impachetare pt iarna

Creat de ciprianpop, Octombrie 26, 2009, 03:12:47 PM

« precedentul - următorul »

ciprianpop

buna! as dori sa stiu incepator fiind cum faceti dv impachetarile pt iarna...concret daca se paote...am inteles ca unii dintre dv puneti doar un ziar pe podisor altii cu pernute umplute cu otava uscata...
    va multumesc!
:hi:
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

bucovineanu

S-a mai discutat despre acest lucru. Eu pregatesc astfel stupii pentru iarna; organizez cuibul pentru iernare langa peretele dinspre est daca stupul are urdinisul la sud. Daca urdinisul este orientat spre  est atunci organizez cuibul langa peretele dinspre sud. Langa ultima rama pun o diafragma formata dintr-un cadru din sipci care intra aproape etans in stup. Pe partea dinspre albine  aceasta diafragma are batute scandurele de 5-7 mm grosine iar in spatele acestora are o o placa din polistiren. Podisorul este din scanduri de 20 mm, iar peste podisor pun o salteluta cu otava. Sunt convins de faptul ca albinele pot sa treaca iarna si daca nu ar fi astfel impachetate, iar daca iarna este normala nu se simte diferenta fata de familiile neprotejate. Insa in cazul unor ierni grele, cu multe zile cu temperaturi scazute consumul familiilor protejate este mai mic cu 20-30%.

D006

Va rog dati-mi o explicatie. Am impachetat stupii pt. iarna si dupa cateva zile am verificat cateva familii. Am vazut ca ramele cu mierea capacita nu aveau culoarea maronie ci o culoare albicioasa, ca o ceata pe rame. E ceva normal ?

D006

Domnule Ciprian.Desi sunt si eu incepator, va descriu modul in care am facut eu impachetarea pt.iarna a stupilor, la sfatul si sub indrumarea unui apicultor mai in varsta si care are albine de vreo 20 de ani.
Prima data am restrans cuibul . Am organizat cuibul in dreptul urdinisului, cu 3-4 rame cu miere capacita complet. In lateral , de o parte si de alta , am pus restul de rame pe care am decis sa le las in stup.Apoi dupa ultima rama, la stanga si la dreapta am pus cate o diafragma.Dupa diafragme am pus o placa sau doua de polistiren, pe care il gasesti in comert, sau la magazinele mai mari, care il arunca dupa ce desfac produsele ambalate in el.La lazile orizontale in care am 2 familii,cuiburile le-am aranjat de o parte si de alta a diafragmei etanse care separa cele doua familii si am pus polistiren numai la capetele lazii, in stanga si in dreapta.Deasupra am pus podisoarele, la stupii orizontali.La cei verticali am pus o folie de plastic,deoarece eu am deasupra rama cu sita si am vrut sa evit propolizarea sitei.Folia este mai scurta decat ramele cu 2-3 cm, pt. ca albinele sa poata circula si sa circule si aerul cat de cat. Apoi si la stupii verticali si la cei orizontali am pus 2-3 straturi de ziare, care vor absorbi umiditatea din stupi.Peste ziare am pus un pled de material textil.La urdinisuri am fixat gratiile impotriva soarecilor.Orientarea urdinisurilor este spre est-sud-est,iar in sptele stupilor am amenajat un gard de protectie din scandura(poate fi si din coceni de porumb, jupi, cum zic ardelenii)Capacele lazilor le-am asigurat sa nu le deschida vantul. Apoi le faci un semnul crucii si le dai pace pana la primavara, dar nu uiti sa ii mai vizitezi din cand in cand si ii mai asculti ce fac, pt. a interveni daca e cazul.
  Iti doresc spor la treaba si bidoane pline cu miere !

andrei_salaj

din cauza frigului se face capaceala asa.

D006

Domnule Andrei, multumesc pt. lamuriri ! Sa aveti o iarna usoara !

sfantul spiridon

Citat din: bucovineanuS-a mai discutat despre acest lucru. Eu pregatesc astfel stupii pentru iarna; organizez cuibul pentru iernare langa peretele dinspre est daca stupul are urdinisul la sud. Daca urdinisul este orientat spre  est atunci organizez cuibul langa peretele dinspre sud. Langa ultima rama pun o diafragma formata dintr-un cadru din sipci care intra aproape etans in stup. Pe partea dinspre albine  aceasta diafragma are batute scandurele de 5-7 mm grosine iar in spatele acestora are o o placa din polistiren. Podisorul este din scanduri de 20 mm, iar peste podisor pun o salteluta cu otava. Sunt convins de faptul ca albinele pot sa treaca iarna si daca nu ar fi astfel impachetate, iar daca iarna este normala nu se simte diferenta fata de familiile neprotejate. Insa in cazul unor ierni grele, cu multe zile cu temperaturi scazute consumul familiilor protejate este mai mic cu 20-30%.
sa nu va fie cu suparare...da de unde ai scos dumneata asta cu 20-30 la suta daca stupul este infofolit...eu fac mentiunea ca niciodata , cu exceptia unui an din 9, nu i-am infofolit si nici capul nu m-a durut
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

bucovineanu

Am spus ca acest lucru este valabil in iernile foarte grele cu perioade geroase lungi. Asta o stiu din proprie experienta. In iernile normale nu e nici o diferenta..

un_escu

Prin impachetarea pt iernat trebui sa urmarim eliminarea curentilor de aer si a umezelii in rest mancare sa fie .Daca gresesc va rog sa-mi spuneti.

ciprianpop

va multzumesc tuturor pt sfaturi, ...si o iarna usoara tuturor....!
:hi:
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

ioanardelean55

va dau un sfat sa aiba mincare suficienta in rest cum aveti posibilitate lasati filosfiile merge oricum cind ai camra plina .

ApisAntim

-se organizeaza cuibul  incepand de la peretele cel mei expus la soare spe interiorul stupului  si indiferent cate toale punem,obligatoriu in partea opusa a urdinisului se lasa o aerisire  de cel putin 3 ori mai mare decit marimea urdinisului pentru a se elimina vapori de apa si bioxidul de carbon rezultat din respiratia albinelor.

ioanardelean55

revin la cele afirmate la impachetarea ptr, iarna nimic nu este obligatoriu decit .asigurarea hranei .in rest cite bordeie atitea obicee, :hi:  :hi:  :hi:  :hi:

D006

Eu las urdinisul la 15 -16cm cu gratie pt. soareci si in partea opusa unde sai las las aerisirea?

dedu

Eu am aerisire la capace,acolo las!!!!
Nu am gratie pt soareci dar las urdinisul de vreo 1 cm inaltime si 3 asa lungine :zzz:
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!