Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

popik50

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 22, 2014, 10:49:55 PM
E intradevar o problema daca in zona nu sunt surse naturale de polen. Dar suntem abia la mijlocul iernii. Nu e prea devreme pentru a le administra albinelor proteine acum?
Care iarna?...Acum depinde si de zona unde ai stupina. E clar ca in nordul tarii situatie e diferita fata de cei din sud si sud- vest. Astazi la meteo am vazut diferente de temperatura de 16 - 17 grade la noi in tara. Adica 11 grade cu + si in alte locuri - 6 grade.Cand la unii a inceput deja primavara, la altii deja e iarna in toata regula. Deci si problema stimularii e relativa.

istodorescu vasile

eu am mai spus cam acelasi lucru pe care il spune domnul bucovineanu, si anume ca este mult prea devreme de stimulat familiile la aceasta data cu proteina. repet ce am mai spus , eu niciodata indiferent de vreme nu am administrat hrana proteica inainte de 15 februarie, si totdeauna am avut la salcim, ca asta este principalul cules in zona mea, familiile dezvoltate la maxim.  la mine in zona erau iernile prelungite, pina in a doua parte a lunii martie, iar atunci cind timpul se incalzea, albinele aveau o explozie in dezvoltare. aici joaca un rol important puterea familiilor. datorita acestor ierni vitrege nu am dat niciodata la albine in timpul iernii apiinverturi sau alte produse de acest gen, si am preferat sa las miere din abundenta. aceasta iarna este o exceptie prin faptul ca a fost pina acum deosebit de calda, si cei ce au inceput cu stimularile, posibil sa le iasa, daca temperatura se va mentine in aceeasi parametri, insa eu zic ca asta nu trebuie sa fie o regula, fiindca daca vine o iarna adevarata , se poate transforma totul in esec. acolo unde apicultorul nu extrage marginasele , in acele rame care sunt capacite chiar din timpul verii, se gaseste o cantitate importanta de pastura, si peste ea pusa miere si capacita, iar albinele beneficiaza de acea pastura, dupa nevoi atunci cind trebuie nu cind vrem noi.asta cu inlocuitorii de polen la aceasta data este la fel ca nunta cu casetofon in loc de lautari.

D006

Se stie ca pe timpul sezonului activ e suficient sa avem cateva zile ploiase si stupul ramane fara pastura . La fel si toamna , e sufucient o generatie de puiet mai tarzie si gata cu pastura . Vrem nu vrem unele colonii au turat motoarele , trebuie sa tinem pasul cu ele . Cele care inca stau la iernat le lasam in pace.

bucovineanu

Citat din: popik50 din Ianuarie 22, 2014, 10:59:12 PM
Care iarna?...Acum depinde si de zona unde ai stupina. E clar ca in nordul tarii situatie e diferita fata de cei din sud si sud- vest. Astazi la meteo am vazut diferente de temperatura de 16 - 17 grade la noi in tara. Adica 11 grade cu + si in alte locuri - 6 grade.Cand la unii a inceput deja primavara, la altii deja e iarna in toata regula. Deci si problema stimularii e relativa.
E posibil ca si luna februarie sa fie calduroasa, dupa cum e posibil sa vina si in Europa iarna adevarata, la fel ca in State. Calendaristic suntem abia in mijlocul iernii.

D006

  Acum avem o saptamana de iarna iar februarie va fi o luna normala poate cu prea putine  precipitatii . Ce trebuia sa vina la noi a mers pe coasta de est a Americii , si acum valulul masiv de zapada a mers tot acolo.  Eu urmaresc vremea pe ambele continente si poti sa-ti faci o parere de cum va urma sa fie vremea pe urmatoarele 30 zile.

marian sima

Eu in toamna cand am format cuibul am scos ramele cu pastura din stup si le-am depozitat intr-o camera fara variatii de temperatura si fara umiditate,acele rame vor fi bagate in stupla inceput de febroarie,atunci bag si stupi la adapost ca banuiesc ca vremea nu are sa se mentina asa.

