Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

cu marele ajutor al patrupezilor care vor face tot ce le sta in putinta la derasajul marelui online  sa stii ca le va rezolva pe toate , sai tinem pumnii  :finger:

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

vranceanul

........mai ales in alungarea parazitilor varoua.......poate breveteaza noul sistem patruped    :dinti:   =)) =))
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Ioan Olaru

Iata am pus filmul cu rezultatul tratamentului cu varachet , si am sa spun si motivul pentru care am fost nevoit de acest lucru , chiar daca am folosit stupul Ursu nu am folosit nici o metoda de deparazitare mai ales impotriva varoua de acea a trebuit sa recurg la aceasta metoda , ce ce nu ati inteles de la domnul profesor e ca si el foloseste varachetul dar mai limitat adica foloseste doar la stupi unde considera ca a captat varoua , el considera ca la 10 famili faci tratament la una singura , iar cele 9 famili raman netratate , varoua find captata aproape in totalitate pe anumite rame cu puiet care vor fi mutate in acel stup .
Deci doar limiteaza tratare nu o exclude .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

istodorescu vasile

are domnul profesor cumva detector de varoa?tratind anumite familii si altele nu este un fel de frectie la picior de lemn.varoa cind este vizibil cu ochiul liber deja este infestare masiva. sint curios cum isi da seama profu care dintre familii sint neatinse de varoa.

D006

Citat din: Ioan Olaru din Octombrie 13, 2013, 10:16:59 AM
... ce ce nu ati inteles de la domnul profesor e ca si el foloseste varachetul dar mai limitat adica foloseste doar la stupi unde considera ca a captat varoua , el considera ca la 10 famili faci tratament la una singura , iar cele 9 famili raman netratate , varoua find captata aproape in totalitate pe anumite rame cu puiet care vor fi mutate in acel stup .
Deci doar limiteaza tratare nu o exclude .

mai omule tu nu intelegi ca in secunda in care ai folosit o picatura de varachet nu mai poti folosi termenul "bio" ?   A folosi termenul 'biostup" si a da chiar si o picaruta de varachet se numeste ESCROCHERIE sau HOTIE. Acum ai inteles cum sta treaba cu sarlatanul online ?

Ioan Olaru

Da cam asa este , dar altfel ai pierde albinele , si nu cred ca a primit dreptul de a vinde productia care a avut-o drept produs bio , el pune accent ca se poate obtine produs bio , dar de la a putea pana la a face este totusi o cale , eu dupa estimari poti ajunge la produs ecologic dar bio este mai dificil , ca sa obti bio trebuie totusi sa fi mai in salbaticie .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

D006

Citat din: Ioan Olaru din Octombrie 13, 2013, 12:35:24 PM
nu cred ca a primit dreptul de a vinde productia care a avut-o drept produs bio ,

Ioane azi esti pus pe bancuri ! care productie baiatule ?

Ioan Olaru

Atata timp cat vinde miere eu zic ca a facut ceva miere altfel nu ar vinde , in rest scuze .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

D006

Citat din: Ioan Olaru din Octombrie 13, 2013, 05:29:23 PM
Atata timp cat vinde miere eu zic ca a facut ceva miere altfel nu ar vinde , in rest scuze .

unde vinde miere ? ca vreau si eu un borcan cu miere online.

Kov iulian

Citat din: Ioan Olaru din Octombrie 13, 2013, 12:35:24 PM
Da cam asa este , dar altfel ai pierde albinele ,
Nu neaparat, este vorba despre selectie naturala, care au de murit mor, care au puterea naturala sa reziste traiesc.
Apoi le inmultesti doar pe acelea ce rezista in mod natural parazitului, depinde cat de hotarat esti si cate familii de albine vrei sa sacrifici pentru asta.
Citat din: Ioan Olaru din Octombrie 13, 2013, 12:35:24 PM
Si nu cred ca a primit dreptul de a vinde productia care a avut-o drept produs bio , el pune accent ca se poate obtine produs bio , dar de la a putea pana la a face este totusi o cale , eu dupa estimari poti ajunge la produs ecologic dar bio este mai dificil , ca sa obtii bio trebuie totusi sa fi mai in salbaticie .
Daca inca nu a primit dreptul de a vinde bio dar a inceput demersurile pentru a face asta se numeste ca se afla in conversie.
Aceasta conversie dureaza cativa ani, daca in ultimul an de conversie  apicultorul e "stropit" de un fermier fara  sa moara albine dar apar la analize  substante toxice o iei de a capat, si iar astepti cativa ani si tot asa pana ai norocul sa nu te mai stropeasca nimeni.

Eu nu m-am trecut la bio tocmai din cauza acestui lucru.

marius_vfp

iulian , problema stropirilor o poti rezolva foarte simplu , nu te duci la rapita sau floarea soarelui , acolo unde se stie ca se fac stropiri si gata .duci stupii in varf de munte cel mai bine , stii o treaba, productie slaba dar de calitate , insa la online lipsesc ambele , vorba lui dragos , care productie , hai domnilor sa fim seriosi ne furam caciula singuri ,

domnule olaru , online intr-unul din filmele lui chiar a tras tabla pe care se vedea clar ca a bagat la fitile de lea venit rau la albine , nu un fitil ci mai multe , iar stupii relativ noi , nu poti spune ca a facut cate o fumigatie pe an inainte de iernare , ca ,cutia lui nu era mai veche de 1 sezon.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pop alin daniel

ioane am vazut ultimul tau film, e jale mare ai lasat pana in ultimul moment unul dintre cele mai importante lucruri acela de a trata albinele uiti un lucru asta ii albina de iernare,care deja ii compromisa gandestete ca a fost parazitata de la stadiul de larva,pe langa faptul ca intri in iarna cu niste roiuri chinuite  :yahoo_cry: probabil si cu putina miere le-ai nenorocit rau de tot asteptand pana la data asta ca sa faci tratament,un sfat am sa-ti dau NU MAI FI ATAT DE INCAPATANAT SI MAI ASCULTA SI DE ALTII ca ai ce invata daca sti sa asculti nu te baza doar pe un singur apicultor care bate bine campii si urmareste doar sa-si vanda cufarul, uitate in jur si ai sa descoperi oameni cu experienta care fac si miere si la ora asta baga la iernat famiili pe 8 rame nu 3 necajite ca tine si ramele alea mai contin si miere nu vise ca ale tale  :qp: 

marius_vfp

lasa lasa , oricum roiurile se numara inainte de pomii fructiferi si nu acum.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

MariusApicultura

Citat din: Ioan Olaru din Octombrie 13, 2013, 12:35:24 PM
Da cam asa este , dar altfel ai pierde albinele , si nu cred ca a primit dreptul de a vinde productia care a avut-o drept produs bio , el pune accent ca se poate obtine produs bio , dar de la a putea pana la a face este totusi o cale , eu dupa estimari poti ajunge la produs ecologic dar bio este mai dificil , ca sa obti bio trebuie totusi sa fi mai in salbaticie .

Mai domnu John, vad ca va contraziceti singur, la inceputurile dvs spuneati altceva...acum...bateti in retragere. Nu va jucati cu "cuvintele" (cucufonie  =)) =)) ) , profu online zicea mereu de miere BIO nu Ecologica si nu am vazut ca face tratament cu varachet, se lauda ca elimina varoua pe cale naturala fara tratamente.  ))/ 
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

D006

  Ioane tata la tine un interval are 10000 de albine ????  :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: