Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: bucovineanu din Octombrie 17, 2013, 05:53:52 PM
Aceasta "cugetare " e din gandirea proprie?
Ar fi trist să fie din experiența proprie...  :sad:

SPYKAL

Niciodata nu iese fum fara.....foc! Stima si respect!!!

bucovineanu

Ioan a vazut ca mentorul sau a trecut la filozofie si nu vrea sa ramana mai prejos.   :razz:

SPYKAL

Citat din: bucovineanu din Octombrie 17, 2013, 07:23:09 PM
.......... mentorul sau a trecut la filozofie si nu vrea sa ramana mai prejos.   :razz:
Filozofie sau ABERAȚIE? Aceasta-i întrebarea! Chiar nu are limite stimabilul domn.  :qp:

MariusApicultura

Citat din: Ioan Olaru din Octombrie 17, 2013, 05:49:12 PM
Prostia e cheia succesului , deruta e drumul .

:uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit:

...daca taceati....muream prost... :sad:..asa  am fost luminat   ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ cu aceste vorbe sacre... :) .....

Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

bucovineanu

Citat din: SPYKAL din Octombrie 17, 2013, 07:32:52 PM
Citat din: bucovineanu din Octombrie 17, 2013, 07:23:09 PM
.......... mentorul sau a trecut la filozofie si nu vrea sa ramana mai prejos.   :razz:
Filozofie sau ABERAȚIE? Aceasta-i întrebarea! Chiar nu are limite stimabilul domn.  :qp:
Aberatii sunt maoritatea  spuselor lui Ursu. Eu m-am referit la primele fraze scrise pe tabla din ultimul film amintit pe forum la acest subiect.

NiKoN

Un calcul sumar al stupinei Olaru:
Lada Ursu 500 ronx4=2000
Apiluk - vara/toamna 200
Polistiren pe nord+ diafragme - 100
Lanturi anti-roire - 50
                                  2350 ron .

Banuiesc ca la anul trebuie sa mai cumperi inca vreo 5 lazi plus dotarea.
In cati ani scoti banii astia?

Daca ai fi mers pe un stup normal, cumparat in varianta kit,  luai 10 stupi si 10 roiuri, care ar fi iernat pe 5 -7 rame acum., cu sanse de cules la salcam si inmultire prin divizare in anul urmator. Dar tu nu si nu!!!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

dredd

Am vazut-o pe Draga Olteanu Matei recitand acum vreo doua zile, frumos tare:

"Dă sfaturi numai ce stiu sa le primească,
Nu-ți irosi cu proștii clipita pămantească,
Pe ințelept prieten ți-l faci printr-o povață,
Nărodul pentru`n zambet, te va urî o viața"

feerary

         In Biblie scrie :  "Sa nu dati cainilor lucrurile sfinte si sa nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in piceoare si sa se intoarca sa va sfasie" Matei 7:6 

Ioan Olaru

Profitul va veni in momentul in care hotarasc sa fac acest lucru dar deocamdat nu ma axez sa fac vreun profit , vreau doar sa trec cu bine de iarna iar daca lucrurile merg bine va veni si profitul , dar mai e pana acolo , daca ar veni profitul asa usor totata romania ar face apicultura si am deveni puterera economica a tari , deci trebuie munca si rabdare , eu nu vreau sa achizitionez roiuri eu vreau sa fac din proprile puteri , iar investitia va fi recuperat treptat , intradevar un stup valoreaza aproximativ 500 ron cu rame cu tot , dar tinand cont ca poate duce 3 roi , valoarea lui ar veni la 170 ron , consider ca e bine , deci voi parcurge acest drum greu inca pe parcursul a 2 ani , iar in caz de nevoie ma gandesc si la alte modele de stupi .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

MariusApicultura

Citat din: Ioan Olaru din Octombrie 18, 2013, 06:17:57 AM
Profitul va veni in momentul in care hotarasc sa fac acest lucru dar deocamdat nu ma axez sa fac vreun profit , vreau doar sa trec cu bine de iarna iar daca lucrurile merg bine va veni si profitul , dar mai e pana acolo , daca ar veni profitul asa usor totata romania ar face apicultura si am deveni puterera economica a tari , deci trebuie munca si rabdare , eu nu vreau sa achizitionez roiuri eu vreau sa fac din proprile puteri , iar investitia va fi recuperat treptat , intradevar un stup valoreaza aproximativ 500 ron cu rame cu tot , dar tinand cont ca poate duce 3 roi , valoarea lui ar veni la 170 ron , consider ca e bine , deci voi parcurge acest drum greu inca pe parcursul a 2 ani , iar in caz de nevoie ma gandesc si la alte modele de stupi .