Inlocuitori de polen sant foarte buni insa trebuie sa se apropie de valorile polenului.
In primavara albina a adus un fel de polen,probabil adunatura de praf de cereale de la o moara de uruiala.
Cand a aparut polenul au dat afara din stup acel material desi il transformase in pastura,dopulete mici era pe fundul stupilor si afara in fata stupilor.

Inlocuitori de polen administrati sant consumati foarte bine,insa pe langa proteina trebuie sa ai vitaminele si acizi care se regasesc in polen ,ba se stie ca polenul daca este consumat de om ridica tensinea,ma gandesc sa pag si acest element in calcul si viitorul inlocuitor de polen va avea in compozitie o pulbere de planta medicinala care are acelasi efect asupra omului(de ai ridica tensiunea) ca si polenul.
Daca acest inlocuitor este  bun la gust si are toate elementele necesare va fi consumat cu placere de catre albina.

D006


SERBAN VASILICA

V a salut domnule Dragos. Acolo unde este 28 de grade in podisor cum este urdinisul?  Ce temperatura trebuie sa fie in stup ca sa forteze albina sa iasa afara iarna? Ma gindesc acolo in sopron la dumneavoastra. Multumesc.

D006

  1) cum sa fie urdinisul ?  ca orice urdinis .
2) de ce sa iasa albina afara iarna ????

bucovineanu

#7164
Citat din: popik50 din Ianuarie 22, 2014, 10:59:12 PM
Care iarna?...Acum depinde si de zona unde ai stupina. E clar ca in nordul tarii situatie e diferita fata de cei din sud si sud- vest. Astazi la meteo am vazut diferente de temperatura de 16 - 17 grade la noi in tara. Adica 11 grade cu + si in alte locuri - 6 grade.Cand la unii a inceput deja primavara, la altii deja e iarna in toata regula. Deci si problema stimularii e relativa.
Si totusi nu au mancat lupii iarna. Era greu de crezut ca inca de la 15 ianuarie a venit primavara. Atat cat a mai ramas,  e posibil sa ne saturam de iarna. Acum 2 ani zapada care a acoperit niste stupi in sud-estul tarii a venit mai tarziu decat data la care ne aflam. Iarna vine mai manioasa acolo unde era asteptata mai putin si unde se credea ca e deja primavara.

Eugen B

In legatura cu ce a scris un coleg mai sus cu privire la oi, si in zona de vest a tarii sunt foarte multe oi si nu prea mai is plante salbatice pe camp de unde rezulta ciu-ciu polen si mai ales mierea poliflora care e tot mai putina.

D006

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 24, 2014, 09:35:11 AM
Acum 2 ani zapada care a acoperit niste stupi in sud-estul tarii a venit mai tarziu decat data la care ne aflam. Iarna vine mai manioasa acolo unde era asteptata mai putin si unde se credea ca e deja primavara.

  Asa cum vine , asa trece . Eu unul ma rog de cat mai multa zapada ca avem totusi un deficit . http://www.accuweather.com/ro/ro/margaritesti/278033/february-weather/278033?monyr=2/1/2014

albinasebes

vine si ploaia, are Dumnezeu grija.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bucovineanu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2014, 03:21:32 PM
  Asa cum vine , asa trece . Eu unul ma rog de cat mai multa zapada ca avem totusi un deficit . http://www.accuweather.com/ro/ro/margaritesti/278033/february-weather/278033?monyr=2/1/2014
Zapada si orice fel de precipitatii sunt foarte bine venite. Si in zona mea e seceta mare inca din toamna trecuta, mai bine zis din vara. Au secat multe fantani. Eu am vrut sa subliniez ca inca nu putem astepta primavara cand de fapt nu am trecut de jumatatea iernii. Pentru stimularea proteica e devreme, chiar daca in majoritatea zonelor albinele au zburat in ianuarie.

gore

Dragos, foloseste aplicatia YOWindows pentru starea vremii. Se instaleaza usor si apare in bara Crome sau Google. E foarte buna o sa vezi, cum e vremea afara asa este si in aplicatie. Trebuie sa setezi de jos de la optiuni locatia. Eu o folosesc de 1 luna si vreau sa zic ca prognoza mai precisa ca in aceasta aplicatie nu am vazut chiar si la TV se inseala, dar aici nu.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming