Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

livulik

Buna ziua!
pina la urma, materialul biologic (familiile de albine) se trateaza cu antibiotic DOAR daca prezinta semne de boala sau se trateaza TOATE familiile din stupina?

D006

 Se trateaza toata stupina !

amazon66

omule, tb sa stii ca-ti intelegem DUREREA si nici dusmanul dusmanului  nu=i dorim nenorocirea ,trebuie tratata cu seriozitate ,stii ce-nsemna contagios ,stiim cum se trateaza,incerca si nu-ti pune poalele-n cap la modul ,sa prostim prostii
,Vrem minimul respect ,fa un flm in care te faci ca dai foc la niscavai caturi,merge si mai merge la romanika

gheghe

 Domnule Dragos,daca nu ma insel dumneavoastra aveti si caliteatea de 'consultant apicol' ceea ce presupune ca stiti cu exactitate ce spune legea legat de subiectul in discutie.Atitudinea pe care ati manifestat-o in film nu-l ajuta nici pe cel ce v-a cerut ajutorul si nici apicultura.                                                                                                                                       Domnule 'amazon' apropo de respect,tara noastra se numeste Romania.

D006

 Domnule Amazon si domnule gheghe daca nu sunteti de acord cu mine nu este nici o problema deoarece traim intr-o tara libera si fiecare are dreptul la opinie. Dar pentru a nu fi catalogati drept ranchiunosi , diletanti , etc. va rog sa expuneti aici parerea dv. despre cum se previne si despre cum se combate respectiva boala . Ar fi bine sa ne expuneti si exeperienta dumneavoastra in practica legata de lupta cu loca.  Veni cu exemple concrete si "jos palaria ! " , eventual niste filme cu familiile de albine pe care le exploatati la aceasta data.

marius_vfp

Citat din: dragos2006 din August 14, 2013, 08:52:39 AM
   Eu am vazut pt. prima oara loca in urma cu vreo 30 de ani

dragose iti apreciez efortul , da mie imi da cu virgula , cati ani ai ?, sigur cand ai fi vazut loca.............  tropicana si jolibom erau mai atragatoare , din ceeea ce am dedus eu din filmele tale albinele le ai zestre de la socrii asa ca mai taie din ele  :hippo:

eu mai mult de 44 de ani nu-ti dau.spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Atunci cand cresti intr-o familie de apicultori, varsta de 10 ani nu este prea frageda pentru a intelege ceea ce se intampla in stup!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

edy_mh

Dragos, sa ne ti te rog la curent cu situatia stupinei tale, lasa carcotasii sa vorbeasca si vezi-ti de treaba ta. Sunt foarte curios de rezultatele pe care le vei obtine.
Succes, Edi.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

D006

  Urmeaza ca in aceasta toamna sa ridic casutza apicultorului si un sopron in care sa iernez 100 colonii de albine in regim semideschis .

marius_vfp

Citat din: pharaonu75 din August 14, 2013, 11:03:54 PM
Atunci cand cresti intr-o familie de apicultori, varsta de 10 ani nu este prea frageda pentru a intelege ceea ce se intampla in stup!

fii sincer si spune daca iti mai amintesti cum ai sarbatorit ziua onomastica la 10 ani :happy_birthday:

eu nu.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Donbazil

Sal'tare!
Da' ce,  exista si "SFANTUL PHARAON"?............. :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Oricum ar fi, la 10 ani e aniversarea nu  onomastica, da' pentru unii ......tot una-i..... :blah:

Kiwi Bee

Citat din: Donbazil din August 15, 2013, 12:26:05 PM
........... Da' ce,  exista si "SFANTUL PHARAON"?............. :rotfl: :rotfl: :rotfl:  ............

=)) =)) =))

pharaonu75

Citat din: marius_vfp din August 15, 2013, 10:12:01 AM
fii sincer si spune daca iti mai amintesti cum ai sarbatorit ziua onomastica la 10 ani :happy_birthday:

eu nu.

Pentru asta exista Lecitina in farmacii! =)) =)) =))

Acum, lasand de-o parte gluma, eu cred ca la 10 ani (clasa a patra) esti destul de mare incat sa intelegi cand ti se spune despre prezenta celei mai periculoase boli in stupina familiei.
Dragos a spus "eu am vazut", nu a spus "eu am diagnosticat/tratat"...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ioanardelean55


  Jale mare ..... si nui de glumit si nici de facut misto in asemenea situatii . Am trecut prin asa ceva si eu in urma cu vreo 10 ani ,cind un client nu a avut bani si in schimb mi-a dat 5 fam .de albine ,(El mi le-a adus acasa ) iar a doua zi cind m-am uitat sa vad ce am primit 3 fam aratau ca cea din filmu lui Dragos , in acel moment am aprins chibritu si rama cu rama am pus-o pe foc ,nu mi-a mai trebuit nici albine nici miere ,,iar la urma a ars si diafragma si podisoarele am lasat doar lada . Motivul ......SPORI DE LOCA RECIDIVEAZA IN CONDITII PRIELNICE SI DUPA 10 ANI .

Bătrânul

Citat din: ioanardelean55 din August 15, 2013, 03:58:50 PM

  Jale mare ..... si nui de glumit si nici de facut misto in asemenea situatii . Am trecut prin asa ceva si eu in urma cu vreo 10 ani ,cind un client nu a avut bani si in schimb mi-a dat 5 fam .de albine ,(El mi le-a adus acasa ) iar a doua zi cind m-am uitat sa vad ce am primit 3 fam aratau ca cea din filmu lui Dragos , in acel moment am aprins chibritu si rama cu rama am pus-o pe foc ,nu mi-a mai trebuit nici albine nici miere ,,iar la urma a ars si diafragma si podisoarele am lasat doar lada . Motivul ......SPORI DE LOCA RECIDIVEAZA IN CONDITII PRIELNICE SI DUPA 10 ANI .
Ioane ! Cu mintea ta de acum ai mai fi lasat lada????  :uimit: