asa - sa nu faceti

Creat de blue66, Iulie 25, 2010, 08:39:32 PM

« precedentul - următorul »

blue66

salutare domnilor,
   
     Povesteam ca o sa incerc varianta unui stup bezmetic lasat fara rame cladite si fara mancare timp de o saptamana, poate se "reseteaza " instinctul de a oua al bezmeticelor. De ouat ,nu au avut unde ,dar dupa ce le-am bagat o matca disponibila si am lasat-o suficient ca sa se acomodeze ,(cam 2 zile ) si mi s-a parut ca o accepta . Surpriza in momentul cand i-am dat drumul -au sarit imediat pe ea sa o linseze.Inca odata mi s-a intarit convingerea ca trebuie procedat fara mila.

   Si acum alta poveste:-am un stup care eram convins ca este in regula ,fapt pt care nu prea il deranjam. Matca tanara de anul asta ,vizualizata dupa eclozare ,vizualizat si inceputul pontei, si surpriza doar celule de trantori si botci .Mi-a stricat frumusete de rama.Ma uit mai atent la coana mare si ce credeti -aripile de pe-o parte erau neuniform crescute. Parerea mea ca dumneaei ,din cauza unui handicap nu a putut sa se imperecheze .Le-am dat o rama sa-si traga botca si chiar si-au tras.Acu ramane problema imperecherii, dar nadajduiesc ca s-or gasi cativa trantori si mai tarziu.Daca nu voi unifica si iar e bine.
  Vorba unui amic " de bine de rau ...e bine.
  Sa auzim numai de bine.

mape 48-petru manea

dupa ce noua matca incepe sa depuna oua trebuie ajutata aceasta fam.cu rame cu puiet capacit in curs de eclozare de la alte fam.puternice .Albinele din fam.cu probleme sunt deja batrane.