Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: mape 48-petru manea din Mai 04, 2014, 12:39:55 PM
Dragos, am de gand sa-mim deschid un cont si pe calculatorul nepotului unde sa pot  te contrazice sub protectia anonimatului in anumite privinte in ceeace priveste tehnologia apicola ---contul pe care sunt acum vreau sa ramana cat mai curat posibil  :) :hi:
se pare ca nu sunt singurul care vede unele lucruri necurate pe acest topic.
sanatate nea Petre :hi:

Din lanul de fasole

Citat din: dragos2006 din Mai 03, 2014, 01:40:04 PM
cam la distanta asta :  https://www.youtube.com/watch?v=Lq5ONf-5bOY

După vizionare, spun că meritaţi cele două sticle, zău! De remarcat:
1.   După comportamentul prietenos al albinelor se vede că au fost bine tratate, au ce le trebuie, în plus lanul de rapiţă e la mai mult de cei 300 de metri declaraţi;
2.   E bine că aţi ales să verificaţi unul dintre stupii la care aţi pus catul deja, începătorii au avut mai multe de învăţat;
3.   Nicio stimulare pentru dezvoltare nu se compară cu un cules la rapiţă;
Concluzie: Totul ca la carte, treabă de profesionist. Jos pălăria!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

dodo79

Citat din: bogdan moldovean din Mai 03, 2014, 09:40:29 PM
Domnilor va rog sa n e spuneti si noua incepatorilor CUM SE PREGATESC FAMILIILE PT CULESUL DE SALCAM?exista o operatie ce trebuie facuta sau o metoda de a largi cuiburile Va rog sa fiti expliciti Numai bine
urmareste filmuletele lui Dragos2006.asculta ce se face si de ce se face.

ionel07196555

Citat din: dragos2006 din Mai 03, 2014, 01:40:04 PM
cam la distanta asta :  https://www.youtube.com/watch?v=Lq5ONf-5bOY
Daca vedeam filmuletu sau era postat cu o saptamina mai devreme nu intram cu toata stupina [ 40 din 56 ramasi dupa stropiri la rapita ] in friguri roit , noroc ca a inceput un cules puternic si au ros si ce am scapat eu sau ca au fost usurati bine de rame cu puet nu stiu, sau indreptat .

Stefan Madalin

ionele draga , ce fel de stupi ai tu de au intrat in friguri asa repede ? Ce cules a inceput cu rapita odata , defapt peste rapita, de a stagnat roitul ?

D006

Citat din: dodo79 din Mai 04, 2014, 11:23:20 AM
3 imi place ca recunoasteti ca nu d-voastra va ocupati de stupina,ci angajatii dumneavoastra.
Ce vis frumos ! eu sa stau ca baietii prin cluburi si angajatii sa vina butoaiele pline cu miere la mine , aș fi un Tiriac al apiculturii !  :)  Numai ca realitatea nu este chiar asa , mai dodo79 in zadar te uiti la filmele mele daca nu intelegi nimic.
  Dă-mi datele de contact si trimit prietenii din Mures sa faca un film la tine in stupina,.

PS. mai pe intelesul tau ! Prigoana are o mare firma de salubritate , dupa mintea ta tu vrei ca el sa ridice gunoiul din fata casei tale..

Din lanul de fasole

Citat din: ionel07196555 din Mai 04, 2014, 04:56:40 PM
Citat din: dragos2006 din Mai 03, 2014, 01:40:04 PM
cam la distanta asta :  https://www.youtube.com/watch?v=Lq5ONf-5bOY
Daca vedeam filmuletu sau era postat cu o saptamina mai devreme nu intram cu toata stupina [ 40 din 56 ramasi dupa stropiri la rapita ] in friguri roit , noroc ca a inceput un cules puternic si au ros si ce am scapat eu sau ca au fost usurati bine de rame cu puet nu stiu, sau indreptat .

Revin, vreau să scot în evidenţă un amănunt din filmuleţ, pentru novici ca mine, nu pentru cei care merg în pastoral.
Stupul deschis de domnul Gavrilă nu avea de ce să roiască, familia se apuca să crească puiet în magazin, domnul Gavrilă ne-a demonstrat-o. Familia e de calitate, şi-a băgat pe fiecare ramă cu puiet rezerve de miere şi polen în spate şi o coroniţă deasupra, în corpul de bază, toate bune, chiar dacă era blocat cuibul, jos.
Ceea ce cred eu că au în plus albinele domnului Gavrilă, e că au o bună ventilaţie, aţi observat rama de ventilaţie aşezată deasupra catului?
Domnul Gavrilă, domnul ,,Romikele" – domnule Bucovineanu, am dreptate? – confirmaţi-mi sau infirmaţi-mi părerea. Domnule ,,stefan1", cu tot respectul, valabil pentru toţi.
Toate cele bune!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

D006

#7732
In fiecare an invat cate ceva de la albine astfel incat sa reusesc sa-mi gasesc prioritatile pentru a maximiza profitul.  Am targhet la mierea de salcam , mierea de fs si la roi si ceva polen, daca depasesc planul e si mai bine . Acum nu ma intereseaza roii doar mierea de salcam . Daca mai storc si ceva la rapita inseamna ceva peste targhet.

dodo79

Citat din: dragos2006 din Mai 04, 2014, 08:11:01 PM
In fiecare an invat cate ceva de la albine astfel incat sa reusesc sa-mi gasesc prioritatile pentru a maximiza profitul.  Am targhet la mierea de salcam , mierea de fs si la roi si ceva polen, daca depasesc planul e si mai bine . Acum nu ma intereseaza roii doar mierea de salcam . Daca mai storc si ceva la rapita inseamna ceva peste targhet.
este al 2-lea film dupa cel cu stupina scoasa din nameti.
din pacate esti un Prigoana al apiculturii,nu un Tiriac.
daca ai fi fost un Tiriac nu dadeai chix cu stupii din adapost  :wink2:
ai curajul sa recunosti ca ai dat gres cu experimentele facute pe stupii din adapost.
si iti mai spun odata,poate vei intelege.eu nu am foame de bani,eu am placerea de a lucra cu albinele.

ps. mai pe intelesul tau,un maturator de-al lui Prigoana :wink2:

D006

Nu stiu daca esti roman dar mustești de frustrare . Esti paralel cu apicultura , adapostul este foarte bun si anul acesta voi mai construi unul. In fapt nu esti prost esti foarte prost , pleaca in PLM in lanul de porumb ca acolo este locul tau .

dodo79

Citat din: dragos2006 din Mai 04, 2014, 08:27:01 PM
Nu stiu daca esti roman dar mustești de frustrare .
aceasta este o afirmatie
Citat din: dragos2006 din Mai 04, 2014, 08:27:01 PM
In fapt nu esti prost esti foarte prost , pleaca in PLM in lanul de porumb ca acolo este locul tau .
aceasta este o afirmatie plina de frustrare cu tenta mare de jignire.
Citat din: dragos2006 din Mai 04, 2014, 08:27:01 PM
adapostul este foarte bun si anul acesta voi mai construi unul. .
aici va readuc aminte ca nu  ma refeream la adapost,ma refeream la albinele care au "fost" in adapost.
ps.sunt roman( nu are rost sa jignesti celelalte etnii),poate prost dar macar stiu ca sunt onest.
multumesc celui de sus ca sunt si sanatos.

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Mai 04, 2014, 08:56:08 PM
Citat din: dragos2006 din Mai 04, 2014, 08:27:01 PM
Nu stiu daca esti roman dar mustești de frustrare .
aceasta este o afirmatie
Citat din: dragos2006 din Mai 04, 2014, 08:27:01 PM
In fapt nu esti prost esti foarte prost , pleaca in PLM in lanul de porumb ca acolo este locul tau .
aceasta este o afirmatie plina de frustrare cu tenta mare de jignire.
Citat din: dragos2006 din Mai 04, 2014, 08:27:01 PM
adapostul este foarte bun si anul acesta voi mai construi unul. .
aici va readuc aminte ca nu  ma refeream la adapost,ma refeream la albinele care au "fost" in adapost.
ps.sunt roman( nu are rost sa jignesti celelalte etnii),poate prost dar macar stiu ca sunt onest.
multumesc celui de sus ca sunt si sanatos.
=D> =D> =D> :bravo:=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> la scena deschisa!!!

bio

Citat din: dodo79 din Mai 04, 2014, 08:56:08 PM
......
ps.sunt roman( nu are rost sa jignesti celelalte etnii),poate prost dar macar stiu ca sunt onest.
multumesc celui de sus ca sunt si sanatos.

..elegant .

..Hei !!!.... "Tziriac" ai grija la ... "fileu" .

http://youtu.be/ZROVgsIuMds

D006

Am un mesaj pentru toti frustratii care cu clabuci la gura asista la succesul meu : Eu sunt pericolul vostru , plaga voastra, vărful de fier al lui Satan sau al lui Dumnezeu infipt in carnea voastra . Voi stapaniti Cetatea prezentului , noi suntem cautatorii Cetatii viitorului.

SPYKAL

Citat din: dragos2006 din Mai 05, 2014, 03:22:26 PM
Am un mesaj pentru toti frustratii care cu clabuci la gura asista la succesul meu : Eu sunt pericolul vostru , plaga voastra, vărful de fier al lui Satan sau al lui Dumnezeu infipt in carnea voastra . Voi stapaniti Cetatea prezentului , noi suntem cautatorii Cetatii viitorului.
Sa fie oare strigatul disperarii?!!! Postarea dvs ... chiar asta exprima. Trecutul il stim fiecare dintre noi, prezentul il traim, iar viitorul poti sa ni-l prezinti?....d-le doctor?!!! Cateodata esecul este ....calea succesului. PRIETENII STIU...DE CE!  :D :D :D Stima si respect!!!