Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian


D006


jenica67

         Foarte frumos. Si o mica observatie, daca nu te superi : o lipire mai ingrijita a etichetei, va mari calitatea prezentarii borcanului. Eu cel putin, tin la prezentare.   :bravo:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

andreiu

        Dragos, sincere felicitari pentru ce ai realizat ! Esti un bun exemplu pentru mai tinerii dar si batranii membrii ai forumului nostru . Si ca sa te parafrazez,  nu avem Everestul pe forum dar avem OMU ( priceput. la abine)  :bravo: =D>

orbanstefan64


Florin D.

Fain adapostul!

Am vazut niste foto pe net din Elvetia sau Franta cu niste pavilioane din astea fixe...dementiale.
Cum vei lucra la randurile 3-4? Ai un gen de lift/scripete in proiect? Ma gandesc ca si un postament pe role cu sistem de fixare ar merge. Ar putea fi ceva in genul postamentului de la scoala din clasele I-IV dar cu mai multe trepte...

Felicitari!

NiKoN

Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

albinasebes

foarte frumos v-ati prezentat, felicitari
incet, incet se poate face o educatie a consumului de miere si la noi
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

Citat din: Florin D. din Octombrie 10, 2013, 09:39:26 PM
Fain adapostul!

Am vazut niste foto pe net din Elvetia sau Franta cu niste pavilioane din astea fixe...dementiale.
Cum vei lucra la randurile 3-4? Ai un gen de lift/scripete in proiect? Ma gandesc ca si un postament pe role cu sistem de fixare ar merge. Ar putea fi ceva in genul postamentului de la scoala din clasele I-IV dar cu mai multe trepte...

Felicitari!

  Cu 4 randuri e cam inghesuit , cu 3 este ideal. Ma gandesc la postament cu role.
La urmatorul adapost as vrea sa fac un sistem gen sertar astfel incat foarte usor sa tragi in spate o baterie cu 4 stupi.

Corb

Va salut domnu Dragos.Am vazut un stup care iesea o canea din el si curgea mierea in borcan.Initial am crezut cai vreo gluma.Este adevarata inventia sau doat ati glumit?Mie mi se pare interesant si practice.Va multumesc!

Bătrânul

Citat din: dragos2006 din Octombrie 12, 2013, 05:19:13 PM
Citat din: Florin D. din Octombrie 10, 2013, 09:39:26 PM
Fain adapostul!

Am vazut niste foto pe net din Elvetia sau Franta cu niste pavilioane din astea fixe...dementiale.
Cum vei lucra la randurile 3-4? Ai un gen de lift/scripete in proiect? Ma gandesc ca si un postament pe role cu sistem de fixare ar merge. Ar putea fi ceva in genul postamentului de la scoala din clasele I-IV dar cu mai multe trepte...

Felicitari!

  Cu 4 randuri e cam inghesuit , cu 3 este ideal. Ma gandesc la postament cu role.
La urmatorul adapost as vrea sa fac un sistem gen sertar astfel incat foarte usor sa tragi in spate o baterie cu 4 stupi.
Poti copia sistemul lui URSU ! Functioneaza perfect !  :rotfl:

pad3

Citat din: Corb din Octombrie 13, 2013, 01:18:10 AM
Va salut domnu Dragos.Am vazut un stup care iesea o canea din el si curgea mierea in borcan.Initial am crezut cai vreo gluma.Este adevarata inventia sau doat ati glumit?Mie mi se pare interesant si practice.Va multumesc!

=)) =)) =)) =)) =)) e mai tare decat gluma lui dragos  :welcome: corbu
somnul ratiunii naste monstri

sorinma

Citat din: Corb din Octombrie 13, 2013, 01:18:10 AM
Va salut domnu Dragos.Am vazut un stup care iesea o canea din el si curgea mierea in borcan.Initial am crezut cai vreo gluma.Este adevarata inventia sau doat ati glumit?Mie mi se pare interesant si practice.Va multumesc!

Sunt cei mai noi si mai performanti stupi si probabil deja sunt inregistrati  OSIM asa ca o sa fie dificil sa-i obti.  :lol:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

sandupop

Citat din: Corb din Octombrie 13, 2013, 01:18:10 AM
Va salut domnu Dragos.Am vazut un stup care iesea o canea din el si curgea mierea in borcan.Initial am crezut cai vreo gluma.Este adevarata inventia sau doat ati glumit?Mie mi se pare interesant si practice.Va multumesc!
Nu stup este important, ca stupii avem toti... ..caneaua face toti banii,....binenteles si borcanul care trebuie sa aiba filetul spre stanga :lol:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

ioanardelean55

 Cred ca Dragos trebuie sa explice cum si pe ce baza functioneaza acest sistem . nu cred ca e asa de simplu ...pui robinetu si gata curge mire . :yes: sau mai sti!!! :uimit:  orice e posibil in ziua de azi .mai ales la noi  =)) =)).