asa - sa nu faceti

Creat de blue66, Iulie 25, 2010, 08:39:32 PM

« precedentul - următorul »

blue66

 :nono: am inceput cu 4 familii de albine in aprilie si sa vedeti pataniile.
                      -pentru ca nu am luat masuri sa distrug botcile trase,am alergat prin salcami dupa roiuri si la 6 m altitudine.  cand m-am dat jos din salcam nu-mi credam ochilor cum la 100 kg m-am urcat prin crengi groase cat o coada de lopata.
                      -m-am lasat  convins de alt novice (el crede contrariul) sa merg in pastoral la floarea soarelui cu ....roiuri.ca sa-i intarim chipurile.in primele doua saptamani miere ioc ,nici macar la stupari cu armata de albine dar apoi la noi.si mai mult -trei familii au pierdut matca (din ce motiv nu stiu) ,si bineinteles s-au bezmeticit ca eu trimisesem izmenele pe calator si pana am ajuns eu la ele tocmai la rosiori de vede ,fetele si-au facut de cap.le-am scuturat precum am citit pe aici si acu e acu:-a ramas foarte multa albina de la niste valceni care plecasera probabil prea devreme si io ce am zis ...hai sa duc stupi scuturati acolo sa iau albina ,da sa vedeti cata albina ca se facusera negri de nu puteai sa pui mana sa-i ridici.m-am chinuit si i-am bagat in duba luata de la servici fara sa stie seful si i-am adus acasa cu usa deschisa ca poate asa scapam de albina excedentara fara spatiu locativ ,dar de unde, mai bine s-au ascuns in cotloanele dubei dar de iesit tot nu au vrut sa plece(cele din stup aveau urdinisul astupat).cand am ajuns pe vatra si le-am carat, au ramas in duba atatea  ca a trebuit sa dau cu matura si cu furtunul de apa ca sa scap de ele.da ce credeti am scapat :-nici gand si sa vezi dimineata cand trebuia sa duc muncitorii cu duba spre punctele de lucru, vaiete pe saracii oameni--si eu faceam pe ....prostul.partea dramatica a taraseniei este ca unul din stupi ,de atata musca ( desi fundul era cu plasa)s-a autosufocat si cand am scos ramele a ramas pe fundul stupului cca 20 cm de albina moarta.TRAGEDIE.cu ceilalti doi stupi am scoso la liman dar greu .
asa ca m-am confruntat in cateva luni de stuparit cu adevarate provocari la care nici nu ma gandeam.dar nu "m-au omorat ci m-au facut mai puternic " si o sa continui ca-mi place .
Salutari si sa auzim de bine.

soadi


D006

  Orice stupar cu vechime a trecut prin momente de cumpana , important este sa stii care este calea cea buna si ce vrei sa faci.

ioanardelean55


Rid de unul singur  :hi: :hi: :hi: :hi: cind ma gindesc cite vor mai urma !!!!! :hi: :hi: :hi: :hi:

PACO

multe probleme pentru incepatori apar la capitolul furtisag,transport, primirea matcilor, formarea cuiburilor si chiar la formarea roiurilor.dar prin practica se rezolva toate, personal am pierdut la matci si stupii facand experiente de nu le mai stiu numarul.

nicu68

am ras cu lacrimi de patania ta ,esti tare :rotfl: :rotfl: :rotfl: m-ia placut tare mult si te sfatuiesc sa nu renunti la albine :nono: :hi: :hi:

blue66

Salutare domnilor
  Inainte de toate as vrea sa multumesc unui om deosebit care m-a ajutat sa fac proiectul pentru masura 141 si pe care il cunosc doar de pe net.Se numeste ing Negrea Victor din bacau .Cuvintele nu pot exprima multumirea si admiratia pentru gestul facut.
  In alta ordine de idei:-am vazut filmuletul cu stuparul din Jibert , Lazar Strugaru . si nu-mi explic daca albina ierneaza intr-o camera cum isi face zborul de curatire (in camera sau in afara ei) si nu se rataceste.As vrea detalii.Cred ca dl Dragos ma poate lamuri.
  Intentionez sa-mi confectionez cateva cuti in iarna asta ,si ma intrebam daca este musai sa geluiesc scandura ,sau important (cred eu) este etanseitatea imbinarilor si robustetea cutiei.Sa nu ma judecati gresit dar m-au lasat hotii fara scule si sa achizitionez altele e cam greu .
  sanatate

flavius

nasoala faza cu sculele...sincer...

Eu le-am asigurat pe absolut toate, sa dorm linistit...si dorm...ne-ntors...

Ca si alternativa, nu gasesti un atelier de tamplarie in zona, sa tragi toata scandura in avans, si pe urma sa lucrezi tu singur mai departe? sunt destui pe aici pe la noi care asa fac...un abricht sau o grosiera e destul de scumpa, si daca o cumperi numai pentru stupi, nu prea merita...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Eu am facut magazi 3/4 din scandura de cedru ffff aspra la suprafata si au iesit superbe cand le-am scos de la parafina.
Nu cred ca e ff important sa fie scandura lustruita.  :hi:

pharaonu75

Citat din: blue66 din Iulie 25, 2010, 08:39:32 PM
........ si o sa continui ca-mi place .

:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Sper ca nu esti masochist ca sa iti placa prin ce ai trecut!
:rotfl: :rotfl: :rotfl:

Si acum sa vorbim serios!
Omul din greseli invata! Nu renunta la apicultura, cauta sa inveti de la apicultori cu experienta nu de la autointitulati "maestri" in apicultura!
Si mai incearca sa asculti si albina... de multe ori iti spune singura de ce are nevoie... tu doar sa fii receptiv la nevoile ei!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

hai sa nu ne mai atita pe noi .  multi au niste pretentii de finisare ca la mobila :nebun:  ce are daca scindura ii negeluita?  chiar nimic.daca are aceasi grosime si este taiata la dimensiuni corespunzatore restul nu conteaza ia uitativa la stupul trapezoidal postat de romikele :hi: :hi: :hi:

D006

In intr-o lada din rachita cu lut lipita poti avea o familie super buna.

flavius

pana la urma asa-i...ca-s mai frumoase lazile geluite, de acord, da' asta nu inseamna ca-ti face albinele mai sanatoase sau mai bune, si nici ca faci miere mai multa...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Eu chiar o sa adaug niste scoarta de pom si crengi taiate in doua peste lada frumoasa ca sa le fac rustice.

blue66

Salutare domnilor
Azi la primul control pe acest an, am constatat ca o familie ,dupa parerea mea f buna cu 7 intervale de albina si-a tras vre-o 6-7 botci,unele chiar capacite altele in curs de capacire.Este adevarat ca nu am vazut matca,dealtfel f greu cu atata albina,nu am vazut oua ci doar puiet cam la  4-5 zile si chiar capacit in curs de eclozare.Intrebarea este ce s-a intamplat si ce-ar fi de facut.Parerea mea ca pentru matci este prea repede si nu au cu cine sa se imperechieze.Sa unesc cu o familie slaba daca nu gasesc matca?Ce-i de facut?
Multumesc anticipat.