Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

johnysibiu


Aurel

Citat din: dragos2006 din Iulie 21, 2013, 11:52:47 AM
  Inca un factor extrem de important la FS : blocarea cuiburilor ! Cum anul acesta familiile au fost slabe tendinta de blocare a fost foarte mare , asa ca cine nu a stat cu mana in ei si a avut cules puternic s-ar putea ca acum sa nu prea mai gaseasca culegatoare prin stup.
Foarete corecta remarca .

Stefanica Marius

Da, da, ai dreptate! :bravo:

Bătrânul

Eu "Batranul" ii invidiez pe toti stuparii care in aceasta vara au avut stupii pe 20 rame DADANT si le a avut blocate cu miere .  :yes:  Din pacate eu nu am avut asa ceva  :sad: :sad: :sad:

Porfy66

Dar ce s-a intamplat in zona ta in acest an? Ce nu a mers bine? La un moment dat ai afirmat ca era seceta mare. Acesta e motivul?
:hi: :hi: :hi:

Bătrânul

Incepind din 15 aprilie pina 20 mai nu a cazut un strop de ploaie , ulterior foarte putin . Seceta crunta. A trebuit sa-mut nuferii in lac spre mai adinc sa nu se ofileasca . :nod: :nod:

pharaonu75

Vreau si eu un borcan cu miere de nuferi! :)
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bătrânul

Citat din: pharaonu75 din Iulie 28, 2013, 10:17:25 AM
Vreau si eu un borcan cu miere de nuferi! :)
sase nuferi cu cite patru flori 6x4=25,4 cu cite 0, 03 grame nectar egal 35 kg de miere adica trimite un borcan de 7grame pentru miere  :uimit: =D> :bravo: :i_love_you:

D006

  greu an pentru productia de regine dar ceva , ceva am reusit. Sunt bucuros ca am prima evodia inflorita in stupina  :)

 
crescatoria de matci - regine 2013

marius_vfp

felicitarile mele domnule Gavrila  :bravo: , nu am uitat inca filmele de anul trecut ale dumneavoastra cand prezentati acele nuclee din plastic micute verzi , ati renuntat la ele?, cu prima suta de regine cum merge?

imi plac nucleele dumneavoastra , inca din 2011 mi=am facut 2 asemenea nuclee pe 8 rame doar un singur compartiment ,  ale dumneavoastra pe cate rame sunt? .

asteptam si alte noi filme interesante , spor la treburi .


PS. atentie la domnul valter , sa nu fie invidios
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

In buna  traditie romaneasca  :) folosesc mai multe tipuri de nuclee printre care si cele de plastic . Cu aceste nuclee din film  este un proiect mai vast care se intinde pe mai multi ani . Sper ca in final sa iasa ceva bun .
  S-a facut si prima suta de regine , dar la un pret care nu permite comercializarea , asta deocamdata , pe viitor cine stie.

NiKoN

Cam la ce pret se ridica un astfel de nucleu complet utilat? Multumesc cu anticipatie :)
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Bătrânul

#6267
Citat din: NiKoN din August 04, 2013, 11:49:20 AM
Cam la ce pret se ridica un astfel de nucleu complet utilat? Multumesc cu anticipatie :)
Nucleul folosit de Dragos este conceput de mine (nebrevetat ,liber la fabricat) costa 65 lei . vezi http://www.stupiibatranului.ro/index.php?pagina=nucleu_final     Exista si varianta 1/2 (preferat de profesionisti ! .Se pot folosi si ca roinita . Ramele pot fii crescute in stupii de baza . Vezi in poze ...  :hi: :hi: :hi:

marius_vfp

batrane pe cate rame sunt nucleele ?

spor la treburi.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde