Stupul Ursu = cea mai mare inventie apicola a secolului XXI ??

Creat de dragos2006, August 10, 2011, 08:17:10 PM

« precedentul - următorul »

D006

   A trecut un an de cand stimabilul domn Ursu a lansat aceasta inventie bizara . Voua cum vi se pare ?

pharaonu75

Nu vad cum poti pleca in pastoral cu 200-300 astfel de stupi!
Nu vad cum poti avea timpul necesar pentru a lucra cu 200-300 astfel de stupi!
Nu vad cum ai putea intemeia o stupina stationara cu astfel de stupi, in afara faptului ca esti maicuta credula!
Nu vad cum te poti descurca in pastoral, pe langa stupi, cu 200-300 de nuclee de imperechere de la astfel de stupi! Iar daca nu lucrezi cu stupii la capacitatea lor maxima, asa cum ne arata si dl. profesor, ce rost mai are?


Si acum cu siguranta imi voi lua palme de la unii, insa trebuie sa dam cezarului ceea ce este al Cezarului:
puteti macar sa va imaginati o comparatie intre sistemul de stuparit al lui Pupemea si cel cu BioStupi al prof. Ursu?

Eu am incercat sa fac o comparatie si fara sa vreau mi-a zburat gandul la tancurile germane care erau intampinate de cavaleria poloneza!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

..in apicultura industriala trebuie lucrat cit mai simplu, trebuie lucrat cit mai aerisit..

..in asa-zisa inventie este ceva de genul a te  scarpina la urechea stinga cu mina dreapta..:))

.."inventia resectiva"  consider ca mai mult complica si ingreuneaza  lucrul in apicultura industriala.


Recomand examen psihic asa-zisului "Inventatore de la patria"..:))

orbanstefan64

eu totusi is tare curios daca matca trece de pe rama se urca pe gratie dupa care trece si pe rama oarba :uimit: :uimit:

D006

#4
Indirect,prof Ursu a facut bine apiculturii romanești.Daca anul trecut,Monica Tatoiu a crescut vanzarile produselor noastre,in acest an, d-nul profesor, prin inverșunarea de ași face publicitate, a mai reamintit romanilor de miere. Am avut clienți noi .... care au pomenit de interviurile profesorului.Chiar imi doresc sa mai apara vreo.....50 de profesori.Și la urma, urmei,de ce sa nu recunoaștem......toți  avem cate o idee revoluționara,dar murim cu ea. De frica.....celebritațiii .......ori a ariciului pogonici.

   P.S.
          Aș vrea, chiar imi doresc, dar nu sunt in forma.... ca un apicultor sa spuna...... datorita lui teinegru, am vandut un kg.de miere..........   

             

agalofteanu

Stupul Profesorului Ursu, chiar daca nu este "o mare inventie a sec XX", este un pas inainte si nici intr-un caz nu este loc de ridicol......... :nono:
Parerea mea este ca daca realizarea tehnica are plusuri si munusuri, minusurile sunt compensate de "voiosenia" d-lui profesor si in principal de calitatile dumnealui de dascal. 

Dar de ce "un pas inainte"? Pentru ca:
- se preteaza f. bine pentru cei care fac stuparit stationar si produc roi pentru vanzare,
- te obliga sa fii bine instruit in ale apiculturii pentru ca altfel nu faci fata(deci nu este un stup pentru incepatori!),
- exista elementul de noutate - rama claditaore asezata "in pat cald" la capatul ramelor, si cu acces imediat - este un avantaj!
- dimensionarea lazii permite iernarea a doua familii de albine, etc

Cineva spunea despre necesitatea instruirii apicultorilor..... - cred ca d-l profesor Ursu ar fi foarte nimerit in postura aceasta!  Numai de ar avea cine sa il provoace si........ulterior cine sa il asculte :nod:

cristian87

E genial
Eu l-am recomandat calduros tuturor "prietenilor " mei
Daca am reusi sa il exportam ar creste pretul mierii romanesti
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

  Domnul Ursu cred ca este in al treilea an de experiment cu astfel de cutie . Daca acest model dadea randament acum sigur stimabillul avea toate familiile in astfel de cutii ... dar... in realitate detine doar cateva pe care le vinde la fraieri - aici il felicit pentru modul cum stie sa-i prostesca pe pinguini.
   Intr-unul din ultimile filme proful recunoaste ca anul acesta s-a ales dupa urma acestui experiment doar cu ... scoala , macar este sincer.
   Cred ca era mai mai corect ca stimabilul sa detina 5 astfel de cutii si sa le lucreze exact cum a propus initial . dar eu am vazut astfel de cutii dar intretinute haotic.
  Domnul Ursu si restul de pinguini care bun botul la inventia lui trebuie sa inteleaga ca activitatea de crestere a matcilor este o operatiune speciala si nu poate fi cuplata cu productia de miere . Pe intelesul tuturor = cutiuta de sus este inutila . Rama oarba a fost valabila doar o luna de zile , in restul anului tot trebuie sa umbli in stup. va amintiti cand stimabilul zicea ca acea rama oarba este ca o joja si doar prin intermediul ei dialogam cu familia...

