Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

Citat din: dragos2006 din Octombrie 15, 2013, 10:34:28 PM
Ioane ce rol au acele lanturi la stupi ?
Probabil sa previna...roirea... =)) =)) =)) Cine stie ce secrete mai ascunde .....biostupul :qp: :qp:

feerary

Citat din: Ioan Olaru din Octombrie 15, 2013, 08:51:37 PM
daca reusesc sa ajung in primavara , eu personal vad o stupina ca pe un total care va trebui sa fie organizata dupa nevoi , deci sa vedem ce o iesi , pana atumci am facut o izolatie exterioara a stupului as dori niste pareri sau daca mai procedeaza cineva asa o seara placuta .
Dl Olaru, daca iti aduci aminte, am vb si am spus ca albina de iarna nu trebuie sa fi fost intepata de varroa.
  Se pare ca nu te-a interesat.... is curios si eu ce va iesi acum din iarna!

MariusApicultura

Citat din: feerary din Octombrie 16, 2013, 12:22:15 AM
Citat din: Ioan Olaru din Octombrie 15, 2013, 08:51:37 PM
daca reusesc sa ajung in primavara , eu personal vad o stupina ca pe un total care va trebui sa fie organizata dupa nevoi , deci sa vedem ce o iesi , pana atumci am facut o izolatie exterioara a stupului as dori niste pareri sau daca mai procedeaza cineva asa o seara placuta .
Dl Olaru, daca iti aduci aminte, am vb si am spus ca albina de iarna nu trebuie sa fi fost intepata de varroa.
  Se pare ca nu te-a interesat.... is curios si eu ce va iesi acum din iarna!

Dl Olaru ar trebui sa va apucati de "olarit"  ))/.... :D... :cool:...degeaba il invatati pe dl Olaru  ca il dezvata dl "online" :D :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

RazvanTi

Citat din: dragos2006 din Octombrie 15, 2013, 10:34:28 PM
Ioane ce rol au acele lanturi la stupi ?
Citat din: bio din Octombrie 15, 2013, 10:53:45 PM
..Nu vad eu bine..??....sau polistirenul l-ai prins de stup cu scoci..?

..plus lanturile de care te-a intrebat Dragosh..

..esti cam ... "ciudat" .

ce-aveti mah cu omu'? ))/

hmmm.... lantzuri, scoci, lantzuri, scoci....o fi f'run soi de maso...  =)) =)) =)) =))
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

istodorescu vasile

stau si citesc postari legate de acest subiect si constat cu amaraciune ca si in apicultura ca si in politica intra tot felul de oameni, unii bine pregatiti, alti pur si simplu incompetenti. sint multi profesionisti care fie nu au acces la internet fie nu intra in asemenea discutii. ma uit aici cum d-nul olaru cu 3-4 stupi prezinta apicultura ,si tot felul de lucrari unele de-a dreptul hazlii .fiecare face cum crede dar  eu in locul dumnealui  as sta deoparte si as culege de la altii cu mai multa experienta  pina as stapinii mai bine aceasta indeletnicire. nu vreau sa se supere pe mine dar intr-un an nu poti sa pretinzi ca sti apicultura .

mape 48-petru manea

poate intr-o viata poti spune ca sti ceva-ceva apicultura

D006

  Acum online a devenit si filozof !!! :nebun: :nebun: :nebun:
  Cica de la albine recoltam 17 produse ,  e dus rau cu capul !

Dragilor, Proful Online e cu VOI si pentru VOI !

istodorescu vasile

uite ca datorita faptului ca stau la tara si trebaluiesc zilnic prin ograda am ramas in urma si descopar acum in filmuletul de mai sus ca apicultori din toate colturile lumii au ramas uimiti de ,,creatia d-lui ursu,, acel biostup minune si l-au achizitionat imediat, iar acum stau la coada sa si-l cumpere si  parca vad cum pleaca tirurile pline cu acesti stupi minune spre noua zeelanda  si in toate directiile.cred ca asa cum sint eu neinformat sint multi pe aici pe meleagurile mioritice si nu si-au achizitionat lada minune ce produce acum 17 produse si se vor inmulti probabil pe viitor . imi vine sa ma las de apicultura cind vad cit de incompetent sint si nu pot sa recoltez decit foarte putine produse din stupii ce ii am .cita lipsa de informare!

Kov iulian

Daca ii atacati asa mereu ii faceti sa se creada martiri, le dati motive sa creada ca poarta vreun razboi sfant si toti raii sunt impotriva lor si asta ii face sa fie si mai furibunzi.

Lasatii sa se convinga singuri pe cheltuiala lor.     :hi: :hi:   :stop_the_war:

gherga eugen

#2199
acest model de stup este folosit in serbia de foarte multi ani, nu-l acuz de plagiat pe dl online" ,dar fiecare face ce vrea :stop_the_war:

Ioan Olaru

Da am aces la internet , ingrijesc niste albine , imi place ce fac , si din aceasta placere arat lumi intregi , nu consider ca gresesc cu nimic , nu port nici un razboi , sunt un simplu om care face ce ai place si faceti si voi la fel ca sa puteti fi mai fericiti , lanturile la stup , polistiren prins cu scoch si poate veti vedea multe alte lucruri care nu vi se par normale dar poate nu vati gandit si la opusul a cea ce este normal , nu stupul e problema ci omul , stupul este doar o unealata a unui apicultor iar mie imi place acest stup , apropo de ce se face tratamentul antivaroua daca nu ai varoua , cica nu e bine albina sa fie intepata , asa cum nici noi nu ar trbui sa lucram ca doar cei asta e , pui in balanta riscul si beneficiul apoi iei decizia si traiesti cum iti place , eu zic ca e mai bine sa vada oameni ce inseamna sa o iei de la zero decat sa vada cum sa iei totul de gata , mie mi se pare mai frumos sa te zbati pana reusesti , ca in orice domeniu .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

MariusApicultura

Citat din: Ioan Olaru din Octombrie 17, 2013, 01:24:19 AM
Da am aces la internet , ingrijesc niste albine , imi place ce fac , si din aceasta placere arat lumi intregi , nu consider ca gresesc cu nimic , nu port nici un razboi , sunt un simplu om care face ce ai place si faceti si voi la fel ca sa puteti fi mai fericiti , lanturile la stup , polistiren prins cu scoch si poate veti vedea multe alte lucruri care nu vi se par normale dar poate nu vati gandit si la opusul a cea ce este normal , nu stupul e problema ci omul , stupul este doar o unealata a unui apicultor iar mie imi place acest stup , apropo de ce se face tratamentul antivaroua daca nu ai varoua , cica nu e bine albina sa fie intepata , asa cum nici noi nu ar trbui sa lucram ca doar cei asta e , pui in balanta riscul si beneficiul apoi iei decizia si traiesti cum iti place , eu zic ca e mai bine sa vada oameni ce inseamna sa o iei de la zero decat sa vada cum sa iei totul de gata , mie mi se pare mai frumos sa te zbati pana reusesti , ca in orice domeniu .

La ce aveti "aces"?  ..si nici partea asta nu am inteles-o .."asa cum nici noi nu ar trbui sa lucram ca doar cei asta e.." traducere in engleza va rog....e bine sa te zbati pana reusesti dar mai intai citesti, analizezi, cauti...iar citesti...nu pui tot felul de bazaconii pe internet...sa derutezi si alti oameni cu prostia. Oricum va urez multa bafta la "zbatut".... ))/ ))/
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Ioan Olaru

Prostia e cheia succesului , deruta e drumul .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

bucovineanu

Citat din: Ioan Olaru din Octombrie 17, 2013, 05:49:12 PM
Prostia e cheia succesului , deruta e drumul .
Aceasta "cugetare " e din gandirea proprie?

vranceanul

Pentru el e perfect valabil, va avea succes. :hippo:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!