Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

milu56

In Romania in fiecare an se poate face miere chiar si anul acesta....depinde de apicultor...

rarescyp

Citat din: milu56 din Iulie 12, 2014, 04:08:49 PM
In Romania in fiecare an se poate face miere chiar si anul acesta....depinde de apicultor...
si in Spania de ce nu se poate....?
interesant....daca nu ai cules, ce miere sa faci; bagi sirop de zahar si scoti miere; sau cum???
poate sunt unele zone in Romania, unde a fost cules, dar multi apicultori spun, ca acest an e un an foarte prost din punct de vedere apicol....
dupa cum spuneti dv.; anul e bun, apicultorii sunt slabi in Romania...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

milu56

Citat din: rarescyp din Iulie 12, 2014, 05:07:09 PM
Citat din: milu56 din Iulie 12, 2014, 04:08:49 PM
In Romania in fiecare an se poate face miere chiar si anul acesta....depinde de apicultor...
si in Spania de ce nu se poate....?
interesant....daca nu ai cules, ce miere sa faci; bagi sirop de zahar si scoti miere; sau cum???
poate sunt unele zone in Romania, unde a fost cules, dar multi apicultori spun, ca acest an e un an foarte prost din punct de vedere apicol....
dupa cum spuneti dv.; anul e bun, apicultorii sunt slabi in Romania...
Ei nu toti apicultorii sant slabi doar care nu stiu sa exploateze albina...anul acesta sa facut mult polen dar si miere in unele zone si roiuri....

D006

Milu se refera la diversificarea productiei apicole , astfel incat un apicultor isteț a putut compensa culesul slab de la salcam cu o productie buna de polen si roi . Dar in Romania sunt f.f. multi apicultori care merg doar pe miere , anul acesta unii au mai cumparat si familii de albine in primavara astfel incat acum sper doar sa nu iasa pe pierdere , de profit nici nu se mai pune problema.

D006

#7909

Bătrânul

Salut "Suflet Pereche " ! M-am bucurat ca te am vazut ! Dar pe mine cind ma inviti cu cortul la balta ???  :hi: :i_love_you: :beer:

valter

Citat din: Bătrânul din Iulie 24, 2014, 11:35:25 AM
Salut "Suflet Pereche " ! M-am bucurat ca te am vazut ! Dar pe mine cind ma inviti cu cortul la balta ???  :hi: :i_love_you: :beer:

Dupa 15 august incepe sa manance crapul.Esti invitatul meu , alaturi de doamna Ianos , la bojdeuca din Tichilesti la ciorba si saramura de peste .
Te salut .
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

#7912
  La sfarsit de sezon am recuperat mult din ce am pierdut in primavara.

http://www.youtube.com/watch?v=HO8p-M0Ir-0#

bio

Dragosh..??..unde ai facut floarea..??in ce zona esti cu stupii? .... vad ca si la tine este seceta destul de severa.

...nu s-a vazut din film prea bine ce ti-ar oferii zona in care esti cu stupii, dar cred ca sunt mult prea multe familii la un loc, fata de ce cules ai avea acolo.
Pune si imprastie stupii pe mai multe locatii .

mape 48-petru manea

Citat din: dragos2006 din August 09, 2014, 10:08:52 PM
  La sfarsit de sezon am recuperat mult din ce am pierdut in primavara.

http://www.youtube.com/watch?v=HO8p-M0Ir-0#

Sa inteleg ca scoaterea ramelor descapacite in natura nu a fost prea buna ?

catel

Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Citat din: mape 48-petru manea din August 10, 2014, 12:36:07 PM
Sa inteleg ca scoaterea ramelor descapacite in natura nu a fost prea buna ?
De ce ?

mape 48-petru manea

pai am inteles ca ai avut un start nu prea bun in primavara ---sau te-ai referit la culesurile timpurii ?

D006

Primavara a plouat si a fost frig exact cum nu place la albina . Apoi la tei si FS. a bubuit treaba si am recuperat bine de tot.

Eugen B

Anu asta am observat ca nu a fost varroa asa mult, cel putin la stupi mei. Voi ce ziceti?