Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: marian sima din Octombrie 05, 2013, 01:55:07 PM
Caldura?
Pana in 8 grade ai albina in ghem,9-10 grade ai un ghem mai rasfirat si albina tinde sa iasa afara,11-12 albina va fi stresata ca sa iasa.

Care este punctul caruia tu ii spui caldura?

30 de zile,care a-r fi alea? :)

La mine in zona in lunile ian-feb am doua valuri de ger puternic care insumeaza  cam 10 nopti . A doua perioada incepe pe la 20 martie si tine pana cand noaptea vor fi 10 gr. cu plus.

marian sima

Nu te supara dar nu inteleg nimic.
Sa nu-mi spui ca vrei sa faci caldura la stupi in mai multe valuri. :nono:

Pentru caldura trebuie sa ai in vedere doua lucruri.

1.Albina sa nu-si incarce abdomenul inaintea aparitiei puietului.(zilele geroase creste consumul de miere chiar daca familia nu are puiet)

2.In momentul cand matca incepe sa ponteze temperatura sa dea voie ghemului sa se dilate astfel incat aria ocupata de puiet sa poata fi marita.

In incapere nemaiavand fluctuatiile de temperatura zi-noapte puietul poate ocupa o arie mai mare.

Eu anul acesta am sa iernez doua familii intr-o cutie la adapost,ramele cu pastura vor fi scoase si se va aplica deasupra cuibului la sfirsit de ianuarie.

dedu

Citat din: Bătrânul din Octombrie 05, 2013, 04:16:51 PM
Stie cineva CIT COSTA forarea la 200m dar la 100 m ?????? Pentru apa!
Niste baieti din Mures foreaza ,a 50m costa vreo 2000 de lei....la 100 m probabil o costa dublu,nu stiu.
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

D006

  In sfarsit a venit soarele si in stupina noastra ! prilej sa trecem la treaba .

Apicultura la inceput de OCT. 2013

romikele

 :bravo:
Felicitări pentru realizare și spor la lucru pentru finalizare!

D006

Cea mai mare inventie in domeniul apicol din ultima suta de ani :

ioanardelean55


pharaonu75

Felicitari Dragos, atat pentru padoc, dar mai ales pentru "stupul cu canea". Sa-l brevetezi la OSIM! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ioanardelean55


  Se poate monta sistemu la orice model de lada s-au numai la un anumit model ?  :thanks:

G. Iulian

Citat din: dragos2006 din Octombrie 07, 2013, 08:21:35 PM
Cea mai mare inventie in domeniul apicol din ultima suta de ani :

Dacă aveai biostup, aveai trei robineți și sigur tot online era inventatorul.  =))  =))  =))

pharaonu75

Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 07, 2013, 08:44:54 PM

  Se poate monta sistemu la orice model de lada s-au numai la un anumit model ?  :thanks:

Domnule Ardelean, vreti repede sa furati ideea! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  In functie de lada putem adapta in functie pe pinguinul beneficiar astfel incat sa curga chiar si bani lichizi prin canea.

ioanardelean55

 Nu vreau sa fur, dar pentru un asa model as merge pe jos pina la Dragos  =))

ioanardelean55

 
Dragos sti bancu cu trabantu?  ...... Chiar daca n-am bani ptr.unul intreg o usa tot o iau . =))
  daca nu tot asamblu macar caneaua . =)) =)) =)) =)) =))

pharaonu75

Dragos, am vazut caneaua prin care curge miere. Cand ne arati si caneaua prin care curge "lapte si miere"? =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube