Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: ioanardelean55 din Septembrie 10, 2014, 11:44:50 PM
   Nu mai suport ,, pe toti daca va adun nu faceti cit Dragos , chiar nu puteti face o deosebire intre voi si el , o sa va ajut eu (cu tot riscul ca voi intra intr-o discutie fara valoare pentru mine ) Voi face o mica evaluare a apicultorului Dragos :

.....

Citat din: dragos2006 din Septembrie 11, 2014, 07:32:18 AM
Aurele cate colonii de albine ai ?

Nea' Ioane, nu trebuie sa faci prea multa evaluare lui Dragosh ca singur i-si da cu stingul in dreptul ......   Dragosh are  nesimtirea in a trata userii dupa acest forum dupa numarul de familii de albine care le au in proprietate.

Citat din: ioanardelean55 din Septembrie 10, 2014, 11:44:50 PM
  ....... Voi face o mica evaluare a apicultorului Dragos :
   2, Chiar daca nu practica apicultura %/% stie ce trebuie facut .
  3. Stie ce sa spuna ,(de vina sinteti voi ca nu intelegeti , adica ...lipsa cunostinte apicole )
....

Eu vazind ca  Dragosh ca in fiecare an incepe dezvoltarea familiilor de albine schimbind tehnologia  aplicata, spun ca Dragosh doar bijbiie pe tarimul apicol . Face experimente in fiecare an, de fapt si el, Dragosh, a spus in nenumarate rinduri ca ii place sa experimenteze... =)).. parca ar fi Josef Mengele al apiculturii.

Din punctul meu de vedere Dragosh nu este apicultor ... apicultor il consider pe Marin, cel care se vede in destule filme  ca ingrijeste albinele lui Dragosh.



bio

Citat din: dragos2006 din Septembrie 11, 2014, 07:32:18 AM
Aurele cate colonii de albine ai ?

... Aurel nu a beneficiat de Fonduri Europene cum au beneficiat altii ... care i-si dau aere de superioritate .
Fiecare leutz bagat de Aurel in albine este ban trudit de el  si pentru asta merita a fi respectat .

apivasmob

Citat din: albine din Septembrie 11, 2014, 12:27:55 AM
Fiecare invata de unde vrea si de unde poate.  Exemplu    biblia apiculturii Romanesti.

Este depasita in multe capitole de mult tare....
Sanatate tuturor apicultorilor

D006

Citat din: Aurel din Septembrie 11, 2014, 10:16:25 AM
    1)Salut Dragos!Din start vreau sa-ti spun ca din punct de vedere material (daca asta conteaza) nu am ajuns la nivelul tau.
    2) Ca sa-ti raspund direct la intrebarare,am 70 cu tot ce presupune ca inventar.Toate facute cu mainile mele.Aici gesesc eu satisfactia, cand personal reusesc in conditiile pe care le am ,sa fac ceva.
1) Nu conteaza acest aspect ca doar nu suntem la intrecerea comunista pe ramură.
    2)  Felicitari pentru efortul tau ! Iti doresc sa ajungi la 200 colonii de albine si sa nu scazi sub acest numar macar 3 ani . Ai sa vezi atunci ce mare e diferenta intre apicultura practicata cu 70 si cea cu 200.  E un principiu care spune ca cel cu 200 stie cum este si cu 70 . Dar cel cu 70 doar presupune cum este cu 200.

PS.  Cineva mai sus a pomenit de pinguini , tin sa precizez ca pinguin nu este cel cu putini stupi ci acela cu mentalitate de pinguin.

albine

Depasita ,nedepasita toate editiile  Manualului Apicultorului au la temelie  biblia apiculturii romanesti.
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

ioanardelean55

      Trebuie sa mai si glumim   
   
  Sa de Dumnezeu ca toti cei ce au pina la 100 de stupi acum , la anu toti sa treaca de 200 . si vom asista la un fenomen mai rar intilnit  si anume ;

In primul rind o sa sara la tine Dragos , cu afirmatii de gen ,,Mai zi ceva vezi ca si noi avem hranitoare de 8 Kg  =)) =)) =))  iar tu le vei raspunde ,,, Pinguinilor ale mele sint deja de 15 Kg "   =)) =)) =)) =))

Al II lea va fi Calmus care va primi replica ,, Nu mai zi atitea ca si noi stimulam cu lingurita si avem stupi mai buni ca ai  tai  =)) =)) =)) =))    Replica , Stati cuminti baieti ca eu de mult am aruncat-o acum dau cu polonicu  =)) =)) =)) =))

  Urmeaza Bio ...... Nea Bio ai tu 6 pavilioane dar vezi ca te-am ajuns .. Rspuns  =)) =)) =)) =)) =))Piticilor  eu am trecut de 10 , si daca va intereseaza am de vinzare o betoniera si un malaxor , pentru-ca la mine vine cisterna . =)) =)) =)) =)) =)) =))

Exemplele pot continua , discutiile pro si contra la fel , orgoliile si invidia nu vor disparea . Eu va citesc pe toti si iau ceeace-mi lipseste , fiti calmi si mergeti mai departe . :thanks: =D> =D> =D> =D>


G. Iulian

Este foarte adevărat: trebuie să ştii să pui o întrebare ca să primeşti răspuns la ea, eu nu am întâlnit pe forum pe nimeni care să nu-mi răspundă la o întrebare dacă ştia, în acest domeniu sunt începător chiar dacă mă descurc binişor, mai am multe de învăţat şi dacă voi fi întrebat ceva şi voi şti să răspund, o voi face cu cea mai mare plăcere.  :hi:

albine

Citat din: ioanardelean55 din Septembrie 10, 2014, 11:44:50 PM
   Nu mai suport ,, pe toti daca va adun nu faceti cit Dragos , chiar nu puteti face o deosebire intre voi si el , o sa va ajut eu (cu tot riscul ca voi intra intr-o discutie fara valoare pentru mine ) Voi face o mica evaluare a apicultorului Dragos :


  1, Este un bun teoretician ,
  2, Chiar daca nu practica apicultura %/% stie ce trebuie facut .
  3. Stie ce sa spuna ,(de vina sinteti voi ca nu intelegeti , adica ...lipsa cunostinte apicole )
  4, Ca sa deti un numar asa de mare de stupi trebuie sa fi stapin pe meserie .
 
Nu va mirati ca nu raspunde la fiecare intrebare s-au provocare e ceva firesc , ca sa aveti partener de discutii adresati-va celor de categoria voastra , s-au daca vreti sa aveti un dialog pe tema de la egal la egal nu incercati sa ridicati tonul .nu veti reusi nimic , dimpotriva , raspunsul va fi ironic s-au cu mai multe intelesuri , ceeace va poate deruta rau de tot  .

Concluzia : Dragos e un profesionist bun , are orgoliul lui , (si e normal ) Oricine am fi in locul lui am proceda la fel daca nu mai rau .

  Ce ma face sa il apreciez . ..
 
   1. Desi am multi stupari cu car colaborez (aici vorbesc despre stupari care au peste 100 de stupi )nu am intilnit inca nici unul care sa se implice atit de mult in aceasta meserie  ; adica; calatoreste foarte mult in tara mai ales pentru a contacta stupari de la care ia ce este de luat  altfel spus , i-si imbogateste cunostintele .
  2. In comparatie cu alti forumisti ,  (exceptie , Calmus , Dan Margarit , Bio < ) da multe informatii teoretice si practice (, poate nu toate , dar multe de folos ).

  3 . Este un om al dialogului , chiar din postura de superior.
  4 . Multe filmulete din stupina lui a postat .si ne- placut . dar voi cei ce sariti in sus .... unde va putem vedea ? puneti-va fratilor si voi operele de arta pe forum si apoi va puteti lua la trinta cu unul ca Gragos si alti care tot mereu ne arata cite ceva de la ei din ograda .

Pina atunci insa lasa-to moale ca daca vor mai disparea si acesti invatatori (cum au disparut si alti ) n-o sa fie prea bine tinind cont ca apicultura e o meserie care are la baza in primul rind ...... EXPERIENTA.




       Sintem oameni ......gresim si ni se greseste ..... Iertam si ni se iarta  ...
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

albine

#8078
De glumit glumim fiecare in stilul sau dar nu in aceea-si oala  .     Citat  :    Nu mai suport ,, pe toti daca va adun nu faceti cit Dragos , chiar nu puteti face o deosebire intre voi si el , o sa va ajut eu (cu tot riscul ca voi intra intr-o discutie fara valoare pentru mine )  =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

albine

Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

mosunick

Citat din: ioanardelean55 din Septembrie 11, 2014, 12:21:57 AM
  Va dau un sfat ; Invatati de la Dan Margarit , Ascultati-l pe Dragos si uitati-va la Calmus Daniel si Bio .

    CINE ARE URECHI DE AUZIT SA AUDA ....
Mare adevar!
Nea Ioane, asta e pentru aia care vor performanta... mai sunt si altii pe aici care dovedesc ca stiu multe, dar de obicei fac proba numai cand se enerveaza pe seama unor raspunsuri aiurea date de altii... Eu i-am urmarit pe toti cu drag. Nu exista om de la care sa nu ai ce invata (fie in sens pozitiv fie negativ). Valabil si in apicultura. Numai ca trebuie sa fii cu urechile ciulite si cu ochii in patru si sa "furi " startul ca sa intelegi ce se scrie printre randuri cateodata...
Danke!
Sa fiti iubiti!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

albine

Fiecare  cu   palaria     lui    sau   cu   oala   lui.    :) :) :) :) :) :) :)
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

Eugen B

de ce nu se deschide un subiect cu cearta intre stupari, sa fim macar la subiect.
Sa fiu si eu la subiectul vostru : exista cel putin 3 categorii de stupari, cei care o fac de placere, hobby, cei care traiesc din asa ceva si cei care vor sa se imbogatesca pe spatele albinelor.
Este normal ca si timpul pe care il aloci albinelor este vital. Citeam in ceva carte cu orele petrecute pe an pentru administrarea albinelor. Erau 3 nivele amator, semipro, profesionist. Niciodata un amator care viziteaza stupina rar nu se poate compara cu un profesionist care aproape zilnic are grija de ele. Deci tineti cont si de nivelul fiecaruia si apoi judecati, tot respectul pentru adevarati iubitori de albine  :bravo:

D006

Citat din: Eugen B din Septembrie 11, 2014, 10:03:42 PM
exista cel putin 3 categorii de stupari,
   1  cei care o fac de placere, hobby,
   2  cei care traiesc din asa ceva
  3   cei care vor sa se imbogatesca pe spatele albinelor.
1) cei mai multi
2)putini
3)inexistenti imbogatiti pe spatele albinelor . Bine ai spus " cei care vor " , acestia sunt in special pinguinii.

Eugen B

mai nou cu fondurile astea europene  multi "pinguini"  :rotfl: s-au imbogatit peste noapte, in loc sa cumpere lucruri pentru albine, au cumparat lucruri petru ei  :qp: