mm(leatul superior).Pentru leatul inferior se vor folosi cele de lungime 20 mm , ca la insarmarea orizontala.Acelasi dispozitiv va permite introducerea capselor (sau doar gaurirea)in lateralele ramelor de 1/1, 3/4 si 1/2 precum si in leaturile superioare si inferioare ( cu grosimi intre 10 si 18 mm ).Dispozitivul are disponibile 9 pozitii (axe de gaurire). A fost adaugat suplimentar un sistem de retinere a leatului in patru puncte . Doua bucati vor pleca in tara (Oradea si Bucuresti) pentru testare iar o bucata va fi testata in atelier.Daca cineva , aproape de Alba Iulia, are o cantitate mai mare de rame si doreste insarmare verticala pot oferi o bucata pentru testare.Doresc sa aflu fiabilitatea axelor de gaurire la lungimi mai mari, avand in vedere pretul destul de ridicat al acestora. O sa revin cu detalii.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

uve

Din pacate am aflat raspunsul privind fiabilitatea rolelor mai lungi mult mai repede decat am crezut. Le-am incercat azi in brad si rezultatele au fost nesatisfacatoare : la lungimi peste 14-15 mm deviaza si se rup. S-ar putea sa reprezinte o solutie buna pentru tei , care nu are fibra rasinoaselor.Deocamdata , pentru insarmare verticala, solutia este perforare pana la 14 mm adancime si introducerea simultana a capselor si apoi gaurirea cu burghiu de fi 2 prin bucsa. Pentru ramele care au leatul superior de 12 mm , problema este rezolvata.Mai ramane in studiu perforarea simultana cu doua ace pentru o bucsa. Cand o sa am noutati o sa dau de stire ! :hi:
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231