Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

gheco

Citat din: stefanescu din August 04, 2010, 02:28:26 PM
Ce rol are folia pusa intre cat si cuib? Sa inteleg ca tine cald in cuib si are si un rol de diafragma (albinele cara mierea din cat in cuib)? Am mai vazut in unele postari video ca iernati cu folie in loc de podisor. Cum procedati?

Am stupii cu fund anti varroa si procedez astfel:
- dupa ultima extractie pun folia intre cuib si cat lasind un spatiu de 2 cm neacoperit (02.08);
- peste 2 saptamani ridic caturile si le depozitez;
- asez folia pe intreaga suprafata a cuibului peste care pun podisorul si capacul;
- fixez grilele antisoareci;
- fac tratamentele impotriva varroa;
- la sfarsitul lui noiembrie aplic un sac menajer peste stup si-l fixez bine cu banda adeziva;
- urez albinelor iernare usoara pana la 1 martie.
Probabil vor fi intrebari. Voi raspunde cu mare placere.
Numai bine
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

  Asta a ramas dintr-o  familie bezmetica :

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/watch?v=UoSMWriJhIs[/youtube]

stefanescu

Multumesc mult pentru ca abia acum am aflat cum dau jos corect caturile de pe cuib.
Din pacate stupii mei nu sunt prevazuti cu funduri ani varroa si nu pot sa procedez ca si dumneavoastra. Mi-am propus ca din primavara cind fac igenizarea sa am deja  funduri pentru stupi dotati cu fund anti varroa.
As mai avea o intrebare. Cum si cind stabiliti pe cite rame ierneaza o famile de albine. Concret cum faceti dumneavoastra
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

alvo

Domnule Gheco,e interesanta metoda cu sacul menajer,si de aceea as dori urmatoarele lamuriri:
-sacul de plastic il trageti peste intregul stup:capac+corp?
-aceasta etanseizare aproape totala nu blocheaza eliminarea vaporilor de apa din stup"?
Va multumesc!

gheco

Citat din: stefanescu din August 05, 2010, 08:18:27 AM
Multumesc mult pentru ca abia acum am aflat cum dau jos corect caturile de pe cuib.
Din pacate stupii mei nu sunt prevazuti cu funduri ani varroa si nu pot sa procedez ca si dumneavoastra. Mi-am propus ca din primavara cind fac igenizarea sa am deja  funduri pentru stupi dotati cu fund anti varroa.
As mai avea o intrebare. Cum si cind stabiliti pe cite rame ierneaza o famile de albine. Concret cum faceti dumneavoastra

La targul din 3-5 septembrie poti gasi plasa pentru fund antivarroa. Se decupeaza fundul si se aplica plasa.
In principiu dupa 15 septembrie ponta matcii devine nesemnificativa. Atunci poti vedea cata albina ai pentru iarna. Se lasa in cuib doar ramele acoperite bine cu albina.
Eu nu las pentru iarna familii sub 5 rame cu albina. Cele cu putina albina le unific, renuntand la matca mai slaba sau daca sunt la fel de bune plasez doua familii in stup separate cu o diafragma care sa nu permita trecerea matcilor dintr-o parte in alta.

Pentru cei mai comozi sau fara prea mult timp pentru lucru in stupina se poate face revizia finala in august si se lasa familia sa-si organizeze singura cuibul. Parerea mea este ca il organizeaza mai bine decat noi.
Oricum recomand, dupa 15 august, cat mai putine interventii in cuib.
Toate bune.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Citat din: alvo din August 05, 2010, 10:05:39 AM
Domnule Gheco,e interesanta metoda cu sacul menajer,si de aceea as dori urmatoarele lamuriri:
-sacul de plastic il trageti peste intregul stup:capac+corp?
-aceasta etanseizare aproape totala nu blocheaza eliminarea vaporilor de apa din stup"?
Va multumesc!

Sacul menajer se aseza astfel incat urdinisul si fundul sa ramana liber.
Vaporii de apa sunt mai grei decat aerul si se elimina prin fundul cu plasa. Acelasi lucru se intampla si cu bioxidul de carbon. Aerul cald se ridica si astfel ghemul se afla in mediu uscat, neviciat si cald.
Eu am obtinut rezultate foarte bune.
Stiu ca sunt pareri contra, dar recomand sa studiati stupii din poliuretan si sa vedeti ca au acelasi principiu de utilizare pe timpul iernii. Sau priviti la filmele din Germania si vedeti ce stupi folosesc.
In alta ordine de ideii vreau sa precizez ca nu vreau sa impun nimanui ceea ce fac eu. Eu doar prezint cu mare acuratete cum procedez.
De retinut ca familiile de albine nu mor de frig, dar sigur mor daca nu au mancare, sunt in toamna sub 2kg albina sau au mucegai pe faguri.
Numai bine.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