Of, sunteti exasperant de ..... ))/ ))/ ))/.....adica 170 Ron o roinita  :uimit:  ))/ considerati ca e bine :nono: ... chiar puterea economica a lumii.. =)) =)) =)) =)) :nudie:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Kov iulian

Citat din: Ioan Olaru din Octombrie 18, 2013, 06:17:57 AM
Profitul va veni in momentul in care hotarasc sa fac acest lucru dar deocamdat nu ma axez sa fac vreun profit , vreau doar sa trec cu bine de iarna iar daca lucrurile merg bine va veni si profitul , dar mai e pana acolo , daca ar veni profitul asa usor totata romania ar face apicultura si am deveni puterera economica a tari , deci trebuie munca si rabdare ,

Va pun din nou filmuletul de la otv unde Domnul URSu ne prezinta profituri de mii de euro din primul an?
Diaconescu spunea ca se obtin venituri mai mari ca din afaceri cu droguri s-au arme.
Ma mir ca  traficanti de droguri sau arme nu s-au lasat de meserie si sa se apuce de apicultura.
Poate ca statul roman ar trebui sa se sesizeze si sa puna paza armata la fabrica de stupi a Domnului Ursu sa nu vina traficanti sa ii fure lazile.
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

marius_vfp

Citat din: MariusApicultura din Octombrie 18, 2013, 07:13:18 AM


Of, sunteti exasperant de ..... ))/ ))/ ))/.....adica 170 Ron o roinita  :uimit:  ))/ considerati ca e bine :nono: ... chiar puterea economica a lumii.. =)) =)) =)) =)) :nudie:

nu n-ai inteles ce a vrut omu sa zica , iar te-ai intrecut , dai cu contrele ,
daca stupul face 500 cu tot cu rame , dupa primul an de utilizare genereaza un aport de capital , din care cei 170 sunt restul , l-ai luat tare si te-ai pierdut.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

MariusApicultura

Citat din: marius_vfp din Octombrie 18, 2013, 01:04:23 PM
Citat din: MariusApicultura din Octombrie 18, 2013, 07:13:18 AM


Of, sunteti exasperant de ..... ))/ ))/ ))/.....adica 170 Ron o roinita  :uimit:  ))/ considerati ca e bine :nono: ... chiar puterea economica a lumii.. =)) =)) =)) =)) :nudie:

nu n-ai inteles ce a vrut omu sa zica , iar te-ai intrecut , dai cu contrele ,
daca stupul face 500 cu tot cu rame , dupa primul an de utilizare genereaza un aport de capital , din care cei 170 sunt restul , l-ai luat tare si te-ai pierdut.

Mia colpa... ^:)^ ^:)^.. :hi: :hi:...dar va rog sa nu mai vorbiti asa ca nu cred ca a inteles "albinuta ofline" ce ati vrut sa spuneti...nu vreau sa jignesc pe nimeni dar  cand vad ca dupa ce esti p... mai si semnalizezi ...cum sa nu contrez... :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Ioan Olaru

Nu de roinita era vorba ci de stupul in sine , care valoreaza cam 350 ron , eu zic ca e un pret bun , restul e pentru caturi roinita si restul. Trebuie sa fie contraziceri si pareri diferite de acea este un forum si va multumesc tuturor pentru orice comentariu referire la modul de prezentare sau modul de ingrijire al albinelor , nu uitati toti avem ceva in comun si nu foarte diferit adica ingrijim albine , va salut si astept in continuare sa discutati orice , chiar daca sunt opuneri sau nu , numai bine .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com