Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: dragos2006 din Aprilie 30, 2014, 12:44:44 PM
Stupinile mele sunt deschise oricand pentru toti prietenii .
Citat din: dragos2006 din Aprilie 30, 2014, 02:00:23 PM


  Cine are sufletul cinstit si prezinta la intrare doua sticle de ballantines este binevenit.
 

doar acestia va sunt prieteni ????

romikele

Nu, acestia sunt prietenii albinelor!
Fara ballantines la purtator, risca sa fie intepati prin partile moi  =))

Din lanul de fasole

Citat din: romikele din Mai 01, 2014, 08:20:54 AM
Nu, acestia sunt prietenii albinelor!
Fara ballantines la purtator, risca sa fie intepati prin partile moi  =))

Aveţi perfectă dreptate. Am văzut de dimineaţă, la televizor, cum s-au dus unii, cu căruţa la furat de stupi, în pastoral. Dumnezeu să-i ajute, nu mă bucur pentru ce au păţit, dar când am văzut cu ochii mei stupii aduşi la rapiţă, la 50 de metri de lan, am zis: apicultorul ori a fost unul deştept, şi cinic, ori unul care a accesat fonduri europene.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Recitind postarea mea de mai sus mi-am dat seama că nu am făcut o afirmaţie corectă, complet, scuzele mele.
Revin şi arăt. Marea majoritate  a celor care accesează fonduri europene pentru apicultură sunt oameni oneşti.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Citat din: dragos2006 din Aprilie 30, 2014, 02:00:23 PM
  la rapita am plecat exact in clipa in care am avut confirmarea ca secreta nectar si vremea se stabilizeaza .

Că acum îmi veni ideea, mai târziu, ca la cei mai mulţi dintre oltenii, ajunşi buzoieni...
O întrebare la obiect, că veni vorba de rapiţă:
Domnule Gavrilă, sunt curios, cei de vârsta mea aşa suntem, curioşi, la ce distanţă de lanul de rapiţă v-aţi aşezat stupii în această primăvară?
Pe bune!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

D006


dodo79

Citat din: dragos2006 din Mai 03, 2014, 01:40:04 PM
cam la distanta asta :  https://www.youtube.com/watch?v=Lq5ONf-5bOY
frumos filmulet domnu regizor.pacat ca era doar un stup filmat.
as avea o intrebare.la dumneavoastra albinele nu propolizeaza ramele din cat in 4 zile?pe cea noua a scos-o fara dalta.ma mir ptr ca la mine  in 2 zile e lipit tot intre rame.
atzi afirmat corect:atzi ales,atzi pus.sa inteleg ca dumneavoastra sunteti doar regizorul din stupina?

bio

Citat din: dragos2006 din Aprilie 30, 2014, 02:00:23 PM
........
  Cine ...... prezinta la intrare doua sticle de ballantines este binevenit.
......

...  =))

...parca esti doctor...  =))


mmacreanu

ce va mai place focul in paie ... sunt convins ca domnul dragos stie ce stup sa arate (fara sa verifice inainte), daca vrea sa minta poporul cu youtube-ul. e adevarat ca are interventii mai neplacute pt unii pe forum dar are ce sa arate din stupina.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bogdan moldovean

Domnilor va rog sa n e spuneti si noua incepatorilor CUM SE PREGATESC FAMILIILE PT CULESUL DE SALCAM?exista o operatie ce trebuie facuta sau o metoda de a largi cuiburile Va rog sa fiti expliciti Numai bine

fone

   Faptul ca cineva are ajutoare in stupina este de laudat.Inseamna ca isi permite sa-i plateasca.Exista o vorba(proverb probabil)valabil in Romania(poate si in alte tari):Vei face bani daca altii vor muncii pentru tine.Asa ca Daaadaaa daca omul nu se murdareste poate face bani.

D006

Citat din: dodo79 din Mai 03, 2014, 09:12:10 PM
1) frumos filmulet domnu regizor.pacat ca era doar un stup filmat.
2)as avea o intrebare.la dumneavoastra albinele nu propolizeaza ramele din cat in 4 zile?pe cea noua a scos-o fara dalta.ma mir ptr ca la mine  in 2 zile e lipit tot intre rame.
3) atzi afirmat corect:atzi ales,atzi pus.sa inteleg ca dumneavoastra sunteti doar regizorul din stupina?

1)eu am prezenta acel stup pentru a prezenta pregatirea unei colonii de albine in vertical pe 10 rame pentru culesul de salcam. prezinta si tu un stup  din prisaca ta si mai vin si eu cu inca un film cu alta familie.
2) propolizarea tine de rasa si de perioada anului .
3)dupa aproape 30 de ani de munca in stupina am ajuns la nivelul la care imi permit sa platesc oameni calificati care sa faca munca fizica , eu intervin numai in anumite lucrari si manopere. Oricum nu aveam posibilitatea sa si filmez si sa si prezint colonia de albine in acelasi timp , e o chestie practica.  Nu vreau sa ma laud dar succes intr-un domeniu ai atunci cand reusesti sa-ti multiplici munca , mai pe intelesul tau , atunci cand reusesti sa-i inveti si pe altii sa faca munca ta astfel incat venitul material nu va veni doar de la propria persoana ci se va multiplica cu cate persoane ai angajate.

dodo79

Citat din: dragos2006 din Mai 04, 2014, 07:26:19 AM
1)eu am prezenta acel stup pentru a prezenta pregatirea unei colonii de albine in vertical pe 10 rame pentru culesul de salcam. prezinta si tu un stup  din prisaca ta si mai vin si eu cu inca un film cu alta familie.
2) propolizarea tine de rasa si de perioada anului .
3)dupa aproape 30 de ani de munca in stupina am ajuns la nivelul la care imi permit sa platesc oameni calificati care sa faca munca fizica , eu intervin numai in anumite lucrari si manopere. Oricum nu aveam posibilitatea sa si filmez si sa si prezint colonia de albine in acelasi timp , e o chestie practica.  Nu vreau sa ma laud dar succes intr-un domeniu ai atunci cand reusesti sa-ti multiplici munca , mai pe intelesul tau , atunci cand reusesti sa-i inveti si pe altii sa faca munca ta astfel incat venitul material nu va veni doar de la propria persoana ci se va multiplica cu cate persoane ai angajate.
1 daca doriti sa ma filmati va invit cu mare placere.dau si o sticla de ballantines.eu nu imi permit sa platesc pe altul sa ma ajute.si singur nu ma pot filma in timp ce lucrez.
2 ce fel de rasa aveti?vreau sa imi cumpar si eu daca sunt asa de bune
3 imi place ca recunoasteti ca nu d-voastra va ocupati de stupina,ci angajatii dumneavoastra.

PACO

Dodo, tu chiar nu intelegi ca a te ocupa de o stupina nu inseamna doar munca fizica ?
  Eu nu stiu cate sute de stupi ai dar sigur nu intelegi ce inseamna sa te ocupi de o stupina.
  Cat despre filmat, daca poti sa platesti un om sa te ajute sigur poti sa gasesti si unul sa filmeze.

mape 48-petru manea

Dragos, am de gand sa-mim deschid un cont si pe calculatorul nepotului unde sa pot  te contrazice sub protectia anonimatului in anumite privinte in ceeace priveste tehnologia apicola ---contul pe care sunt acum vreau sa ramana cat mai curat posibil  :) :hi: