Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  E jale in tara , sunt foarte multi stupari care nu au facut nici o lingura de miere iar acum familiile nu au nimic in rame , polen spre zero.  Ce se pote face pana nu este prea tarziu ?

orbanstefan64

hranirile sint singura solutie :nod: :nod: :nod:

Adrian Roman

Asa e, jale mare, mare de tot ! Ziceam despre anul trecut ca a fost " doar " bine, dar dupa sezonul asta, zic ca a fost " foarte " bine . Salcam pe sirop, dupa-sirop, si acuma dupa o luna de faneata, iar ploua de 4 zile. E catastrofa anul asta !

Bătrânul

Citat din: dragos2006 din Iulie 27, 2010, 11:11:38 PM
  E jale in tara , sunt foarte multi stupari care nu au facut nici o lingura de miere iar acum familiile nu au nimic in rame , polen spre zero.  Ce se pote face pana nu este prea tarziu ?
Hranire cu sirop
« : Februarie 28, 2010, 08:11:20 »Cu metoda folosita de mine albinele ia siropul si in zile reci. Se aplica exact deasupra ghemului oricind (si ziua) fara furtisag . Cu aceata metoda am salvat odata albinele de moarte . http://batrinul.sunphoto.ro/Stupina_-Mehes Asta ca sa va amintiti de un sfat batrinesc  :hi: Nu se aplica la cei care au cules deosebit de grozav de blocare a cuiburilori  :rotfl: :rotfl: :rotfl: :wink:

cristian87

#3694
Nu as dori ca cele spuse de mine mai sus să fie interpretat ca o aroganţă la adresa axiomei dvs. C voiam să subliniez eu e faptul că la albine nu există sabloane ce să se aplice in toate stupinile toti anii.
Am un vecin le 5 km de mine care are cules cand la mine  nu e nimic, mierea lui nu are acelasi gust cu a mea, dezvoltarea familiilor diferă putin in cele doua stupini desi suntem asa aproape.
  Anul trecut pe 1 august extrageam la greu polifloră, acum sunt seci, decă nu înfloreste mai repede sulfina mare sau năvalnicul  cum i se mai zice sau dacă mai plouă ca până acum şi eu va trebui să fac hrăniri.
Ca fapt divers astazi am făcut un control şi toate caturile erau goale cu exceptia celui de la singura ladă cu antivaroa, care avea 7+8 rame pe jumătate  cu miere capăcită 
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

  Inca mai muncim la extras :

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/watch?v=hSNZXFz481s[/youtube]


[youtube=600,480]http://www.youtube.com/watch?v=PXReAhv10cY[/youtube]

crisbee

foarte frumos. sanatate si putere de munca :hi:

Bătrânul

Felicitari Dragos ! No Baieti cam asta se face pina la 1 august. Propun sa puneti de acum folie intre cat si cuib lasind o trecere de 2cm in partea din fata pentru a duce in cuib mierea din cat dar a pastra caldura pt. puiet. ( daca ati observat albinele sa retras deja in cuib!)  PUNETI-le borcanele in cap ! Imediat dupa extragere faceti TRATAMENTELE !!!!!!!!!!!!!!!!!

janese

batraneee...poate la tine ca-i mai frig...in vale...caturile sunt negre de albina!!

Bătrânul

Citat din: janese din Iulie 30, 2010, 08:15:55 AM
batraneee...poate la tine ca-i mai frig...in vale...caturile sunt negre de albina!!
Experienta mea e valabila peste 500 m altitudine. :hi: :hi: :hi:

D006

 Sa vedem si un roi facut in iunie :

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/watch?v=HQq4qNjDFM4[/youtube]

nicu68

bun roi ,ai mei nu sau dezvoltat asa de bine dar totusi sunt multumit :nod:te mai astept si cu alte filmari :nod: :hi:

Bătrânul

Citat din: janese din Iulie 30, 2010, 08:15:55 AM
batraneee...poate la tine ca-i mai frig...in vale...caturile sunt negre de albina!!
Voi acolo CIND DATI JOS CATURILE ???

janese

le dai jos...
1.cand nu mai ai albiana in acturi
2.cand vremea a inceput sa se raceasca
3.depinde ce vrei sa faci in familii si te incurca caturile
acum reduc urdinisul si las caturile...nu stiu pana cand...stiu doar ca functie de populatie la unii pun folie intre cat si cuib...putin data intr-o parte ..mai spre sfarsitul lui august-1 sept...daca situatia este cea de acum
yte pup...tanarule!!! :hi: :rotfl: :rotfl:

stefanescu

Ce rol are folia pusa intre cat si cuib? Sa inteleg ca tine cald in cuib si are si un rol de diafragma (albinele cara mierea din cat in cuib)? Am mai vazut in unele postari video ca iernati cu folie in loc de podisor. Cum procedati?
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)