turta proteica

Creat de dragos2006, Februarie 06, 2008, 12:39:55 AM

« precedentul - următorul »

ApisAntim

lapte praf pentru vitei

cetin

Citat din: dragos2006In lighean putem pune si lapte praf de la farmacia veterinara . In amestec cu faina de soia si ceva malai e placere curata pentru albine.
am o cutie de lapte praf nan1 pt copii. o fi bun ?

Bătrânul

Inlocuitorii de polen pot fii puse in turta numai in proportie de 10% daca depasiti riscati ca albinele sa nu se atinga de ea . In schimb CARA CU MARE PLACERE DIN AFARA STUPULUI. Puneti turta de zahar praf inauntru iar AFARA faina de orice fel in urice cutie ,in faguri ,cu ciocalai in zile  insorite  si sa vedeti VESELIE....(sfat numai pentru incepatori)

D006

Sa va spun ultima mea reteta de turta proteica :
  Intai invertesc 5 kg. de zahar dupa metoda  Romanescu si adaug un litru de apa si astfel obtin sirop invertit in proportie zahar/apa 2/1. Am folosit zahar Margaritar si am obtinut pur si simplu apiinvert.
  La acest sirop am adaugat 250ml propofil productie proprie . Acest amestec l-am turnat intr-un lughian unde am adaugat 4 kg. de feed-bee . Am omogenizat amestecul si l-am reglat la consistenta cu zahar pudra . Am pus in pungi de joasa presiune cate 200gr. turta proteica si maine o voi da la albine.

Bătrânul

Cum este invertitul "metoda Romanescu"  ????

sorin_horezu

Dragos, sa ne tii la curent cu feed-bee asta, si in special cu rapiditatea cu care o sa fie carat de albine. AM luat si eu sa incerc anul asta. Eu am facut turta cu miere , feed-bee si protofil dar le-am dat de o saptamana si ieri nu pareai sa se si atins de ele. Oricum stiu ca am citit undeva ca de turtele cu feed-bee se ating mai greu, dar cand incep le trag repede. Eu mai am 4-5kg de miere la familii. Sa fie asta motivul pt care nu le-a luat???
Cu apicultura nu e asa usor cum crede lumea.

sorin_horezu

Dragos, se ating de turtele cu feedbee???
Cu apicultura nu e asa usor cum crede lumea.

cetin

Serbet cu zahar invertit (dupa E.muresan si C. mihailescu). La 25 kg zahar farin se adauga o solutie mama care se prepara din 5,460 kg zahar, 2,730 litri apa sau ceai si 11gr acid lactic alimentar. Zaharul se pune intr-un vas mai larg unde sa poata fi framantat mai usor. Cantitatile indicate pentru solutia mama se pun intr-o oala smaltuita si se fierbe totul la flacara mica timp de 30 min. Dupa terminarea fierberii, siropul respectiv se toarna peste zaharul pudra din vas si se framanta bine pana cand continutul capata aspectul unui aluat. Serbetul obtinut nu se intareste luni de zile si poate fi depozitat timp indelungat fara sa se deprecieze.Dupa preparare, serbetul se ambaleaza in hartie cerata, formand calupuri de diferite greutati(0,500-1kg) si se administreaza deasupra ramelor din cuibul familiilor de albine, dupa ce in prealabi s-au facut cateva gauri in hartie pentru a usura accesul albinelor.

D006

Ieri am verificat daca familiile au mancat turtele de feed-bee si pot trage primele concluzii :
- cand preparati turte de feed-bee faceti-le foarte tari deoarece exista riscul sa se scurga printre rame , devin mult mai usor moi decat serbetul normal
- nu recomand administrarea inainte de 15 martie deoarece prezinta un compus care fermenteaza usor si daca albinele nu ies la zbor exista riscul diareei
- daca in stup exista si turta de zahar si miere vor consuma foarte greu turta de feed-bee , albinele o consuma numai atunci cand sunt nevoite,
  - feed -bee este facut pentru a fi administrat in sezonul cald in perioadele cu lipsa de cules de polen din natura.
  - mult mai usor este sa fie administrat in sirop.

valter

In concluzie...
Sa intelegem ca a fost un esec pe bani multi?
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bucovineanu

Vorba romanului: "dai un ban... si nu-l mai ai"

D006

Citat din: valterIn concluzie...
Sa intelegem ca a fost un esec pe bani multi?
Nu as zice esec ci experiment , singura mea indoiala o reprezinta drojdia de bere folosita , cred ca nu este suficient inactivata ( am vazut cateva pungi care fermentau in stup).
  Cred ca acest produs trebuie folosit vara si toamna si nu primavara.
  Partea haslie a experimentului este faptul ca puteam omora involuntar matca Valter pt. ca din acel roi a curs turta... :zzz:   Dar cum eu sunt norocos si Valter om cu inima curata ieri am  verificat roiul si am gasit matca intreaga si nevatamata.

puiu

Este mai greu sa folosim acest produs datorita pretului.
Daca este folosit in paste este obligatoriu ca in aceasta compazitie sa nu lipseasca  esentialul,"PROTOFIL". Respect! :hi:

valter

Eu ti-am spus''fii cu ochi in patru si cu bagare de seama'' sa nu cumva s-o pierzi.
Tu faci experimente pe munca mea... cadou oferit din toata inima.
N-o mai poza, n-o mai suplimenta si vezi ce iese.Altfel o sa a-ti dea eroare la cantar.
'' Dar cum eu sunt norocos si Valter om cu inima curata ieri am  verificat roiul si am gasit matca intreaga si nevatamata.''
:hi:
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

puiu

Intrebarea e pusa,mie?
Ptr. valter. :smile: