se va impozita apicultura..??

Creat de bio, Ianuarie 21, 2013, 07:09:05 PM

« precedentul - următorul »

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cristipep

Nici nu ma obosesc sa mai citesc astfel de nascociri ale guvernantilor......sincer.

Obombo

Poate cu ocazia asta vor disparea coloratii din piata care vand rosii fara sa fi vazut o sapa in toata viata lor.

cristipep

Nu o sa dispara stai linistit, astia dau saga sefilor de piatza asa ca.............

bio

Citat din: Obombo din Februarie 13, 2013, 11:00:21 PM
Poate cu ocazia asta vor disparea coloratii din piata care vand rosii fara sa fi vazut o sapa in toata viata lor.

Avem o legislatie cu privire la  CARNETUL DE PRODUCATOR si accesul in piete,... numai ca nu se aplica .
Organele de control sunt mituite si din aceasta cauza multora li se pare ca nu ar exista ceva lege.

Apare cardul sau nu-stiu ce timpenie m-ai  scot cei de la cirma tarii si in piata vor fi tot speculantii,... ca taranii nu vor avea loc.


cristipep

Sunt foarte putini functionari publici care sa nu dea acel certificat de producator asa pe spaga.....eu am vrut sa-mi iau certificat de producator pentru miere si nu a vrut sa-mi dea de nici o culoare pana nu-i aduc  sa vada cel putin 2 butoaie de miere , factura pe numele meu de la firma unde am dat-o si binenteles vroia sa-mi vada stupii.........nici nu sa pus problema de SPAGA.
Dar ACESTIA SUNT SPECIMENE RARE...............

adi-m

Urmeaza "cipul".Nu vei putea vinde sau cumara fara a avea semnul diavolului . Am ajuns sa traim cele prorocite in sfanta scriptura. :rusine:

dorindafi

da , shi unde o sa-l puna pe ne-a cipul , in abdomen ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marius_vfp

stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

Acum cateva minute un reportaj pe Prima tv despre impozitarea apiculturiii. Dl Sorin Panait a aratat   foarte corect problemele cu care  se vor confrunta apicultorii odata cu impozitarea aratand faptul ca numarul familiilor va scadea afectand si alte ramuri ale agriculturii. Este un mare adevar. Pacat ca domnii de la minister nu vor sa inteleaga acest lucru.

cristipep

Sa fim bine intelesi ....ca numarul de stupi se va micsora dar in randul celor care nu au fonduri europene, ca nu sunt obligati ca timp de 5 ani sa aibe PFA si sa pastreze numarul de stupi.Cei care au luat fonduri.....vor plati fara discutii fara sa aibe curajul de a declara mai putini stupi.

dorindafi


da , vor declara stupii pt care va trebui sa aibe numerele de identificare
pt ceilaltzi [ nuclee , roi , familii ajutattoare ] nu este obligatzie
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

balasbebe

Citat din: bucovineanu din Februarie 17, 2013, 07:01:48 PM
Acum cateva minute un reportaj pe Prima tv despre impozitarea apiculturiii. Dl Sorin Panait a aratat   foarte corect problemele cu care  se vor confrunta apicultorii odata cu impozitarea aratand faptul ca numarul familiilor va scadea afectand si alte ramuri ale agriculturii. Este un mare adevar. Pacat ca domnii de la minister nu vor sa inteleaga acest lucru.
O sa scada doar stupii de pe hartie.Cel care a avut pe hartie cate 200 de stupi sa faca bine sa plateasca si impozit. A muls destul.
Eu cred ca batem campii cu  legea. Daca are cine sa ne reprezinte poate avem de castigat. La cum se pune problema, macar d-l Sorin incearca ceva. Aia mari si multi, platiti cu bani grei nu prea se coboara pe la noi prin ograda.
Inca este bine pana mai primim cate ceva. Cand doar o sa dam si nu mai avem de unde atunci o sa renuntam si la stupi.
Asa cum gasim rosii, castraveti, ardei din import tot asa o sa fie si cu mierea.
Nu mai mancam mere, mancam doar banane si portocale.

Inca 5 ani cel putin eu stau linistit. Oricum de la cei cu masura 112, sau 121, 141  nu am mancat prea multa miere.  Cu 2-3 rame in lazi nu asa se face productia.
O sa trecem si la productie, dupa ce se mai gata banii europeni.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)