stefanescu

Domnule Gheorghita va itreb pe dumneavoastra pentru ca ati fost singurul care mi-a raspuns la intrebari (bag de sama ca moldovenii se ajuta intre ei).Eu ca incepator va itreb concret cum faceti. Imi spuneti ca nu iernati pe mai putin de 5 rame. Dar daca iernati pe 6, 7 rame cum stabiliti acest lucru. Ce insemna ,, se lasa in cuib doar ramele acoperite bine cu albina". Eu nu am alta sursa de informatie decit calculatorul si cartile. Stiti cum e cu teoria fara practica...... , nu am facut nici un curs de apicultura am citit diferite carti de apicultura. Eu de aceia am intrebat ca sa pot aprecia corect pe cite rame sa iernez o familie de albine.
Cu stima
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

filip

Domnule stefanescu,
Iernarea se face pe o anumita cantitate de miere si pastura.Astea sunt esentiale.
Punem un ram DADANT plin la 3,5 kg desi poate avea si mai mult
O fam are nevoie de cel putin 15 kg
Dintrun calcul simplu iese cel putin 5 rame,acum sunt mai multe metode de impachetare.
Eu personal impachetez avand rezerve de miere la stanga si dreapta ghemului de iernare.
O schema de iernare:
Ram care are miere pe circa jumatate de ram{miere capacita}
Ram complect capacit poate fi si pastura pe el
Ram cu miere pe circa jumatate {coronita de miere capacita}
La fel si urmatorul
Ram complect,etc in functie de puterea stupului.
In atentia incepatorilor,pastura trebuie sa fie in cuib nu la marginea cuibului aaltfel se mucegaieste.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

gheco

Despre cantitatile de hrana a facut precizarile domnul Filip. Cand vorbeam de 5 rame cu albina ma refeream la cantitatea de albina cu care familia intra in iarna. O rama cu albina inseamna o rama pe care albinele sunt una langa alta pe ambele parti ale fagurelui.
De retinut pentru incepatori: cu cat o familie este mai puternica, cu atat cantitatea de miere consumata in timpul iernii este mai mica.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

stefanescu

Domnilor ati inceput sa imi aprindeti becurile. Dar mai am o intrebare.
Un domn care vinde sporadic miere in piata in Iasi (stiu ca are si stupi) la intrebarea ,,pe cite rame ierneaza familia" a raspuns: toamna te uiti deasupra si numeri cite rame ocupa albina si pe atitea rame iernezi + cite una pe margini. Este corect?
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

filip

Citat din: stefanescu din August 05, 2010, 02:25:57 PM
Domnilor ati inceput sa imi aprindeti becurile. Dar mai am o intrebare.
Un domn care vinde sporadic miere in piata in Iasi (stiu ca are si stupi) la intrebarea ,,pe cite rame ierneaza familia" a raspuns: toamna te uiti deasupra si numeri cite rame ocupa albina si pe atitea rame iernezi + cite una pe margini. Este corect?
Asta e valabil la momentul impachetarii in oct,noe
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Pt o iernare cat mai naturala aici, la nord de fapt sa trecut la lazi cu 8 rame.
Diafragma nu exista.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Iulie 26, 2010, 08:38:18 PM
  Laura s-a profilat pe produse apicole la moda si foarte scumpe : miere in sectiune  si tinctura de propolis :

saltare vecine
imi poti spune si mie reteta de facut tinctura de propolis?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Eu am folosit alcool de 96 de grade care m-a costat 60 de lei  :mad: . La un litru am adaugat 400 gr de propolis , dupa trei zile am adus concentratia de alcool undeva la 80 de grade si a rezultat o tinctura super OK.

janese

Citat din: stefanescu din August 05, 2010, 02:25:57 PM
Domnilor ati inceput sa imi aprindeti becurile. Dar mai am o intrebare.
Un domn care vinde sporadic miere in piata in Iasi (stiu ca are si stupi) la intrebarea ,,pe cite rame ierneaza familia" a raspuns: toamna te uiti deasupra si numeri cite rame ocupa albina si pe atitea rame iernezi + cite una pe margini. Este corect?
da este corect...numai ca nu tzi-a zis si ce inseamna o rama ocupata de albina...pe intzelesul tau...inseamna o rama care daca o ridici din cuib sa aiba fetzele cu albina pe toata suprafatza,cand afara ai 15 grade