Noua mea pasiune

Creat de ciucur, August 17, 2012, 11:14:09 AM

« precedentul - următorul »

ciucur

Pai nicio secunda nu m-am gandit ca vreti sa ma convingeti ca fac rau, sau alte cele. V-ati exprimat opinia, aveti foarte multa experienta, asa ca ma bucur pentru schimbul de opinii/idei.
Eu iubesc mult albinele si nu am un target de profitabilitate de pe urma albinelor cum nu am nici buget in care trebuie sa ma incadrez pentru cele 30 de familii la care m-am oprit.
Am alta meserie din care imi castig painea. Sunt convins insa ca atunci cand le dai tot ce au nevoie si albinele iti dau tot ce se poate strange mai bun din zona unde sunt stupii.
In schimb sunt curios si inca acumulez experienta, de aceea poate uneori mai incerc unele chestii si mai fac si greseli.
Dupa o ora de la tratamentul cu AO, familiile erau la fel de linistite ca inainte. Sper sa nu le fi deranjat prea tare. Urmatoarea data va fi cand le pun turtele proteice atunci cand va veni momentul. Miere au suficienta.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Eugen B

Eu nu am foarte multa experienta, dar lucrand cu multi stupi te inveti mult mai repede si inveti foarte multe chestii.

dan sebastian

Citat din: Eugen B din Decembrie 13, 2015, 05:41:12 PM
Dar eu cred si asa se vede ca un tratament bun toamna va face ca albinele sa ierneze bine si anul urmator varroa este in proportii destul de mici.
Imediat ce albina incepe sa zboare afara conteaza si ce tratamente au facut vecinii tai. In 2 luni de zile poti sa ai o infestare majora indiferent ce tratamente ai facut toamna.
Morala> Da tratamente si in timpul anului, dupa culesul de rapita, salcam 3 si faneata sau tei.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ciucur

Citat din: dan sebastian din Decembrie 17, 2015, 06:50:26 PM

Imediat ce albina incepe sa zboare afara conteaza si ce tratamente au facut vecinii tai. In 2 luni de zile poti sa ai o infestare majora indiferent ce tratamente ai facut toamna.
Morala> Da tratamente si in timpul anului, dupa culesul de rapita, salcam 3 si faneata sau tei.
[/quote]

M-am gandit mult la chestia cu tratamentele vecinilor....
Zona in care am familiile devine din ce in ce mai aglomerata. In zona au aparut niste crestini (nu stiu exact ce confesiune) care sunt vegetarieni si au si familii de albine. Tot in raza de zbor a stupinei mele sunt inca doua stupine stationare de 50 si 20 stupi....
E prea mult, dar nu am ce sa fac. Probabil ca asa gandesc si ei despre numarul de stupi din zona.
Partea proasta e ca nu ii cunosc pe proprietarii stupinelor si deci nu am discutat despre tratamente.
Anul trecut am tratat serios ca am avut multi varroa, in primavara am reusit sa dau Varachet, apoi dupa recoltarea mierii am dat Taktic, apoi am pus Mavrirol inainte de formarea ghemului si acum am dat acid oxalic.
Daca in primavara gasesc varroa, voi avea discutii cu vecinii sa punem de un plan de tratament. De e necesar, le pun fogger-ul la dispozitie.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bismark

   Cel mai bine este sa te faci prieten cu vecinii si sa faceti toti tratamentele,altfel vei avea mereu probleme si tu si ei.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dan sebastian

Faci pastoral sau doar staționar ???
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ciucur

Citat din: dan sebastian din Decembrie 19, 2015, 09:29:30 AM
Faci pastoral sau doar staționar ???

Nu am facut pastoral pentru ca nu am fost pregatit (lazi, caturi, etc) si din lipsa de timp. In perioada in care se face pastoral, sunt 'legat' de locul de munca.
Acuma nu refuz ideea, ma gandeam sa ma lipesc de cineva pentru floarea soarelui. Eventual sa platesc pe cineva sa stea cu stupii si noi (eu si sotia care deja ma ajuta mult) sa mergem sambata/duminica. Zona mea e buna primavara, dar dupa salcam poate fi foarte slaba daca nu secreta faneata sau nu e mana. Floarea soarelui daca nu ar fi cu neonicotinoide poate m-ar face sa incep si eu. Daca ma decid, Banatul e mai convenabil.
Vad ce va fi in 2016 si ma decid. Cu ajutorul lui Dumnezeu, odata tot incerc si eu macar sa vad cum e.

Dumneavoastra cum alegeti locul in care mergeti? Pe baza experientelor anilor anteriori sau dupa recunoastere si discutii cu cei ce detin culturile?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

Mă urc în mașină și bag de 200 -300 lei benzină și incep sa vizitez câmpurile cultivate la max 200 km de casă. Degeaba ști fermierul sau ai cunoștințe, tot ce vede ochiul rămâne de bază.
Selectez 2 sau 3 zone care le consider bune, mă uit să găsesc și un lan mai mic să pot face o floarea soarelui 2 la minim 10 km distanță de lanul de f.s. 1.
Caut paznicul sau dacă reușesc să dau de ce vreun inginer e si mai bine și țin legatura pt un loc pe care i-l indic și în maxim 1 săptămână mă instalez cu albinele acolo.
Dau dreptul în țuică vin sau miere și asta e tot.
Cam 3 - 5 kg miere e suficient.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

@ ciucur:
Asta ce zice dan sebastian e bafta celor ce stau în Sud !  :D
Pentru cei din Centru şi Nord pastoralul e ceva mai complicat ...
Cel puţin la salcâm şi FS.

MOTANUL

Citat din: dan sebastian din Decembrie 19, 2015, 05:41:31 PM
Dau dreptul în țuică vin sau miere și asta e tot.

Ce buna ar fi viata fara hartii; Eu merg la asociatie - iau hartii; merg la primaria unde ma duc (alte stampile si timp pierdut); Cica esti obligat sa anunti si politia din localitatea unde te duci ca sa aiba "grija" de tine  :D + mai sunt si documentele de transport.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

De fapt nu ai treaba cu Politia ci cu primaria si acest lucru se datoreaza faptului ca in mod normal primaria ar trebui sa te anunte cand se vor face stropiri (daca ii anunta fermierul). Stiu la ce te referi: Ordin de deplasare (asta ca sa stie asociatia ta unde esti sa poata sa trimita si pe altii fara sa mai faca orientare); Vizita la Medicul Veterinar; Sa ai autorizatia de la DSV etc.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Stiu ce spun - au si citit un articol de lege politistii in favoarea lor ca daca stai mai mult de n zile trebuie sa anunti si politia ca stai pe teritoriul localitatii.
Pana la urma lucrurile se bat cap in cap ca tu la primarie anunti oricum - deci nu vad de ce sa mai mergi si la ei.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ciucur

Pai si daca nu stai cu stupii permanent trebuie sa anunti Politia?
Ce naiba, mai trebuie doar viza de flotant ...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

#343
Citat din: Eugen B din Decembrie 13, 2015, 11:58:07 AM
Si a picat ceva?

De abia azi am reusit sa ajung la albine. Le-am facut impachetarea finala in sensul ca am mai pus o bucata de material textil de 4-5 mm grosime peste cutie, apoi podisorul.
Mai jos va pun poza cu sibarul stupului de la care au picat cei mai multi varroa dupa tratamentul cu acid oxalic. Este un roi de carpatina, ce ierneaza pe 5 rame. Mentionez ca dupa tratament am curatat bine sibarele. La majoritatea am gasit sub 6 varroa. Poza e facuta cu un telefon slabut, asa ca se vede mai rau.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Aceasta este familia care mi-a dat cel mai mult propolis.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.