Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  E o diferenta uriasa intre teorie si practica . Este precum vorba din batrani : socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ.

  Pe net toti sunt eroi si mari apicultori , eu vreau sa prezint doar practica si lumea sa ma judece . Sunt o goaza de stupari care pe net sunt superpriceputi dar cand vine vorba sa-si prezinte stupina o dau cotita .
  Prefer sa fiu criticat pentru CE FAC decat da par erou in teorie pe net.

istodorescu vasile

un roi pus  la iernat pe 3 rame lasat singur in lada  peste iarna ,iese in primavara slab si poate sa culeaga ceva doar la floarea soarelui in cel mai bun caz. eu personal iernez astfel de roi cite 3 in lada de 10 rame compartimentata in 3 a cite 3 rame.  anul asta am 21 in 7 astfel de lazi pe care ii tin pentru matci de rezerva, iar in luna martie cind in fiecare an gasesc 3-4-5 familii de productie fara matca unific cu astfel de roi. o parte din ceilalti le iau matcile si le vind la prieteni care nu dispun de matci de rezerva, la pret bun, si albinele ramase de la acesti roi carora le iau matcile pentru vinzare  le unific  cite 3 si formez familii de productie.niciodata nu las sa se dezvolte singur un astfel de roi care nu mi-ar produce nimic , si ar fi predispus la boli ale puietului din cauza numarului mic de albine.

SPYKAL

Citat din: istodorescu vasile din Decembrie 08, 2013, 03:09:53 PM
un roi pus  la iernat pe 3 rame lasat singur in lada  peste iarna ,iese in primavara slab si poate sa culeaga ceva doar la floarea soarelui in cel mai bun caz. eu personal iernez astfel de roi cite 3 in lada de 10 rame compartimentata in 3 a cite 3 rame.  anul asta am 21 in 7 astfel de lazi pe care ii tin pentru matci de rezerva, iar in luna martie cind in fiecare an gasesc 3-4-5 familii de productie fara matca unific cu astfel de roi. o parte din ceilalti le iau matcile si le vind la prieteni care nu dispun de matci de rezerva, la pret bun, si albinele ramase de la acesti roi carora le iau matcile pentru vinzare  le unific  cite 3 si formez familii de productie.niciodata nu las sa se dezvolte singur un astfel de roi care nu mi-ar produce nimic , si ar fi predispus la boli ale puietului din cauza numarului mic de albine.
:yes: Am mai invatat ceva si astazi!!! Multumesc d-le Vasile pt postare. Stima si respect!!!

abeja

Citat din: dragos2006 din Decembrie 08, 2013, 01:23:13 PM
  Ca orice indeletnicire si apicultura are secretele sale . Nu ca nu vreau sa fac public anumite aspecte dar mesajul poate fi perceput distorsionat si efectul sa fie negativ. Prefer sa aplic mai intai la mine in stupina , sa filmez si sa prezint . Sa avem rabdare si poate in cativa ani si in Romania vom schimba putin fata apiculturii .

  Pana atunci va anunt ca Duminica viitoare - 15 dec-  la Ramnicu Sarat punem piatra de temelie la Sindicatul apicultorilor romani.  Va asteptam cu mare drag sa discutam despre problemele apiculturii romanesti.

=D> =D> =D> =D>

In  acest caz tre  sa  fiu deacord cu  Dragos si-i dau  si  dreptate.Eu  nu  fac  unificari toamna  decat cu cei  care nu  au  tinut  pasul si  au  regina  batrana.In  rest sa  vezi pa  aia  mici inprimavara cu  matca  tanara si nestoarsa.Daca ati  urmarit  cum  lucreza doctorul ,cu  siguranta  cei  pe  trei  rame aflati in  curtea  lui Dragos la  alti  apicultori sunt  pe  sase  rame.
Asa ca ......cine castiga?
Orice  roiusor care  iese  cu  bine  in  primavara si  cu  matcuta  tanara  este" aur" pt  unii  daca li  se  asigura  un  cules  de  polen  timpuriu.

marius_vfp

abeja, si daca le mai dai si ceva stimulare , turte proteice/sorop la timpul potrivit , s-ar putea ca dupa tei sa ai  popor destul de mult in lada , si sa fie o familie destul de fromoasa si sa stranga si ceva la tei .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

istodorescu vasile

oricita albina ar fi , pe 3 rame tot slab ramine oricum ai da ,si primavara se dezvolta greu orice matca ai avea. pina la salcim care este principalul cules la noi cel care a iernat pe 3 rame nu se va dezvolta ca sa iti dea productie  fara a fi ajutat  in detrimentul altora mai puternici.

marius_vfp

domnule vasile , cu rugamintea de a nu va supara , iarna din 2012 2013 , am iernat unul pe 5 rame ,l-am redus mai bine crezand ca e slab , matca fusese tanara din acel an , produsa de mine ,ma rog , am zis ca nu va merge era primul an cand faceam transvazare , apoi in primavara prin martie, trag un ochi prin cutie , erau mai putine vizibil , il reduc la 4 rame  ,ce zic , asta-i viata se mai intampla , cine stie no fi avut putere sa ierneze bine etc , il las asa restrans pe 4 rame , ii dau papika buna , il mai gadil , dupa 2 saptamani bubuie de albine , ii bag 2 rame goale la ouat , dupa alte 2 saptamai alte 2 rame , cules in zona berechet , salcie aluni prin padure pomi fructiferi din plin , ajunge piticu la 12 rame in culesul de salcam , si imi da si mie circa 5 kg miere , dupa 3 saptamani pana la tei , individu avea chef de prostii , iam busit 2 caturi de jumate , si iam dat pace , a fost una din cele mai bune familii .

desi l-am subestimat piticu  a facut treaba buna , matca era tanara , alte ragalii de matci iernate pe 7 rame au batut pasu pe loc .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

L. Apis

Mare dreptate ai coane Istodorescu, am si eu o familie pe trei rame , doar ca este prea tarziu sa o mai pun in stup cu o alta familie asa ca bag la cap pentru la anul, desi sper sa nu mai am familii pe 3 rame.

istodorescu vasile

Citat din: marius_vfp din Decembrie 08, 2013, 04:06:46 PM
domnule vasile , cu rugamintea de a nu va supara , iarna din 2012 2013 , am iernat unul pe 5 rame ,l-am redus mai bine crezand ca e slab , matca fusese tanara din acel an , produsa de mine ,ma rog , am zis ca nu va merge era primul an cand faceam transvazare , apoi in primavara prin martie, trag un ochi prin cutie , erau mai putine vizibil , il reduc la 4 rame  ,ce zic , asta-i viata se mai intampla , cine stie no fi avut putere sa ierneze bine etc , il las asa restrans pe 4 rame , ii dau papika buna , il mai gadil , dupa 2 saptamani bubuie de albine , ii bag 2 rame goale la ouat , dupa alte 2 saptamai alte 2 rame , cules in zona berechet , salcie aluni prin padure pomi fructiferi din plin , ajunge piticu la 12 rame in culesul de salcam , si imi da si mie circa 5 kg miere , dupa 3 saptamani pana la tei , individu avea chef de prostii , iam busit 2 caturi de jumate , si iam dat pace , a fost una din cele mai bune familii .

desi l-am subestimat piticu  a facut treaba buna , matca era tanara , alte ragalii de matci iernate pe 7 rame au batut pasu pe loc .
da pe 5 rame este altceva = 3rame bine acoperite in primavara. un roi pus singur in lada la iernat pe 3 rame in primavara va fi cu un pumn de albine si va fi imposibil sa culeaga ceva la salcim. cu cit sint mai putine albine , cu atit uzura este mai mare si implicit mortalitatea mai mare.

marius_vfp

domnule vasile , 5 rame , da ala tot 3 rame de musca avea daca il restrangeam ca la carte .
parerea mea e ca sunt buni si piticii , cand iti moare o matca intr-o familie de baza , piticu e de aur .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

istodorescu vasile

am povestit mai sus acest lucru, dar nu se poate conta pe pitici asa cum ii numiti dumneavoastra , sa devina familii de productie :hi:

ioanardelean55


Ca sa creasca ala micu mare trebuie pus pentru iarna linga unu mare cu diafragma de plasa ,

joohny

Va salut.D-le Dragos,am o intrebare despre laptele praf VITALACT basic.Nu imi este clar cita proteine si grasimi contine.Puteti sa-mi da-ti citeva amanunte,sau un prospect cit mai explicit?Va intreb deoarece as vrea sa fac niste turte cu acest lapte praf.Va multumesc anticipat.Sanatate.

PARINTELE

joohny trimite un mesaj privat D-le Dragos,

D006

  Cand te trezesti dimineata pe camp te uiti la soare si te pisi ,ce vezi ???  linia orizontului !  tu ca simplu om iei de bun ce vezi ,doar linia orizontului , in schimb uiti ca exista viata si pe sub aceasta linie si pe deasupra .  La fel si in apicultura , voi vedeti o singura linie dar uitati ca exista variante si pe sub si pe deasupra liniei . Nu uitati ca orice pe aceata lume este perfectibil ! La fel si cu regina cu populatie mica !