   Concluzie : cine are timp si bani de pierdut nu are decat sa incerce aceasta inventie epocala !

bucovineanu

Stupul e facut pe principiul: De ce sa facem un lucru simplu, daca il putem face complicat?

Toma Sergiu

Buna la toata lumea, pentru ca eu am urmarit toate filmarile apicole ale domnului Ursu cat si altor apicultori de pe you tube in special ale domnului Dragos Gavrila caruia ii multumesc pentru video, sincer am avut ce invata.  Parerea mea stupul profesorului este bun doar in vagon, pe vatra mi se pare ca e prea dificil a lucra cu ei mai ales daca faci pastoral, asta e parerea mea, mie mi se pare foarte ok in vagon, o zi buna  :hi:

stefan1

  Bun venit pe Forum, sibianule! Daca ai inceput de la 17 ani, ai sansa sa capeti de timpuriu o buna experienta, pe care apoi sa o aplici cu folos in activitatea apicola.
  Despre lada prof. Ursu, eu cred ca nu e buna nici pe pavilion. Acolo sunt indicate lazi cu faguri in pat cald, adica pe directia de mers. Atunci nu mai ai cum sa pui buzunarul in spate, iar daca il pui in lateral, reduci numarul de lazi care se pot instala.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Toma Sergiu

Multumesc domnule Stefan pentru incurajari si bine vam gasit pe acest forum, un mic secret apicultura e viata mea ma apucam si de la 10 ani daca aveam bani dar e bn si la 17 ani pentru ca sunt mai mare acum si gandesc mai bn ce fac, din primavara sper sa mearga totul ok lazile le am doar albina trebuie, a fost prea tarziu anul acesta sa ma mai apuc fara nici o rama cladita, si inca cv nu e prea usor sa lucrezi de dimineata pana seara in constructi pentru a cumpara tot ce imi trebuie, bine ma ajutat si tata dar el are treburile lui el nu este atras de apicultura deloc da asa singur sper ca o sa reusesc, asta e cv logic pentru ca nu ma voi lasa niciodata de ce imi este cel mai drag, numai bine la toata lumea.

stefan1

  Ma bucur ca sunt inca tineri care sunt atrasi de aceasta ocupatie si sper ca motivul nu este doar acele subventii europene.
  Sa stii ca de faptul cum incepi, poate sa depinda ramanerea sau abandonarea acestei ocupatii. Asa ca mai bine sa incepi primavara si de asemenea sa iei in calcul ca mai cu seama la inceput rezultatele pot fi mai modeste si pot sa fie si pierderi de efective. Din greselile tale poti invata mai bine decat din carti sau sfaturi, dar sigur ca trebuie sa citesti si carti si sa asculti si sfaturi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Vara aceasta am utilizat un stup de la Constanta si sunt multumit de rezultate, in sensul ca la primul tratament cu varachet am avut cativa paduchi iar la al doilea n-am mai avut deloc. Orice stupar nu poate
sa spuna ca nu se declara multumit la asa ceva. In comparatie cu alte persoane am preluat ideea, am studiat toata vara si am stabilit ce este sau nu oportun la cerintele mele. In toamna am proiectat si executat
un stup 2 in 1 la iernat pe modelul dlui profesor, dar am eliminat roinita, am marit catul, am micsorat buzunarul si-am introdus 2 roiuri. Domnilor oportunisti, orice puteti comenta negativ despre stupul dlui
profesor, dar nu puteti sa spuneti ca grila transversala nu este utila si ca-i o prostie. Se lucreaza usor cu acest model de stup chiar daca-i mare si-i greu la pastoral. Sunt persoane dispuse sa treaca cu multa
usurinta peste acest impediment. Tot ceea ce-a prezentat dl profesor video am realizat si eu, n-am avut nici cea mai mica problema si chiar mi-a fost usor, motiv pentru care-i multumesc public.
Stiu ca este greu pt multi stupari cu zeci de ani de practica sa vada ca-i posibil sa fie si stupi mai performanti decat ai lui, dar chiar daca-i democratie mi se pare corect ca mai intai sa practic modelul si apoi
sa formulez obiectiile sau sa precizez imbunatatirile.
Apreciez mult de tot nonconformismul dlui profesor fata de unele problematici din practica stuparitului.
Universul este in continua transformare, fie ca vrem sau nu!

D006